Valresultat Kumla 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kumla med 41,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,7 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kumla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 15 237
- Avgivna röster
- 13 187
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 354 | 41,1 % |
| MModeraterna | 3 045 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 943 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 900 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 821 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 672 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 610 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 543 | 4,2 % |
| Övriga partier | 134 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 082 | 48,0 % |
| MModeraterna | 2 390 | 18,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 892 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 868 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 709 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 704 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 516 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 506 | 4,0 % |
| Övriga partier | 6 | 0,0 % |
Kommunvalet 2010 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 267 | 48,7 % |
| MModeraterna | 2 342 | 18,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 874 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 860 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 822 | 6,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 682 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 514 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 492 | 3,8 % |
| Övriga partier | 5 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Kumla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kumla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- L
- C
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,6 % | 41,1 % | 38,2 % | 32,5 % | 33,2 % | 29,4 % |
| M | 16,4 % | 23,4 % | 18,0 % | 16,9 % | 17,3 % | 18,4 % |
| SD | 4,3 % | 7,2 % | 16,2 % | 21,1 % | 25,6 % | 20,1 % |
| KD | 8,8 % | 6,9 % | 5,8 % | 8,0 % | 5,6 % | 6,9 % |
| L | 6,1 % | 6,3 % | 5,0 % | 5,0 % | 4,7 % | 5,3 % |
| C | 7,4 % | 5,2 % | 5,1 % | 7,1 % | 5,6 % | 5,4 % |
| MP | 2,8 % | 4,7 % | 5,0 % | 2,7 % | 2,6 % | 3,2 % |
| V | 4,6 % | 4,2 % | 4,3 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,1 % |
| Övr | 1,8 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,2 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 86,9 % | 86,7 % |
Valdeltagande i Kumla 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kumla 2010
Så skiljer sig Kumla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,1 % i Kumla mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,5
- SD +1,5
- KD +1,3
Svagare än i riket
- M −6,7
- MP −2,7
- V −1,4
- C −1,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kumla, från 16,4 % till 23,4 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,6 % till 41,1 % (−6,5).
- M +7,0
- S −6,5
- SD +2,9
- C −2,3
- KD −1,9
- MP +1,9
- V −0,5
- FP +0,2
Valdeltagande i Kumla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,5 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kumla på plats 50 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kumla är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Stadshuset till 90,8 % i Skogstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kumlaby (50,7 %) och sitt svagaste i Åbytorp-Hardemo (32,0 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kumla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 48,7 % i kommunvalet mot 41,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- S +7,6
- M −5,2
- SD −1,9
- C +1,2
- MP −0,9
- FP +0,5
- KD −0,2
- V −0,2
Största parti i Kumla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kumla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kumla 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Kumla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeby-Kvarntorp | S | 32,9 % | S | 36,9 % | 86,8 % |
| Fylsta | S | 44,8 % | S | 52,0 % | 81,0 % |
| Haga | S | 38,7 % | S | 48,1 % | 86,9 % |
| Hällabrottet | S | 40,2 % | S | 48,9 % | 87,7 % |
| Kumlaby | S | 50,7 % | S | 56,1 % | 81,3 % |
| Malmen | S | 49,8 % | S | 58,8 % | 83,1 % |
| Skogstorp | S | 33,3 % | S | 42,3 % | 90,8 % |
| Stadshuset | S | 47,8 % | S | 55,2 % | 78,8 % |
| Åbytorp-Hardemo | S | 32,0 % | S | 37,2 % | 85,4 % |
| Åsen | S | 40,0 % | S | 48,5 % | 84,1 % |