Valresultat Lindesberg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Lindesberg med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lindesberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 17 749
- Avgivna röster
- 15 009
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 732 | 38,6 % |
| MModeraterna | 3 495 | 23,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 368 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 1 183 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 773 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 741 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 718 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 685 | 4,6 % |
| Övriga partier | 150 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 671 | 45,9 % |
| MModeraterna | 2 809 | 19,3 % |
| CCenterpartiet | 1 292 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 083 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 705 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 689 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 670 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 611 | 4,2 % |
| Övriga partier | 18 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 251 | 42,5 % |
| MModeraterna | 2 740 | 18,6 % |
| CCenterpartiet | 2 036 | 13,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 192 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 689 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 630 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 609 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 555 | 3,8 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Lindesberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lindesberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 38,6 % | 36,9 % | 31,6 % | 30,2 % | 27,8 % |
| M | 18,1 % | 23,5 % | 16,9 % | 15,8 % | 15,5 % | 16,5 % |
| SD | 5,2 % | 9,2 % | 20,9 % | 25,0 % | 30,1 % | 24,4 % |
| C | 12,4 % | 8,0 % | 7,5 % | 8,5 % | 6,0 % | 5,2 % |
| MP | 3,5 % | 5,2 % | 4,7 % | 2,6 % | 3,2 % | 3,9 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 2,8 % | 2,8 % | 2,7 % | 4,2 % |
| KD | 5,4 % | 4,8 % | 3,7 % | 6,0 % | 5,4 % | 6,0 % |
| V | 5,3 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,1 % | 5,1 % | 6,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,6 % | 86,8 % | 87,6 % | 84,5 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Lindesberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lindesberg 2010
Så skiljer sig Lindesberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,6 % i Lindesberg mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,0
- SD +3,5
- C +1,4
Svagare än i riket
- M −6,5
- MP −2,1
- FP −2,1
- V −1,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lindesberg, från 18,1 % till 23,5 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,8 % till 38,6 % (−5,2).
- M +5,5
- S −5,2
- C −4,5
- SD +4,1
- MP +1,8
- V −0,7
- FP +0,6
- KD −0,5
Valdeltagande i Lindesberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,6 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lindesberg på plats 140 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lindesberg är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Gusselby till 86,5 % i Vedevåg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lindesbergs Nordöstra (49,6 %) och sitt svagaste i Linde (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 1 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lindesberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 8,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- C +5,9
- M −4,9
- S +3,9
- SD −1,1
- KD −1,1
- FP −0,9
- MP −0,5
- V −0,3
Största parti i Lindesberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lindesberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Lindesberg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Lindesberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fellingsbro Västra | S | 39,3 % | S | 38,8 % | 82,7 % |
| Fellingsbro Östra | S | 36,9 % | S | 37,6 % | 84,0 % |
| Frövi Västra | S | 47,6 % | S | 50,0 % | 82,4 % |
| Frövi Östra | S | 40,8 % | S | 44,1 % | 84,6 % |
| Guldsmedshyttan | S | 45,9 % | S | 53,9 % | 82,8 % |
| Gusselby | S | 32,5 % | S | 41,0 % | 75,1 % |
| Linde | M | 30,4 % | S | 29,6 % | 84,4 % |
| Lindesbergs Mellersta | S | 35,5 % | S | 39,4 % | 80,6 % |
| Lindesbergs Nordöstra | S | 49,6 % | S | 54,9 % | 80,2 % |
| Lindesbergs Norra | S | 39,9 % | S | 46,2 % | 83,2 % |
| Lindesbergs Sydöstra | S | 40,5 % | S | 45,6 % | 81,0 % |
| Lindesbergs Västra | S | 37,6 % | S | 41,6 % | 82,6 % |
| Ramshyttan | S | 34,2 % | S | 32,1 % | 84,6 % |
| Rockhammar | S | 28,6 % | C | 29,8 % | 81,1 % |
| Storå | S | 37,9 % | S | 43,5 % | 81,0 % |
| Vedevåg | S | 36,2 % | S | 40,7 % | 86,5 % |