Valresultat Askersund 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Askersund med 39,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,3 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Askersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 9 138
- Avgivna röster
- 7 750
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 002 | 39,4 % |
| MModeraterna | 1 949 | 25,6 % |
| CCenterpartiet | 615 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 458 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 443 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 377 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 376 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 352 | 4,6 % |
| Övriga partier | 56 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 215 | 43,6 % |
| MModeraterna | 1 686 | 22,8 % |
| CCenterpartiet | 596 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 461 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 419 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 353 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 328 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 318 | 4,3 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 236 | 43,3 % |
| MModeraterna | 1 559 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 651 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 559 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 464 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 317 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 286 | 3,8 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Askersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Askersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- SD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,0 % | 39,4 % | 37,9 % | 32,2 % | 32,0 % | 28,1 % |
| M | 18,5 % | 25,6 % | 17,4 % | 16,4 % | 15,6 % | 16,5 % |
| C | 10,9 % | 8,1 % | 8,5 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,1 % |
| KD | 7,5 % | 6,0 % | 4,4 % | 6,8 % | 5,6 % | 7,3 % |
| SD | 3,7 % | 5,8 % | 17,7 % | 23,3 % | 29,6 % | 25,1 % |
| MP | 3,5 % | 4,9 % | 4,1 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,8 % |
| L | 5,2 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 4,0 % |
| V | 5,4 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 1,3 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 5,3 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 84,8 % | 86,7 % | 88,5 % | 86,5 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Askersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Askersund 2010
Så skiljer sig Askersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 39,4 % i Askersund mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,7
- C +1,5
- KD +0,4
- SD +0,1
Svagare än i riket
- M −4,5
- MP −2,4
- FP −2,1
- V −1,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Askersund, från 18,5 % till 25,6 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,0 % till 39,4 % (−4,7).
- M +7,0
- S −4,7
- C −2,9
- SD +2,1
- MP +1,5
- KD −1,5
- V −0,8
- FP −0,3
Valdeltagande i Askersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,8 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Askersund på plats 121 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Askersund är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,0 % i Askersund 4 till 86,2 % i Askersund 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Askersund 2 (48,5 %) och sitt svagaste i Askersund 3 (30,9 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Askersund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,9 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- M −4,7
- S +4,0
- SD −2,0
- KD +1,5
- FP +1,3
- MP −0,7
- C +0,7
- V +0,6
Största parti i Askersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Askersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 86,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Askersund 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Askersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Askersund 1 | S | 38,1 % | S | 41,9 % | 85,1 % |
| Askersund 2 | S | 48,5 % | S | 51,1 % | 86,2 % |
| Askersund 3 | S | 30,9 % | S | 34,8 % | 85,8 % |
| Askersund 4 | S | 44,1 % | S | 47,3 % | 71,0 % |
| Aspa | S | 47,2 % | S | 48,1 % | 79,3 % |
| Hammar | S | 34,6 % | S | 39,4 % | 84,5 % |
| Lerbäcks Norra | S | 42,1 % | S | 45,6 % | 82,1 % |
| Lerbäcks Sydöstra | S | 34,2 % | S | 34,2 % | 85,3 % |
| Lerbäcks Västra | S | 35,3 % | S | 39,1 % | 80,9 % |
| Snavlunda | S | 36,4 % | S | 40,2 % | 81,0 % |
| Zinkgruvan | S | 46,2 % | S | 48,1 % | 78,2 % |
| Åmmeberg | S | 38,1 % | S | 51,3 % | 81,6 % |