Valresultat Degerfors 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Degerfors med 52,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (48,6 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Degerfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 7 620
- Avgivna röster
- 6 563
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 423 | 52,7 % |
| MModeraterna | 898 | 13,8 % |
| VVänsterpartiet | 700 | 10,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 349 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 319 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 295 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 264 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 204 | 3,1 % |
| Övriga partier | 42 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 329 | 52,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 162 | 18,3 % |
| MModeraterna | 633 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 279 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 258 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 236 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 206 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 3,2 % |
| Övriga partier | 32 | 0,5 % |
Kommunvalet 2010 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VVänsterpartiet | 3 144 | 48,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 800 | 27,8 % |
| MModeraterna | 449 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 388 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 223 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 201 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 145 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 116 | 1,8 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Degerfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Degerfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,1 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- MP
- KD
- C
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,8 % | 52,7 % | 51,2 % | 44,1 % | 39,6 % | 34,5 % |
| M | 9,7 % | 13,8 % | 10,6 % | 10,6 % | 12,0 % | 14,8 % |
| V | 11,2 % | 10,8 % | 8,1 % | 10,2 % | 7,7 % | 7,3 % |
| SD | 2,9 % | 5,4 % | 14,4 % | 19,9 % | 26,6 % | 23,5 % |
| MP | 2,6 % | 4,9 % | 4,0 % | 2,4 % | 2,4 % | 2,6 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,8 % |
| C | 5,4 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,3 % | 3,9 % | 3,5 % |
| L | 3,2 % | 3,1 % | 1,9 % | 2,4 % | 2,3 % | 2,9 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,3 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 86,1 % | 86,4 % | 87,1 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Degerfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Degerfors 2010
Så skiljer sig Degerfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 52,7 % i Degerfors mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 22,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +22,0
- V +5,2
Svagare än i riket
- M −16,2
- FP −3,9
- C −2,5
- MP −2,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Degerfors, från 9,7 % till 13,8 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 57,8 % till 52,7 % (−5,1).
- S −5,1
- M +4,1
- SD +2,5
- MP +2,3
- C −1,3
- KD −0,7
- V −0,4
- FP −0,0
Valdeltagande i Degerfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,1 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Degerfors på plats 63 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Degerfors är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,2 % i Åtorp till 89,0 % i Strömtorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jannelund (62,3 %) och sitt svagaste i Åtorp (33,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Degerfors är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 48,6 % i kommunvalet mot 10,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 37,8 procentenheter.
- V +37,8
- S −24,9
- M −6,9
- SD −3,6
- C +1,9
- MP −1,5
- KD −1,4
- FP −0,9
Största parti i Degerfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Degerfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,7 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,8 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Degerfors 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Degerfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bossåsen | S | 51,6 % | V | 54,0 % | 88,4 % |
| Bruket | S | 50,8 % | V | 55,9 % | 85,3 % |
| Jannelund | S | 62,3 % | V | 43,7 % | 79,1 % |
| Stora Valla | S | 59,8 % | V | 51,9 % | 84,3 % |
| Strömtorp | S | 53,1 % | V | 54,8 % | 89,0 % |
| Svartå | S | 47,1 % | V | 49,8 % | 85,1 % |
| Åtorp | S | 33,2 % | S | 25,4 % | 55,2 % |