Valresultat Degerfors 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Degerfors med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Degerfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 7 456
- Avgivna röster
- 6 332
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 482 | 39,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 666 | 26,6 % |
| MModeraterna | 750 | 12,0 % |
| VVänsterpartiet | 485 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 260 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 244 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 148 | 2,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 143 | 2,3 % |
| Övriga partier | 83 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 847 | 30,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 089 | 17,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 038 | 16,9 % |
| MModeraterna | 1 001 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 321 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 247 | 4,0 % |
| RARÄDDA AKUTSJUKHUSEN | 183 | 3,0 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 163 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 110 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 1,7 % |
| Övriga partier | 23 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VVänsterpartiet | 1 859 | 30,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 388 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 169 | 19,0 % |
| MModeraterna | 854 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 381 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 293 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 2,0 % |
| Övriga partier | 74 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Degerfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Degerfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,8 % | 52,7 % | 51,2 % | 44,1 % | 39,6 % | 34,5 % |
| SD | 2,9 % | 5,4 % | 14,4 % | 19,9 % | 26,6 % | 23,5 % |
| M | 9,7 % | 13,8 % | 10,6 % | 10,6 % | 12,0 % | 14,8 % |
| V | 11,2 % | 10,8 % | 8,1 % | 10,2 % | 7,7 % | 7,3 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,8 % |
| C | 5,4 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,3 % | 3,9 % | 3,5 % |
| MP | 2,6 % | 4,9 % | 4,0 % | 2,4 % | 2,4 % | 2,6 % |
| L | 3,2 % | 3,1 % | 1,9 % | 2,4 % | 2,3 % | 2,9 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,3 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 86,1 % | 86,4 % | 87,1 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Degerfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Degerfors 2022
Så skiljer sig Degerfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 39,6 % i Degerfors mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,3
- SD +6,1
- V +1,0
Svagare än i riket
- M −7,1
- C −2,8
- MP −2,7
- L −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Degerfors, från 19,9 % till 26,6 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,1 % till 39,6 % (−4,4).
- SD +6,7
- S −4,4
- V −2,4
- C −1,4
- M +1,3
- KD +0,1
- L −0,1
- MP −0,0
Valdeltagande i Degerfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Degerfors på plats 150 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Degerfors är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Jannelund till 89,3 % i Strömtorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jannelund (50,2 %) och sitt svagaste i Åtorp (28,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Degerfors är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 30,3 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 22,5 procentenheter.
- V +22,5
- S −17,0
- SD −7,6
- C +2,3
- M +1,9
- KD +0,6
Största parti i Degerfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Degerfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,7 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,8 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Degerfors 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Degerfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bossåsen | S | 38,7 % | V | 31,3 % | 85,3 % |
| Bruket | S | 36,7 % | V | 33,9 % | 83,0 % |
| Jannelund | S | 50,2 % | S | 34,1 % | 74,4 % |
| Stora Valla | S | 43,3 % | V | 36,4 % | 80,7 % |
| Strömtorp | S | 38,5 % | V | 30,7 % | 89,3 % |
| Svartå | S | 36,5 % | V | 30,1 % | 84,5 % |
| Åtorp | SD | 28,3 % | SD | 20,9 % | 88,8 % |