Valresultat Degerfors 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Degerfors med 51,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (41,9 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Degerfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 7 509
- Avgivna röster
- 6 486
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 287 | 51,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 927 | 14,4 % |
| MModeraterna | 679 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 520 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 268 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 259 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 219 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 123 | 1,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 97 | 1,5 % |
| Övriga partier | 47 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 283 | 51,9 % |
| VVänsterpartiet | 973 | 15,4 % |
| MModeraterna | 569 | 9,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 509 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 268 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 245 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 238 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 133 | 2,1 % |
| Övriga partier | 103 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VVänsterpartiet | 2 697 | 41,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 006 | 31,2 % |
| MModeraterna | 435 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 425 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 313 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 225 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 184 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 131 | 2,0 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Degerfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Degerfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- MP
- KD
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,8 % | 52,7 % | 51,2 % | 44,1 % | 39,6 % | 34,5 % |
| SD | 2,9 % | 5,4 % | 14,4 % | 19,9 % | 26,6 % | 23,5 % |
| M | 9,7 % | 13,8 % | 10,6 % | 10,6 % | 12,0 % | 14,8 % |
| V | 11,2 % | 10,8 % | 8,1 % | 10,2 % | 7,7 % | 7,3 % |
| C | 5,4 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,3 % | 3,9 % | 3,5 % |
| MP | 2,6 % | 4,9 % | 4,0 % | 2,4 % | 2,4 % | 2,6 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,8 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,3 % | 5,1 % |
| L | 3,2 % | 3,1 % | 1,9 % | 2,4 % | 2,3 % | 2,9 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 86,1 % | 86,4 % | 87,1 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Degerfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Degerfors 2014
Så skiljer sig Degerfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 51,2 % i Degerfors mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 20,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +20,1
- V +2,4
- SD +1,6
Svagare än i riket
- M −12,8
- FP −3,5
- MP −2,9
- C −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Degerfors, från 5,4 % till 14,4 % (+9,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 13,8 % till 10,6 % (−3,3).
- SD +9,1
- M −3,3
- V −2,7
- S −1,6
- FI +1,5
- FP −1,2
- KD −1,1
- MP −0,9
Valdeltagande i Degerfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Degerfors på plats 123 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Degerfors är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Jannelund till 88,2 % i Strömtorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jannelund (57,2 %) och sitt svagaste i Åtorp (34,7 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Degerfors är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 41,9 % i kommunvalet mot 8,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 33,8 procentenheter.
- V +33,8
- S −20,0
- SD −7,8
- M −3,8
- C +0,7
- KD −0,5
- MP −0,5
Största parti i Degerfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Degerfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,7 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,8 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Degerfors 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Degerfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bossåsen | S | 49,6 % | V | 43,8 % | 87,8 % |
| Bruket | S | 52,1 % | V | 46,0 % | 83,8 % |
| Jannelund | S | 57,2 % | S | 39,2 % | 76,7 % |
| Stora Valla | S | 55,7 % | V | 46,6 % | 82,6 % |
| Strömtorp | S | 52,5 % | V | 47,6 % | 88,2 % |
| Svartå | S | 49,2 % | V | 51,5 % | 83,6 % |
| Åtorp | S | 34,7 % | S | 25,2 % | 88,0 % |