Valresultat Lindesberg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Lindesberg med 36,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,5 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lindesberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 17 831
- Avgivna röster
- 15 482
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 670 | 36,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 204 | 20,9 % |
| MModeraterna | 2 587 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 1 144 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 714 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 662 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 568 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 433 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 225 | 1,5 % |
| Övriga partier | 141 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 390 | 42,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 445 | 16,1 % |
| MModeraterna | 2 320 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 1 368 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 702 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 668 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 647 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 487 | 3,2 % |
| Övriga partier | 194 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 922 | 38,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 648 | 17,2 % |
| MModeraterna | 2 381 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 1 853 | 12,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 751 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 689 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 498 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 411 | 2,7 % |
| Övriga partier | 210 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Lindesberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lindesberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 38,6 % | 36,9 % | 31,6 % | 30,2 % | 27,8 % |
| SD | 5,2 % | 9,2 % | 20,9 % | 25,0 % | 30,1 % | 24,4 % |
| M | 18,1 % | 23,5 % | 16,9 % | 15,8 % | 15,5 % | 16,5 % |
| C | 12,4 % | 8,0 % | 7,5 % | 8,5 % | 6,0 % | 5,2 % |
| MP | 3,5 % | 5,2 % | 4,7 % | 2,6 % | 3,2 % | 3,9 % |
| V | 5,3 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,1 % | 5,1 % | 6,0 % |
| KD | 5,4 % | 4,8 % | 3,7 % | 6,0 % | 5,4 % | 6,0 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 2,8 % | 2,8 % | 2,7 % | 4,2 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,6 % | 86,8 % | 87,6 % | 84,5 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Lindesberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lindesberg 2014
Så skiljer sig Lindesberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 20,9 % i Lindesberg mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,0
- S +5,9
- C +1,3
Svagare än i riket
- M −6,5
- FP −2,6
- MP −2,2
- FI −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lindesberg, från 9,2 % till 20,9 % (+11,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,5 % till 16,9 % (−6,7).
- SD +11,7
- M −6,7
- FP −2,2
- S −1,7
- FI +1,2
- KD −1,1
- MP −0,6
- C −0,5
Valdeltagande i Lindesberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lindesberg på plats 100 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lindesberg är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,1 % i Lindesbergs Mellersta till 87,6 % i Fellingsbro Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Frövi Västra (46,7 %) och sitt svagaste i Rockhammar (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 2 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lindesberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- C +4,6
- SD −3,6
- S +1,6
- M −1,4
- KD −0,5
- MP +0,2
- V +0,2
Största parti i Lindesberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lindesberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Lindesberg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Lindesberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fellingsbro Västra | S | 38,6 % | S | 35,5 % | 84,8 % |
| Fellingsbro Östra | S | 32,9 % | S | 30,0 % | 87,6 % |
| Frövi Västra | S | 46,7 % | S | 49,8 % | 84,5 % |
| Frövi Östra | S | 38,9 % | S | 43,0 % | 87,3 % |
| Guldsmedshyttan | S | 39,8 % | S | 42,9 % | 84,3 % |
| Gusselby | SD | 36,9 % | SD | 34,3 % | 84,0 % |
| Linde | SD | 27,2 % | S | 25,8 % | 85,3 % |
| Lindesbergs Mellersta | S | 36,2 % | S | 39,3 % | 81,1 % |
| Lindesbergs Nordöstra | S | 45,7 % | S | 45,0 % | 81,4 % |
| Lindesbergs Norra | S | 42,1 % | S | 45,5 % | 84,2 % |
| Lindesbergs Sydöstra | S | 40,1 % | S | 42,8 % | 84,2 % |
| Lindesbergs Västra | S | 38,9 % | S | 41,4 % | 85,3 % |
| Ramshyttan | S | 28,7 % | S | 30,1 % | 84,7 % |
| Rockhammar | S | 22,4 % | C | 28,6 % | 83,9 % |
| Storå | S | 35,8 % | S | 36,6 % | 84,5 % |
| Vedevåg | S | 35,1 % | S | 35,0 % | 86,6 % |