Valresultat Karlskoga 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskoga med 44,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskoga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 23 406
- Avgivna röster
- 20 056
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 878 | 44,7 % |
| MModeraterna | 3 713 | 18,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 858 | 14,4 % |
| VVänsterpartiet | 993 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 947 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 719 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 682 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 653 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 256 | 1,3 % |
| Övriga partier | 178 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 970 | 46,0 % |
| MModeraterna | 4 208 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 681 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 170 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 957 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 732 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 691 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 584 | 3,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 287 | 1,5 % |
| Övriga partier | 229 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 191 | 41,7 % |
| MModeraterna | 4 646 | 23,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 603 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 269 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 177 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 906 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 695 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 619 | 3,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 491 | 2,5 % |
| Övriga partier | 68 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Karlskoga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskoga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- KD
- C
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,8 % | 46,3 % | 44,7 % | 37,5 % | 37,4 % | 32,7 % |
| M | 19,6 % | 23,2 % | 18,7 % | 18,0 % | 18,9 % | 22,0 % |
| SD | 3,0 % | 4,7 % | 14,4 % | 18,3 % | 23,7 % | 19,6 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,6 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 4,8 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,0 % |
| KD | 5,3 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,8 % |
| C | 4,1 % | 3,1 % | 3,4 % | 6,0 % | 4,1 % | 3,6 % |
| L | 4,7 % | 5,3 % | 3,3 % | 4,0 % | 3,0 % | 3,4 % |
| Övr | 4,0 % | 1,9 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,3 % | 4,5 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlskoga 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskoga 2014
Så skiljer sig Karlskoga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 44,7 % i Karlskoga mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,6
- SD +1,5
Svagare än i riket
- M −4,6
- C −2,7
- FP −2,1
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlskoga, från 4,7 % till 14,4 % (+9,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,2 % till 18,7 % (−4,6).
- SD +9,7
- M −4,6
- FP −2,0
- S −1,6
- SPI −1,2
- KD −1,2
- FI +1,1
- MP −0,6
Valdeltagande i Karlskoga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Karlskoga på plats 162 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskoga är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,2 % i Landa till 93,2 % i Stråningstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sandviken (56,6 %) och sitt svagaste i Granbergsdal (34,5 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskoga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,2 % i kommunvalet mot 14,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- SD −6,2
- M +4,9
- S −3,0
- V +1,5
- FP +1,3
- MP +1,2
- KD −0,5
- C +0,1
Största parti i Karlskoga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskoga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskoga 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Karlskoga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggerud | S | 40,0 % | S | 35,1 % | 91,4 % |
| Bofors | S | 47,0 % | S | 42,3 % | 88,6 % |
| Bohult | S | 38,0 % | S | 34,4 % | 85,5 % |
| Bregården | S | 36,6 % | M | 34,0 % | 86,9 % |
| Bråten | S | 47,3 % | S | 45,2 % | 89,4 % |
| Granbergsdal | S | 34,5 % | S | 32,9 % | 85,2 % |
| Häsängen | S | 46,8 % | S | 43,6 % | 81,6 % |
| Immetorp | S | 36,9 % | S | 33,5 % | 84,2 % |
| Karlberg | S | 49,6 % | S | 44,6 % | 88,8 % |
| Landa | S | 54,7 % | S | 51,4 % | 69,2 % |
| Odlingen | S | 47,1 % | S | 44,5 % | 82,5 % |
| Rävåsen | S | 49,7 % | S | 46,7 % | 81,1 % |
| Sandmo | S | 48,8 % | S | 46,2 % | 75,0 % |
| Sandviken | S | 56,6 % | S | 53,3 % | 75,4 % |
| Skranta | S | 38,9 % | S | 37,9 % | 83,2 % |
| Stråningstorp | S | 42,9 % | S | 39,5 % | 93,2 % |