Valresultat Karlskoga 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskoga med 49,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,1 %). Valdeltagandet var 80,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskoga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,0 %
- Röstberättigade
- 23 667
- Avgivna röster
- 18 944
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 266 | 49,8 % |
| MModeraterna | 3 644 | 19,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 185 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 990 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 867 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 769 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 576 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 557 | 3,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 438 | 2,4 % |
| Övriga partier | 300 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 120 | 50,2 % |
| MModeraterna | 3 794 | 20,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 270 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 921 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 875 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 648 | 3,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 573 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 520 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 445 | 2,4 % |
| Övriga partier | 6 | 0,0 % |
Kommunvalet 2006 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 120 | 49,1 % |
| MModeraterna | 4 147 | 22,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 299 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 913 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 877 | 4,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 718 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 660 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 444 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 391 | 2,1 % |
| Övriga partier | 16 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Karlskoga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskoga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- KD
- L
- C
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,8 % | 46,3 % | 44,7 % | 37,5 % | 37,4 % | 32,7 % |
| M | 19,6 % | 23,2 % | 18,7 % | 18,0 % | 18,9 % | 22,0 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,6 % |
| KD | 5,3 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,8 % |
| L | 4,7 % | 5,3 % | 3,3 % | 4,0 % | 3,0 % | 3,4 % |
| C | 4,1 % | 3,1 % | 3,4 % | 6,0 % | 4,1 % | 3,6 % |
| Övr | 4,0 % | 1,9 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,3 % | 4,5 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 4,8 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,0 % |
| SD | 3,0 % | 4,7 % | 14,4 % | 18,3 % | 23,7 % | 19,6 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlskoga 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskoga 2006
Så skiljer sig Karlskoga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 49,8 % i Karlskoga mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 14,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,6
- SPI +1,8
- V +0,5
- SD +0,1
Svagare än i riket
- M −6,5
- C −3,8
- FP −2,8
- MP −2,1
Valdeltagande i Karlskoga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,0 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Karlskoga på plats 146 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskoga är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,0 % i Rävåsen till 87,0 % i Stråningstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Odlingen (59,5 %) och sitt svagaste i Bregården (39,7 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskoga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 19,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.
- M +2,7
- S −0,8
- MP −0,7
- V +0,6
- KD −0,6
- C −0,6
- FP +0,2
Största parti i Karlskoga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskoga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskoga 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Karlskoga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggerud | S | 46,8 % | S | 47,3 % | 82,5 % |
| Bofors | S | 44,7 % | S | 43,9 % | 85,0 % |
| Bohult | S | 39,8 % | S | 40,5 % | 83,0 % |
| Bregården | S | 39,7 % | S | 40,1 % | 80,9 % |
| Bråten | S | 51,7 % | S | 49,2 % | 85,8 % |
| Granbergsdal | S | 40,5 % | S | 39,9 % | 78,6 % |
| Häsängen | S | 50,9 % | S | 50,2 % | 74,9 % |
| Immetorp | S | 45,4 % | S | 45,9 % | 80,1 % |
| Karlberg | S | 53,8 % | S | 51,8 % | 81,6 % |
| Landa | S | 57,1 % | S | 56,5 % | 71,5 % |
| Löten | S | 52,5 % | S | 51,1 % | 81,6 % |
| Odlingen | S | 59,5 % | S | 58,2 % | 77,3 % |
| Rävåsen | S | 49,9 % | S | 50,7 % | 67,0 % |
| Sandmo | S | 55,7 % | S | 53,3 % | 79,9 % |
| Sandviken | S | 59,3 % | S | 58,7 % | 79,1 % |
| Skranta | S | 42,1 % | S | 42,8 % | 83,6 % |
| Stackfallet | S | 54,7 % | S | 53,9 % | 86,0 % |
| Stråningstorp | S | 53,5 % | S | 52,7 % | 87,0 % |