Valresultat Laxå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Laxå med 54,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,1 %). Valdeltagandet var 80,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laxå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,0 %
- Röstberättigade
- 4 780
- Avgivna röster
- 3 822
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 027 | 54,0 % |
| MModeraterna | 496 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 301 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 285 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 211 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 160 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 135 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 75 | 2,0 % |
| Övriga partier | 65 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 890 | 51,7 % |
| KDKristdemokraterna | 417 | 11,4 % |
| MModeraterna | 409 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 305 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 265 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 164 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 115 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 78 | 2,1 % |
| Övriga partier | 15 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 714 | 46,1 % |
| VVänsterpartiet | 456 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 426 | 11,5 % |
| MModeraterna | 401 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 395 | 10,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 186 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 83 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 49 | 1,3 % |
| Övriga partier | 8 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Laxå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laxå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,0 % | 49,1 % | 43,9 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,3 % |
| M | 13,2 % | 19,5 % | 13,8 % | 12,0 % | 12,2 % | 14,4 % |
| KD | 8,0 % | 6,3 % | 5,4 % | 9,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| C | 7,6 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,1 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| L | 4,3 % | 5,2 % | 2,9 % | 2,8 % | 2,9 % | 3,2 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 18,1 % | 24,1 % | 30,7 % | 25,5 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 3,2 % | 1,6 % | 2,1 % | 3,0 % |
| Övr | 1,8 % | 0,6 % | 1,7 % | 1,2 % | 1,4 % | 5,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,9 % | 86,8 % | 85,3 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Laxå 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laxå 2006
Så skiljer sig Laxå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 54,0 % i Laxå mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 18,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,8
- KD +1,4
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −12,9
- FP −3,2
- MP −3,2
- C −0,3
Valdeltagande i Laxå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,0 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Laxå på plats 150 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laxå är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Finnerödja till 83,6 % i Röfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Laxå-Kanalområdet (58,7 %) och sitt svagaste i Tived (37,6 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laxå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 46,1 % i kommunvalet mot 54,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.
- S −7,9
- V +6,6
- C +3,9
- KD +2,6
- M −2,4
- SD −2,3
- FP +0,7
Största parti i Laxå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Laxå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,0 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Laxå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Laxå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Finnerödja | S | 45,5 % | S | 38,7 % | 76,8 % |
| Laxå Centrala | S | 58,2 % | S | 49,7 % | 77,5 % |
| Laxå-Kanalområdet | S | 58,7 % | S | 50,9 % | 82,8 % |
| Röfors | S | 56,5 % | S | 46,0 % | 83,6 % |
| Skagershult | S | 56,1 % | S | 49,6 % | 80,9 % |
| Tived | S | 37,6 % | C | 42,3 % | 83,1 % |