Valresultat Laxå 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Laxå med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laxå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 4 263
- Avgivna röster
- 3 702
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2018 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 300 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 885 | 24,1 % |
| MModeraterna | 440 | 12,0 % |
| KDKristdemokraterna | 346 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 253 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 235 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 60 | 1,6 % |
| Övriga partier | 43 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 282 | 35,9 % |
| KDKristdemokraterna | 574 | 16,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 503 | 14,1 % |
| MModeraterna | 424 | 11,9 % |
| VVänsterpartiet | 282 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 245 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 110 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 2,5 % |
| ÖrPÖrP | 38 | 1,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 1 425 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 829 | 22,7 % |
| MModeraterna | 371 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 324 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 299 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 270 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 114 | 3,1 % |
| Övriga partier | 27 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Laxå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laxå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,0 % | 49,1 % | 43,9 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,3 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 18,1 % | 24,1 % | 30,7 % | 25,5 % |
| M | 13,2 % | 19,5 % | 13,8 % | 12,0 % | 12,2 % | 14,4 % |
| KD | 8,0 % | 6,3 % | 5,4 % | 9,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| C | 7,6 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,1 % |
| L | 4,3 % | 5,2 % | 2,9 % | 2,8 % | 2,9 % | 3,2 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 3,2 % | 1,6 % | 2,1 % | 3,0 % |
| Övr | 1,8 % | 0,6 % | 1,7 % | 1,2 % | 1,4 % | 5,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,9 % | 86,8 % | 85,3 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Laxå 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laxå 2018
Så skiljer sig Laxå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 12,0 % i Laxå mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,2
- SD +6,6
- KD +3,1
Svagare än i riket
- M −7,8
- MP −2,8
- L −2,7
- C −2,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Laxå, från 18,1 % till 24,1 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,9 % till 35,5 % (−8,4).
- S −8,4
- SD +6,1
- KD +4,0
- M −1,8
- MP −1,6
- V +1,4
- C +0,9
- L −0,1
Valdeltagande i Laxå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,8 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Laxå på plats 172 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laxå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Laxå Centrala till 85,5 % i Laxå-Kanalområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Laxå Centrala (40,7 %) och sitt svagaste i Finnerödja (29,3 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laxå är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 38,9 % i kommunvalet mot 9,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 29,5 procentenheter.
- KD +29,5
- SD −16,8
- S −12,8
- V +2,0
- M −1,9
- C +1,8
Största parti i Laxå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Laxå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,0 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Laxå 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Laxå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Finnerödja | S | 29,3 % | KD | 37,8 % | 84,1 % |
| Laxå Centrala | S | 40,7 % | KD | 39,2 % | 78,3 % |
| Laxå-Kanalområdet | S | 36,0 % | KD | 43,9 % | 85,5 % |
| Skagershult | S | 36,3 % | KD | 25,7 % | 83,2 % |