Valresultat Örebro 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örebro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 86 valdistrikt.

Se Örebro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,8 %
Röstberättigade
113 130
Avgivna röster
99 300
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2018 i Örebro

Riksdagsvalet 2018 i Örebro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna30 98831,5 %
MModeraterna17 61617,9 %
SDSverigedemokraterna14 15114,4 %
VVänsterpartiet8 3258,5 %
CCenterpartiet7 9198,0 %
KDKristdemokraterna7 6217,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 5655,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4 6924,8 %
Övriga partier1 5511,6 %

Landstingsvalet 2018 i Örebro

Landstingsvalet 2018 i Örebro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna32 77533,3 %
MModeraterna17 62117,9 %
SDSverigedemokraterna9 6789,8 %
VVänsterpartiet8 6198,7 %
KDKristdemokraterna8 5238,6 %
CCenterpartiet7 0867,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 9607,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4 5384,6 %
ÖrPÖrP2 1052,1 %
Övriga partier6590,7 %

Kommunvalet 2018 i Örebro

Kommunvalet 2018 i Örebro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna31 66732,0 %
MModeraterna17 43117,6 %
SDSverigedemokraterna9 8129,9 %
CCenterpartiet8 3428,4 %
VVänsterpartiet8 0418,1 %
KDKristdemokraterna7 6457,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 1057,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5 0375,1 %
ÖrPÖrP2 9823,0 %
Övriga partier8850,9 %

Partiernas utveckling i Örebro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örebro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har MP gjort (−3,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örebro per valår
Parti200620102014201820222026
S38,2 %34,1 %32,4 %31,5 %32,6 %30,5 %
M20,9 %26,0 %21,0 %17,9 %17,5 %17,5 %
SD3,6 %5,5 %11,6 %14,4 %17,1 %13,7 %
V5,9 %5,8 %5,7 %8,5 %7,3 %9,6 %
C6,3 %4,8 %5,1 %8,0 %7,0 %6,3 %
KD8,1 %7,0 %6,2 %7,7 %5,6 %6,3 %
L8,7 %7,6 %5,4 %5,7 %5,9 %4,9 %
MP5,9 %8,1 %8,4 %4,8 %5,2 %6,1 %
Övr2,4 %1,1 %4,3 %1,6 %1,8 %5,1 %
Valdeltagande82,4 %86,2 %86,9 %87,8 %84,1 %86,6 %

Valdeltagande i Örebro 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Örebro 2018

Så skiljer sig Örebro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 31,5 % i Örebro mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,2
  • KD +1,4
  • V +0,5
  • MP +0,4

Svagare än i riket

  • SD −3,2
  • M −1,9
  • C −0,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Örebro, från 5,1 % till 8,0 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 8,4 % till 4,8 % (−3,6).

  • MP −3,6
  • M −3,1
  • C +2,9
  • FI −2,8
  • SD +2,8
  • V +2,7
  • KD +1,5
  • S −0,9

Valdeltagande i Örebro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Örebro på plats 124 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Örebro är indelad i 86 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,4 % i Vivalla östra till 93,2 % i Almby norra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vivalla östra (69,9 %) och sitt svagaste i Rinkaby (20,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 79, Moderaterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 86 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,9 % i kommunvalet mot 14,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.

  • SD −4,5
  • L +1,5
  • S +0,5
  • C +0,4
  • V −0,3
  • MP +0,3
  • M −0,3
  • KD −0,0

Största parti i Örebro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Örebro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %86,6 %
2022Socialdemokraterna32,6 %84,1 %
2018Socialdemokraterna31,5 %87,8 %
2014Socialdemokraterna32,4 %86,9 %
2010Socialdemokraterna34,1 %86,2 %
2006Socialdemokraterna38,2 %82,4 %

Valresultat per valdistrikt i Örebro 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 86 valdistrikten i Örebro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Örebro, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Adolfsberg västraM33,8 %M35,5 %92,2 %
Adolfsberg östraS27,6 %S28,0 %92,6 %
Almby norraS25,7 %S28,4 %93,2 %
Almby västraS27,7 %S29,2 %88,2 %
Almby östraM27,3 %M29,4 %91,1 %
AskerSD33,2 %SD30,5 %89,5 %
AxbergS27,0 %S25,6 %87,4 %
BaronbackarnaS44,4 %S46,1 %72,2 %
BirgittaS25,9 %S27,0 %88,3 %
BjörkhagaS40,8 %S39,1 %93,1 %
Brickebacken norraS44,1 %S44,4 %74,3 %
Brickebacken södraS41,7 %S39,9 %76,3 %
BrickebergS26,5 %S27,9 %84,2 %
BrolyckanS35,4 %S37,0 %81,7 %
BromsplanS27,0 %S27,5 %83,5 %
BrunnsgärdetS28,3 %S27,7 %88,6 %
Centrum-StortorgetS27,0 %S27,3 %88,4 %
EklundaM30,5 %M30,6 %91,5 %
ErvallaS26,5 %C37,8 %87,8 %
Gamla HjärstaS31,6 %S30,3 %90,6 %
Glanshammar-ÖdebyS23,9 %S25,6 %87,4 %
GällerstaS24,4 %S24,8 %89,9 %
HagabyS30,8 %S30,0 %87,4 %
HjortstorpS29,5 %S29,8 %85,7 %
Hovsta västraS30,6 %S33,2 %90,8 %
Hovsta östraS37,1 %S38,7 %89,8 %
JärntorgetS26,8 %S28,1 %88,1 %
KarlslundS35,8 %S37,2 %87,8 %
KarolinskaS27,2 %S29,2 %87,1 %
KilSD22,7 %S23,3 %90,9 %
Kilsmo-Brevens BrukS30,8 %S29,1 %80,5 %
Kåvi-LillånS29,8 %S31,0 %89,9 %
Ladugårdsängen mellerstaS34,0 %S34,5 %80,9 %
Ladugårdsängen västraS24,7 %S26,1 %86,1 %
Ladugårdsängen östraS27,3 %S27,6 %89,0 %
LillkyrkaS28,4 %S25,0 %88,1 %
Lillån BettorpS30,1 %S31,6 %90,8 %
Lundby norraS40,0 %S40,3 %81,8 %
Lundby södraS35,5 %S36,0 %85,2 %
Lännäs-VinönSD25,9 %S23,2 %88,5 %
MarkbackenS46,3 %S47,7 %74,3 %
MarklyckanS30,5 %S31,5 %82,5 %
MellringeS28,9 %S28,3 %80,3 %
MikaelS29,7 %S29,9 %86,6 %
MosjöM24,8 %S25,5 %89,1 %
Mosjö-TäbyS26,3 %S25,8 %91,9 %
NastaS27,8 %S28,5 %88,8 %
NorrbyS33,1 %S33,2 %87,8 %
NorrbyåsS23,1 %S25,6 %86,8 %
Nya Hjärsta västraS28,0 %S29,6 %86,4 %
Nya Hjärsta östraS32,1 %S32,7 %89,6 %
NäbbtorgetS39,3 %S40,6 %81,1 %
NäsbyS28,2 %S29,2 %92,4 %
OdensbackenS30,9 %S30,5 %86,0 %
OskarsparkenS25,4 %S27,7 %89,3 %
OxhagenS52,0 %S45,3 %72,6 %
Pettersberg-RingstorpS31,5 %S29,3 %86,9 %
RinkabyS20,5 %S20,7 %92,1 %
Rosta västraS34,1 %S32,9 %85,9 %
Rosta östraS31,5 %S32,5 %85,8 %
RudbeckS32,7 %S33,2 %82,0 %
Rynninge-GrenadjärstadenS27,8 %S27,8 %90,8 %
SkebäckS30,0 %S31,8 %85,8 %
SofiaS39,2 %S37,8 %81,3 %
SolhagaS48,0 %S47,8 %88,7 %
Stora MellösaS27,6 %S28,2 %88,9 %
SödermalmS33,5 %S33,7 %81,5 %
Sörby norraS26,2 %S26,4 %89,7 %
Sörby södraS29,0 %S29,2 %90,3 %
SörbyängenS32,2 %S32,7 %90,5 %
TegnérS32,1 %S33,1 %82,9 %
TrängenS38,2 %S40,4 %81,9 %
TybbleS36,0 %S33,9 %79,4 %
Tysslinge-GarphyttanS38,0 %S37,6 %88,0 %
Tysslinge-LatorpS26,8 %S27,5 %90,0 %
UniversitetetS22,6 %S22,6 %86,6 %
Varberga västraS39,8 %S39,2 %71,2 %
Varberga östraS48,4 %S50,2 %68,2 %
VasaS32,1 %S30,9 %86,4 %
ViktoriaS29,3 %S29,9 %86,3 %
VintrosaS24,9 %S25,9 %90,2 %
Vivalla norraS67,6 %S63,7 %67,8 %
Vivalla västraS65,2 %S64,4 %67,0 %
Vivalla östraS69,9 %S63,6 %62,4 %
VästhagaS48,4 %S45,1 %81,6 %
ÖrnsroS34,0 %S34,3 %83,9 %

Utforska valdistrikten i Örebro på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2018 · Alla kommuner 2018