Valresultat Örebro 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örebro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 109 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 123 979
- Avgivna röster
- 107 361
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 32 434 | 30,5 % |
| MModeraterna | 18 617 | 17,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 558 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 10 244 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 6 736 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 6 723 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 480 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 188 | 4,9 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 4 727 | 4,4 % |
| Övriga partier | 706 | 0,7 % |
Regionvalet 2026 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 676 | 31,4 % |
| MModeraterna | 17 070 | 15,9 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 15 555 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 11 567 | 10,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 245 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 7 050 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 5 772 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 688 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 382 | 4,1 % |
| Övriga partier | 257 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Örebro — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Örebro har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (−1 sedan 2022), följt av Örebropartiet med 11 och Moderaterna med 10.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 32 691 | 30,4 % | 19(−1) |
| ÖrebrÖrebropartiet | 18 318 | 17,0 % | 11(+6) |
| MModeraterna | 15 928 | 14,8 % | 10(−1) |
| VVänsterpartiet | 11 042 | 10,3 % | 7(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 6 595 | 6,1 % | 4(−3) |
| CCenterpartiet | 6 166 | 5,7 % | 4(−1) |
| KDKristdemokraterna | 6 102 | 5,7 % | 4(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 429 | 5,1 % | 3(−2) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 787 | 4,5 % | 3(+1) |
| Övriga partier | 422 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Örebro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örebro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- KD
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,2 % | 34,1 % | 32,4 % | 31,5 % | 32,6 % | 30,5 % |
| M | 20,9 % | 26,0 % | 21,0 % | 17,9 % | 17,5 % | 17,5 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 11,6 % | 14,4 % | 17,1 % | 13,7 % |
| V | 5,9 % | 5,8 % | 5,7 % | 8,5 % | 7,3 % | 9,6 % |
| C | 6,3 % | 4,8 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,0 % | 6,3 % |
| KD | 8,1 % | 7,0 % | 6,2 % | 7,7 % | 5,6 % | 6,3 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 8,4 % | 4,8 % | 5,2 % | 6,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 4,3 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,1 % |
| L | 8,7 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,7 % | 5,9 % | 4,9 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,2 % | 86,9 % | 87,8 % | 84,1 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Örebro 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örebro 2026
Så skiljer sig Örebro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Örebropartiet, som fick 4,4 % i Örebro mot 0,6 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- Örebr +3,9
- S +2,5
- V +1,2
- KD +0,1
Svagare än i riket
- SD −3,8
- M −2,4
- C −0,7
- L −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Örebro, från 0,0 % till 4,4 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 17,1 % till 13,7 % (−3,4).
- Örebr +4,4
- SD −3,4
- V +2,3
- S −2,1
- L −1,0
- MP +0,9
- C −0,7
- KD +0,7
Valdeltagande i Örebro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,6 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Örebro på plats 74 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örebro är indelad i 109 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,7 % i Vivalla norra till 94,7 % i Rynninge.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Oxhagen (47,8 %) och sitt svagaste i Asker (16,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 91, Moderaterna i 10, Sverigedemokraterna i 6 av 109 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro är skillnaden störst för Örebropartiet, som fick 17,0 % i kommunvalet mot 4,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,6 procentenheter.
- Örebr +12,6
- SD −7,5
- M −2,7
- MP −1,6
- V +0,6
- KD −0,6
- C −0,6
- L +0,2
Största parti i Örebro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 86,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Örebro 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 109 valdistrikten i Örebro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg västra | M | 29,3 % | M | 28,8 % | 93,4 % |
| Adolfsberg östra | S | 29,7 % | S | 28,9 % | 92,5 % |
| Almby | S | 30,1 % | S | 31,2 % | 88,3 % |
| Asker | SD | 31,3 % | Örebr | 23,1 % | 87,8 % |
| Axberg | S | 24,7 % | Örebr | 24,8 % | 89,2 % |
| Baronbackarna | S | 41,9 % | S | 42,1 % | 71,4 % |
| Bettorp | S | 32,6 % | S | 31,4 % | 84,9 % |
| Björkhaga | S | 36,6 % | S | 38,1 % | 90,1 % |
| Brickebacken norra | S | 36,1 % | S | 36,5 % | 74,4 % |
| Brickebacken södra | S | 41,8 % | S | 39,1 % | 70,8 % |
| Brickeberg | S | 28,0 % | S | 30,1 % | 85,8 % |
| Bromsplan | S | 29,0 % | S | 28,0 % | 79,5 % |
| Brunnsgärdet | S | 31,2 % | S | 31,0 % | 88,9 % |
| Centralstationen | S | 31,3 % | S | 29,7 % | 83,1 % |
| Centrum | S | 26,1 % | S | 27,2 % | 83,5 % |
| Ekeby Almby | M | 29,2 % | M | 29,7 % | 91,8 % |
| Eklunda | M | 25,5 % | S | 23,7 % | 86,1 % |
| Ervalla | SD | 24,0 % | Örebr | 24,3 % | 88,9 % |
| Eyra | S | 26,2 % | S | 27,6 % | 88,8 % |
| Gamla Hjärsta | S | 29,1 % | S | 31,7 % | 86,0 % |
| Garphyttan | S | 31,1 % | S | 32,0 % | 83,9 % |
| Glanshammar | S | 22,6 % | Örebr | 23,4 % | 87,0 % |
| Grönpepparparken | S | 28,7 % | S | 30,2 % | 88,2 % |
| Gustavsvik | M | 26,7 % | Örebr | 25,3 % | 88,3 % |
| Gällersta | SD | 24,3 % | Örebr | 23,3 % | 87,8 % |
| Hagaby-Ringstorp | S | 29,7 % | S | 29,8 % | 87,7 % |
| Hagastrand | S | 30,3 % | S | 30,9 % | 86,2 % |
| Hampetorp | S | 23,7 % | Örebr | 20,4 % | 86,7 % |
| Heden | S | 28,1 % | S | 28,2 % | 78,9 % |
| Hovsta västra | S | 30,3 % | S | 32,1 % | 91,1 % |
| Hovsta östra | S | 34,7 % | S | 34,3 % | 89,2 % |
| Järntorget | S | 31,9 % | S | 33,2 % | 82,0 % |
| Karla | S | 30,3 % | S | 31,1 % | 83,9 % |
| Karlslund | S | 34,8 % | S | 34,7 % | 85,3 % |
| Kil | SD | 22,4 % | Örebr | 24,7 % | 90,6 % |
| Kilsmo-Brevens Bruk | SD | 27,3 % | S | 22,6 % | 80,7 % |
| Krämartorget | S | 34,5 % | S | 32,4 % | 80,2 % |
| Ladugårdsängen Hagen | M | 26,9 % | S | 28,0 % | 83,9 % |
| Ladugårdsängen södra | M | 24,8 % | S | 26,0 % | 85,7 % |
| Ladugårdsängen västra | S | 30,8 % | S | 32,0 % | 81,8 % |
| Ladugårdsängen östra | S | 31,4 % | S | 29,3 % | 87,8 % |
| Latorp | S | 26,9 % | S | 26,7 % | 91,4 % |
| Lillkyrka | S | 24,4 % | S | 23,8 % | 89,5 % |
| Lillån västra | S | 28,2 % | S | 28,5 % | 86,6 % |
| Lillån östra | S | 28,8 % | S | 30,2 % | 88,8 % |
| Lindhult norra | S | 29,8 % | S | 29,3 % | 86,4 % |
| Lindhult södra | M | 28,5 % | M | 25,9 % | 89,5 % |
| Lundby norra | S | 38,6 % | S | 36,4 % | 79,4 % |
| Lundby södra | S | 34,0 % | S | 31,3 % | 81,8 % |
| Längbrotorg | S | 30,4 % | S | 30,2 % | 82,7 % |
| Malmplan | S | 34,0 % | S | 31,3 % | 78,2 % |
| Marieberg | M | 28,3 % | M | 26,6 % | 91,5 % |
| Markbacken | S | 44,4 % | S | 44,5 % | 72,0 % |
| Mellringe | S | 25,2 % | S | 26,1 % | 81,0 % |
| Mikael | S | 28,5 % | S | 29,6 % | 84,0 % |
| Mosås | M | 25,2 % | S | 24,2 % | 91,2 % |
| Nasta | S | 26,9 % | S | 28,2 % | 86,5 % |
| Nobel | S | 33,4 % | S | 31,4 % | 79,9 % |
| Norra Ormesta | S | 27,1 % | S | 30,3 % | 92,2 % |
| Norrby | S | 36,7 % | S | 35,3 % | 78,8 % |
| Norrbyås | S | 22,6 % | Örebr | 24,8 % | 88,7 % |
| Nya Hjärsta | S | 33,0 % | S | 31,8 % | 87,3 % |
| Nyponlunden | S | 29,5 % | S | 27,0 % | 82,5 % |
| Näbbtorget | S | 37,4 % | S | 36,7 % | 80,3 % |
| Näsby | S | 27,7 % | S | 31,1 % | 92,4 % |
| Odensbacken | S | 28,0 % | S | 24,5 % | 84,1 % |
| Olaus Petri | S | 39,5 % | S | 35,3 % | 77,5 % |
| Olivplan | S | 28,2 % | S | 29,7 % | 86,4 % |
| Ormesta | M | 25,4 % | M | 24,9 % | 91,2 % |
| Oskarsparken | S | 30,8 % | S | 30,1 % | 87,1 % |
| Oxhagen | S | 47,8 % | S | 45,5 % | 70,4 % |
| Rinkaby | S | 21,9 % | Örebr | 21,1 % | 91,3 % |
| Rosta västra | S | 32,4 % | S | 30,8 % | 81,0 % |
| Rosta östra | S | 40,1 % | S | 38,5 % | 81,1 % |
| Rynninge | S | 30,0 % | S | 30,6 % | 94,7 % |
| Rynningeåsen | S | 32,0 % | S | 33,7 % | 89,1 % |
| Skebäck | S | 29,0 % | S | 31,6 % | 90,1 % |
| Slottet | S | 27,3 % | S | 28,4 % | 87,7 % |
| Sofia | S | 29,2 % | S | 29,7 % | 87,1 % |
| Solhaga | S | 45,3 % | S | 43,9 % | 86,9 % |
| Stadsparken | S | 30,2 % | S | 29,4 % | 87,4 % |
| Stora Mellösa västra | S | 24,3 % | S | 24,3 % | 88,8 % |
| Stora Mellösa östra | S | 25,1 % | S | 25,2 % | 91,8 % |
| Svampen | S | 32,1 % | S | 29,9 % | 84,4 % |
| Sveaparken | S | 27,2 % | S | 29,5 % | 87,7 % |
| Södermalm | S | 30,1 % | S | 29,3 % | 78,7 % |
| Sörby norra | S | 29,0 % | S | 30,9 % | 88,0 % |
| Sörby södra | S | 29,3 % | S | 31,5 % | 89,5 % |
| Sörbyängen | S | 31,5 % | S | 28,0 % | 89,6 % |
| Tegnér | S | 28,9 % | S | 30,4 % | 80,0 % |
| Trängen | S | 41,8 % | S | 43,4 % | 76,5 % |
| Tybble | S | 36,0 % | S | 32,2 % | 75,7 % |
| Tybblekullen | S | 32,0 % | S | 32,9 % | 83,6 % |
| Tybblelund | S | 26,5 % | S | 30,4 % | 90,7 % |
| Täby | SD | 24,7 % | Örebr | 22,1 % | 90,3 % |
| Universitetet | S | 31,1 % | S | 31,7 % | 85,7 % |
| Universitetssjukhuset | S | 28,2 % | S | 28,7 % | 84,4 % |
| Varberga västra | S | 34,8 % | S | 34,5 % | 67,1 % |
| Varberga östra | S | 40,4 % | S | 39,2 % | 67,4 % |
| Vasastan | S | 30,5 % | S | 29,9 % | 85,8 % |
| Vintrosa | S | 26,0 % | S | 26,5 % | 90,1 % |
| Vivalla norra | S | 46,5 % | S | 46,7 % | 63,7 % |
| Vivalla västra | V | 44,8 % | V | 45,9 % | 66,6 % |
| Vivalla östra | V | 45,7 % | S | 45,0 % | 66,6 % |
| Våghustorget | S | 33,8 % | S | 33,0 % | 84,4 % |
| Västhaga | S | 41,3 % | S | 36,5 % | 80,3 % |
| Wadköping | S | 27,5 % | S | 27,9 % | 86,4 % |
| Åkullen | S | 34,1 % | S | 34,0 % | 82,1 % |
| Örnsro | S | 35,8 % | S | 34,4 % | 81,4 % |