Valresultat Nora 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Nora med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,4 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 8 342
- Avgivna röster
- 7 109
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Nora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 089 | 29,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 486 | 21,1 % |
| MModeraterna | 1 174 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 405 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 403 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 400 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 304 | 4,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 290 | 4,1 % |
| Övriga partier | 80 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Nora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 027 | 29,1 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 1 310 | 18,8 % |
| MModeraterna | 1 181 | 17,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 655 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 443 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 412 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 367 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 316 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 238 | 3,4 % |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Kommunvalet 2026 i Nora — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nora har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 967 | 28,4 % | 10(−1) |
| MModeraterna | 1 319 | 19,0 % | 7(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 817 | 11,8 % | 4(±0) |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 751 | 10,8 % | 4(−1) |
| NorapNorapartiet | 532 | 7,7 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 485 | 7,0 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 413 | 6,0 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 391 | 5,6 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 163 | 2,4 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 91 | 1,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- MP
- C
- V
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,3 % | 40,4 % | 39,5 % | 33,7 % | 32,9 % | 29,7 % |
| SD | 4,1 % | 5,8 % | 15,4 % | 21,4 % | 25,8 % | 21,1 % |
| M | 18,5 % | 24,2 % | 16,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 16,7 % |
| KD | 6,2 % | 5,5 % | 3,9 % | 6,3 % | 5,6 % | 5,8 % |
| MP | 4,5 % | 6,1 % | 5,1 % | 3,4 % | 4,4 % | 5,7 % |
| C | 9,1 % | 6,2 % | 7,5 % | 8,9 % | 6,0 % | 5,7 % |
| V | 5,4 % | 4,5 % | 5,4 % | 6,3 % | 4,7 % | 5,6 % |
| Övr | 2,3 % | 1,0 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 5,3 % |
| L | 6,6 % | 6,4 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 4,3 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,9 % | 85,9 % | 86,9 % | 86,1 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Nora 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nora 2026
Så skiljer sig Nora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i Nora mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,7
- Örebr +3,5
- S +1,7
Svagare än i riket
- M −3,1
- V −2,8
- C −1,3
- L −1,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Nora, från 0,0 % till 4,1 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,8 % till 21,1 % (−4,7).
- SD −4,7
- Örebr +4,1
- S −3,2
- M +1,7
- MP +1,4
- V +0,9
- L +0,6
- C −0,3
Valdeltagande i Nora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,2 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nora på plats 117 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nora är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Gyttorp-Viker till 80,4 % i Hitorp-Alntorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hagby-Esstorp (36,5 %) och sitt svagaste i Järnboås-Klacka-Lerberg (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,8 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- SD −9,4
- L −3,5
- KD −3,4
- M +2,3
- S −1,3
- C +1,3
- V +0,3
- MP −0,1
Största parti i Nora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,3 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Nora 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Nora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dalsta-Born | S | 29,5 % | S | 28,6 % | 77,1 % |
| Gyttorp-Viker | S | 25,8 % | S | 20,0 % | 72,3 % |
| Hagby-Esstorp | S | 36,5 % | S | 34,6 % | 73,1 % |
| Hitorp-Alntorp | S | 27,1 % | S | 26,7 % | 80,4 % |
| Järnboås-Klacka-Lerberg | SD | 22,0 % | M | 21,7 % | 78,3 % |
| Karlsäng-Pershyttan | S | 31,5 % | S | 31,2 % | 72,9 % |
| Torget-Gunnarsberg | S | 32,9 % | S | 33,8 % | 73,4 % |
| Ås-Ringshyttan | S | 29,8 % | S | 28,9 % | 80,2 % |