Valresultat Laxå 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Laxå med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laxå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Laxå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
4 212
Avgivna röster
3 579
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2026 i Laxå

Riksdagsvalet 2026 i Laxå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 03729,3 %
SDSverigedemokraterna90425,5 %
MModeraterna50914,4 %
KDKristdemokraterna2918,2 %
CCenterpartiet2176,1 %
VVänsterpartiet1835,2 %
ÖrebrÖrebropartiet1484,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1133,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1053,0 %
Övriga partier351,0 %

Regionvalet 2026 i Laxå

Regionvalet 2026 i Laxå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna98928,1 %
ÖrebrÖrebropartiet71820,4 %
MModeraterna52014,8 %
SDSverigedemokraterna3439,7 %
KDKristdemokraterna2938,3 %
CCenterpartiet2667,5 %
VVänsterpartiet2547,2 %
MPMiljöpartiet de gröna742,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)591,7 %
Övriga partier80,2 %

Kommunvalet 2026 i Laxå — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Laxå har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 8 mandat (+4 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Centerpartiet med 7.

Kommunvalet 2026 i Laxå: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna91226,1 %8(+4)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna79122,6 %7(±0)
CCenterpartiet72120,6 %7(−1)
VVänsterpartiet35910,3 %3(±0)
KDKristdemokraterna35510,2 %3(−2)
SDSverigedemokraterna2958,4 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna411,2 %0(−1)
Övriga partier230,7 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Laxå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Laxå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • Örebr
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Laxå per valår
Parti200620102014201820222026
S54,0 %49,1 %43,9 %35,5 %34,5 %29,3 %
SD3,6 %5,5 %18,1 %24,1 %30,7 %25,5 %
M13,2 %19,5 %13,8 %12,0 %12,2 %14,4 %
KD8,0 %6,3 %5,4 %9,4 %6,2 %8,2 %
C7,6 %5,7 %5,6 %6,4 %5,1 %6,1 %
V5,6 %5,1 %5,5 %6,9 %4,8 %5,2 %
Örebr0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %4,2 %
Övr3,8 %3,6 %4,9 %2,8 %3,6 %4,0 %
L4,3 %5,2 %2,9 %2,8 %2,9 %3,2 %
Valdeltagande80,0 %84,3 %85,9 %86,8 %85,3 %85,0 %

Valdeltagande i Laxå 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Laxå 2026

Så skiljer sig Laxå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,5 % i Laxå mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,0
  • Örebr +3,6
  • KD +2,0
  • S +1,3

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • V −3,2
  • MP −3,2
  • L −2,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Laxå, från 0,0 % till 4,2 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,5 % till 29,3 % (−5,2).

  • S −5,2
  • SD −5,2
  • Örebr +4,2
  • M +2,1
  • KD +2,0
  • C +1,0
  • MP +0,8
  • V +0,4

Valdeltagande i Laxå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Laxå på plats 134 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Laxå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Laxå Centrala till 78,5 % i Skagershult.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Laxå Centrala (32,2 %) och sitt svagaste i Finnerödja (24,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laxå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,4 % i kommunvalet mot 25,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,1 procentenheter.

  • SD −17,1
  • C +14,5
  • M +11,7
  • S −6,7
  • V +5,1
  • L −2,8
  • KD +1,9

Största parti i Laxå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Laxå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Laxå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,3 %85,0 %
2022Socialdemokraterna34,5 %85,3 %
2018Socialdemokraterna35,5 %86,8 %
2014Socialdemokraterna43,9 %85,9 %
2010Socialdemokraterna49,1 %84,3 %
2006Socialdemokraterna54,0 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Laxå 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Laxå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Laxå, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FinnerödjaSD26,6 %C23,7 %76,3 %
Laxå CentralaS32,2 %S27,5 %73,5 %
Laxå-KanalområdetS30,1 %M28,3 %77,8 %
SkagershultS28,8 %M40,7 %78,5 %

Utforska valdistrikten i Laxå på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2026 · Alla kommuner 2026