Valresultat Laxå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Laxå med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (25,9 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laxå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 4 312
- Avgivna röster
- 3 680
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 253 | 34,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 115 | 30,7 % |
| MModeraterna | 445 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 186 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 173 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 105 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 77 | 2,1 % |
| Övriga partier | 52 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 165 | 32,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 584 | 16,5 % |
| MModeraterna | 472 | 13,3 % |
| KDKristdemokraterna | 369 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 292 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 256 | 7,2 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 224 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 92 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 56 | 1,6 % |
| Övriga partier | 38 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 946 | 25,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 791 | 21,7 % |
| KDKristdemokraterna | 584 | 16,0 % |
| MModeraterna | 442 | 12,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 394 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 375 | 10,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 82 | 2,2 % |
| Övriga partier | 36 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Laxå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laxå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,0 % | 49,1 % | 43,9 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,3 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 18,1 % | 24,1 % | 30,7 % | 25,5 % |
| M | 13,2 % | 19,5 % | 13,8 % | 12,0 % | 12,2 % | 14,4 % |
| KD | 8,0 % | 6,3 % | 5,4 % | 9,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| C | 7,6 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,1 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| L | 4,3 % | 5,2 % | 2,9 % | 2,8 % | 2,9 % | 3,2 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 3,2 % | 1,6 % | 2,1 % | 3,0 % |
| Övr | 1,8 % | 0,6 % | 1,7 % | 1,2 % | 1,4 % | 5,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,9 % | 86,8 % | 85,3 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Laxå 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laxå 2022
Så skiljer sig Laxå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,7 % i Laxå mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,2
- S +4,2
- KD +0,9
Svagare än i riket
- M −6,9
- MP −3,0
- V −2,0
- L −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Laxå, från 24,1 % till 30,7 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 9,4 % till 6,2 % (−3,2).
- SD +6,5
- KD −3,2
- V −2,1
- C −1,3
- S −1,0
- MP +0,5
- M +0,2
- L +0,1
Valdeltagande i Laxå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Laxå på plats 127 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laxå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Laxå Centrala till 79,4 % i Finnerödja.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Laxå Centrala (37,7 %) och sitt svagaste i Finnerödja (28,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laxå är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,9 % i kommunvalet mot 5,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,8 procentenheter.
- C +20,8
- SD −19,9
- S −12,8
- KD +9,8
- V +5,5
- M −0,1
Största parti i Laxå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Laxå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,0 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Laxå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Laxå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Finnerödja | SD | 30,9 % | C | 32,7 % | 79,4 % |
| Laxå Centrala | S | 37,7 % | C | 27,9 % | 72,4 % |
| Laxå-Kanalområdet | S | 35,7 % | C | 24,1 % | 78,8 % |
| Skagershult | S | 34,4 % | M | 29,9 % | 78,1 % |