Valresultat Ljusnarsberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Ljusnarsberg med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,3 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusnarsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 3 568
- Avgivna röster
- 2 890
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 992 | 34,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 934 | 32,8 % |
| MModeraterna | 390 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 155 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 118 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 86 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 55 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 50 | 1,8 % |
| Övriga partier | 65 | 2,3 % |
Regionvalet 2022 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 938 | 33,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 774 | 27,4 % |
| MModeraterna | 443 | 15,7 % |
| VVänsterpartiet | 206 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 121 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 96 | 3,4 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 76 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 58 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 45 | 1,6 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 35 | 1,2 % |
| Övriga partier | 33 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 183 | 41,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 806 | 28,2 % |
| MModeraterna | 540 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 6,7 % |
| VSVolt Sverige | 33 | 1,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 1,0 % |
| KDKristdemokraterna | 29 | 1,0 % |
| Övriga partier | 51 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Ljusnarsberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ljusnarsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- V
- KD
- C
- Övr
- MP
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,0 % | 9,6 % | 23,7 % | 31,2 % | 34,9 % | 27,7 % |
| S | 48,5 % | 44,4 % | 42,0 % | 33,8 % | 32,8 % | 29,6 % |
| M | 14,2 % | 19,4 % | 12,3 % | 11,3 % | 13,7 % | 16,8 % |
| V | 8,9 % | 7,9 % | 6,6 % | 7,0 % | 5,4 % | 6,0 % |
| KD | 3,9 % | 3,6 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 4,7 % |
| C | 10,4 % | 5,5 % | 5,1 % | 6,0 % | 3,0 % | 3,2 % |
| Övr | 1,7 % | 1,9 % | 2,4 % | 1,9 % | 2,3 % | 6,5 % |
| MP | 3,3 % | 4,5 % | 3,3 % | 1,9 % | 1,9 % | 2,4 % |
| L | 3,1 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,7 % | 1,8 % | 3,1 % |
| Valdeltagande | 74,1 % | 80,5 % | 83,7 % | 83,7 % | 81,0 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Ljusnarsberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ljusnarsberg 2022
Så skiljer sig Ljusnarsberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 34,9 % i Ljusnarsberg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 14,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +14,3
- S +2,5
Svagare än i riket
- M −5,4
- C −3,7
- MP −3,1
- L −2,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljusnarsberg, från 31,2 % till 34,9 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,0 % till 3,0 % (−2,9).
- SD +3,7
- C −2,9
- M +2,4
- V −1,5
- S −1,0
- L −0,9
- KD −0,1
- MP +0,0
Valdeltagande i Ljusnarsberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,0 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ljusnarsberg på plats 264 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ljusnarsberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,1 % i Tingshuset, Kopparberg till 80,9 % i Bångbro.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ställdalen (44,3 %) och sitt svagaste i Tingshuset, Kopparberg (27,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusnarsberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 41,3 % i kommunvalet mot 32,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- S +8,5
- SD −6,7
- M +5,2
- KD −3,1
- C −2,1
- V +1,2
Största parti i Ljusnarsberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Ljusnarsberg under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,9 % | 81,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 83,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,5 % | 74,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ljusnarsberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ljusnarsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bångbro | SD | 37,4 % | S | 34,6 % | 80,9 % |
| Hörken | SD | 44,2 % | SD | 39,3 % | 74,6 % |
| Kyrkbacksskolan, Kopparberg | S | 38,0 % | S | 44,3 % | 67,9 % |
| Ställdalen | SD | 44,3 % | SD | 37,1 % | 79,4 % |
| Tingshuset, Kopparberg | S | 41,6 % | S | 51,7 % | 63,1 % |