Valresultat Ljusnarsberg 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusnarsberg med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,3 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusnarsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Ljusnarsberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,7 %
Röstberättigade
3 622
Avgivna röster
3 030
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2018 i Ljusnarsberg

Riksdagsvalet 2018 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 01533,8 %
SDSverigedemokraterna93631,2 %
MModeraterna34011,3 %
VVänsterpartiet2097,0 %
CCenterpartiet1796,0 %
KDKristdemokraterna1264,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)802,7 %
MPMiljöpartiet de gröna571,9 %
Övriga partier581,9 %

Landstingsvalet 2018 i Ljusnarsberg

Landstingsvalet 2018 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11136,8 %
SDSverigedemokraterna77625,7 %
MModeraterna36212,0 %
VVänsterpartiet2227,4 %
CCenterpartiet1926,4 %
KDKristdemokraterna1324,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)943,1 %
MPMiljöpartiet de gröna732,4 %
LPoLPo321,1 %
Övriga partier240,8 %

Kommunvalet 2018 i Ljusnarsberg

Kommunvalet 2018 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 20939,3 %
SDSverigedemokraterna80826,3 %
MModeraterna36111,7 %
CCenterpartiet2167,0 %
VVänsterpartiet1926,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1254,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1173,8 %
KDKristdemokraterna361,2 %
Övriga partier100,3 %

Partiernas utveckling i Ljusnarsberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusnarsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusnarsberg per valår
Parti200620102014201820222026
S48,5 %44,4 %42,0 %33,8 %32,8 %29,6 %
SD6,0 %9,6 %23,7 %31,2 %34,9 %27,7 %
M14,2 %19,4 %12,3 %11,3 %13,7 %16,8 %
V8,9 %7,9 %6,6 %7,0 %5,4 %6,0 %
C10,4 %5,5 %5,1 %6,0 %3,0 %3,2 %
KD3,9 %3,6 %2,2 %4,2 %4,1 %4,7 %
L3,1 %3,2 %2,3 %2,7 %1,8 %3,1 %
Övr1,7 %1,9 %2,4 %1,9 %2,3 %6,5 %
MP3,3 %4,5 %3,3 %1,9 %1,9 %2,4 %
Valdeltagande74,1 %80,5 %83,7 %83,7 %81,0 %79,4 %

Valdeltagande i Ljusnarsberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusnarsberg 2018

Så skiljer sig Ljusnarsberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 31,2 % i Ljusnarsberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,7
  • S +5,6

Svagare än i riket

  • M −8,5
  • L −2,8
  • C −2,6
  • MP −2,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljusnarsberg, från 23,7 % till 31,2 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,0 % till 33,8 % (−8,1).

  • S −8,1
  • SD +7,5
  • KD +2,0
  • MP −1,4
  • ÖVR −1,1
  • FI −1,0
  • M −1,0
  • C +0,8

Valdeltagande i Ljusnarsberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,7 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ljusnarsberg på plats 271 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusnarsberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Bångbro till 83,7 % i Kyrkbacksskolan, Kopparberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tingshuset, Kopparberg (38,0 %) och sitt svagaste i Bångbro (28,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusnarsberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,3 % i kommunvalet mot 33,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.

  • S +5,5
  • SD −4,9
  • KD −3,0
  • C +1,1
  • V −0,7
  • M +0,4

Största parti i Ljusnarsberg sedan 2006

Största parti har skiftat i Ljusnarsberg under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ljusnarsberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %79,4 %
2022Sverigedemokraterna34,9 %81,0 %
2018Socialdemokraterna33,8 %83,7 %
2014Socialdemokraterna42,0 %83,7 %
2010Socialdemokraterna44,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna48,5 %74,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusnarsberg 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ljusnarsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusnarsberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BångbroSD35,6 %S35,5 %77,2 %
HörkenSD38,4 %S38,6 %77,7 %
Kyrkbacksskolan, KopparbergS34,9 %S39,8 %83,7 %
StälldalenSD41,0 %S36,7 %80,5 %
Tingshuset, KopparbergS38,0 %S42,8 %79,2 %

Utforska valdistrikten i Ljusnarsberg på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2018 · Alla kommuner 2018