Valresultat Lindesberg 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Lindesberg med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lindesberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Lindesberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,6 %
Röstberättigade
17 648
Avgivna röster
15 459
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2018 i Lindesberg

Riksdagsvalet 2018 i Lindesberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 82331,6 %
SDSverigedemokraterna3 82325,0 %
MModeraterna2 40815,8 %
CCenterpartiet1 2988,5 %
VVänsterpartiet9296,1 %
KDKristdemokraterna9246,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4342,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3932,6 %
Övriga partier2481,6 %

Landstingsvalet 2018 i Lindesberg

Landstingsvalet 2018 i Lindesberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 05533,1 %
SDSverigedemokraterna2 94119,2 %
MModeraterna2 68617,6 %
CCenterpartiet1 52610,0 %
KDKristdemokraterna9626,3 %
VVänsterpartiet9616,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4623,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3682,4 %
LPoLPo2181,4 %
Övriga partier1020,7 %

Kommunvalet 2018 i Lindesberg

Kommunvalet 2018 i Lindesberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 84231,4 %
SDSverigedemokraterna3 08820,0 %
MModeraterna2 64517,2 %
CCenterpartiet1 86112,1 %
VVänsterpartiet9075,9 %
KDKristdemokraterna7044,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4603,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4442,9 %
LPoLPo4102,7 %
Övriga partier540,4 %

Partiernas utveckling i Lindesberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lindesberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lindesberg per valår
Parti200620102014201820222026
S43,8 %38,6 %36,9 %31,6 %30,2 %27,8 %
SD5,2 %9,2 %20,9 %25,0 %30,1 %24,4 %
M18,1 %23,5 %16,9 %15,8 %15,5 %16,5 %
C12,4 %8,0 %7,5 %8,5 %6,0 %5,2 %
V5,3 %4,6 %4,3 %6,1 %5,1 %6,0 %
KD5,4 %4,8 %3,7 %6,0 %5,4 %6,0 %
L4,4 %5,0 %2,8 %2,8 %2,7 %4,2 %
MP3,5 %5,2 %4,7 %2,6 %3,2 %3,9 %
Övr2,1 %1,0 %2,4 %1,6 %1,8 %5,9 %
Valdeltagande80,0 %84,6 %86,8 %87,6 %84,5 %84,4 %

Valdeltagande i Lindesberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lindesberg 2018

Så skiljer sig Lindesberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,0 % i Lindesberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,5
  • S +3,3

Svagare än i riket

  • M −4,1
  • L −2,6
  • V −1,9
  • MP −1,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lindesberg, från 20,9 % till 25,0 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,9 % till 31,6 % (−5,4).

  • S −5,4
  • SD +4,1
  • KD +2,3
  • MP −2,1
  • V +1,8
  • FI −1,2
  • M −1,1
  • C +1,0

Valdeltagande i Lindesberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,6 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lindesberg på plats 133 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lindesberg är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,6 % i Guldsmedshyttan till 88,8 % i Vedevåg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lindesbergs Nordöstra (45,9 %) och sitt svagaste i Rockhammar (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 5 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lindesberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 25,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • SD −5,0
  • C +3,6
  • KD −1,5
  • M +1,4
  • V −0,2
  • S −0,2

Största parti i Lindesberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lindesberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lindesberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %84,4 %
2022Socialdemokraterna30,2 %84,5 %
2018Socialdemokraterna31,6 %87,6 %
2014Socialdemokraterna36,9 %86,8 %
2010Socialdemokraterna38,6 %84,6 %
2006Socialdemokraterna43,8 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Lindesberg 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Lindesberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lindesberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Fellingsbro VästraS33,5 %S31,6 %83,9 %
Fellingsbro ÖstraS28,7 %S28,0 %87,5 %
Frövi VästraS39,7 %S43,4 %85,8 %
Frövi ÖstraS32,4 %S34,5 %87,9 %
GuldsmedshyttanS33,4 %S32,5 %82,6 %
GusselbySD38,6 %SD32,6 %86,1 %
LindeSD33,1 %SD25,7 %88,1 %
Lindesbergs MellerstaS32,3 %S32,5 %84,4 %
Lindesbergs NordöstraS45,9 %S48,2 %85,2 %
Lindesbergs NorraS34,1 %S33,4 %85,4 %
Lindesbergs SydöstraS33,3 %S32,7 %84,8 %
Lindesbergs VästraS33,6 %S33,1 %88,7 %
RamshyttanSD26,9 %S20,4 %85,0 %
RockhammarSD28,4 %C25,2 %84,2 %
StoråSD33,5 %SD29,8 %83,2 %
VedevågS31,2 %S28,4 %88,8 %

Utforska valdistrikten i Lindesberg på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2018 · Alla kommuner 2018