Valresultat Lindesberg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Lindesberg med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,8 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lindesberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 17 997
- Avgivna röster
- 15 187
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 174 | 27,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 669 | 24,4 % |
| MModeraterna | 2 475 | 16,5 % |
| VVänsterpartiet | 902 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 895 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 786 | 5,2 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 721 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 633 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 590 | 3,9 % |
| Övriga partier | 171 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 616 | 24,1 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 2 489 | 16,6 % |
| MModeraterna | 2 423 | 16,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 114 | 14,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 533 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 935 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 647 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 605 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 593 | 4,0 % |
| Övriga partier | 42 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Lindesberg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Lindesberg har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Moderaterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 814 | 25,8 % | 12(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 2 995 | 20,3 % | 9(−1) |
| MModeraterna | 2 637 | 17,9 % | 8(−1) |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 1 373 | 9,3 % | 4(+2) |
| VVänsterpartiet | 956 | 6,5 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 835 | 5,7 % | 3(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 813 | 5,5 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 730 | 4,9 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 587 | 4,0 % | 2(+1) |
| Övriga partier | 25 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Lindesberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lindesberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- Övr
- Örebr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 38,6 % | 36,9 % | 31,6 % | 30,2 % | 27,8 % |
| SD | 5,2 % | 9,2 % | 20,9 % | 25,0 % | 30,1 % | 24,4 % |
| M | 18,1 % | 23,5 % | 16,9 % | 15,8 % | 15,5 % | 16,5 % |
| V | 5,3 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,1 % | 5,1 % | 6,0 % |
| KD | 5,4 % | 4,8 % | 3,7 % | 6,0 % | 5,4 % | 6,0 % |
| C | 12,4 % | 8,0 % | 7,5 % | 8,5 % | 6,0 % | 5,2 % |
| Övr | 5,6 % | 6,2 % | 7,0 % | 4,2 % | 5,0 % | 5,1 % |
| Örebr | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,8 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 2,8 % | 2,8 % | 2,7 % | 4,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,6 % | 86,8 % | 87,6 % | 84,5 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Lindesberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lindesberg 2026
Så skiljer sig Lindesberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Lindesberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,9
- Örebr +4,2
Svagare än i riket
- M −3,4
- V −2,4
- MP −2,2
- C −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Lindesberg, från 0,0 % till 4,8 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,1 % till 24,4 % (−5,7).
- SD −5,7
- Örebr +4,8
- S −2,4
- L +1,5
- M +1,0
- V +0,9
- C −0,8
- MP +0,7
Valdeltagande i Lindesberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,4 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lindesberg på plats 166 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lindesberg är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,5 % i Lindesbergs Mellersta till 87,2 % i Frövi Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lindesbergs Nordöstra (47,1 %) och sitt svagaste i Gusselby (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 8, Socialdemokraterna i 8 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lindesberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SD −4,1
- S −2,0
- M +1,4
- L +1,3
- KD −1,0
- V +0,5
- C +0,4
- MP +0,0
Största parti i Lindesberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lindesberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Lindesberg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Lindesberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fellingsbro Västra | S | 24,9 % | SD | 23,0 % | 81,1 % |
| Fellingsbro Östra | SD | 28,3 % | SD | 27,3 % | 80,7 % |
| Frövi Västra | S | 35,9 % | S | 34,8 % | 83,2 % |
| Frövi Östra | S | 27,2 % | S | 26,0 % | 87,2 % |
| Guldsmedshyttan | SD | 30,2 % | SD | 23,9 % | 79,8 % |
| Gusselby | SD | 33,3 % | SD | 34,5 % | 79,6 % |
| Linde | SD | 30,1 % | SD | 22,7 % | 82,4 % |
| Lindesbergs Mellersta | S | 30,8 % | S | 28,5 % | 74,5 % |
| Lindesbergs Nordöstra | S | 47,1 % | S | 50,1 % | 76,2 % |
| Lindesbergs Norra | S | 30,0 % | S | 28,3 % | 77,7 % |
| Lindesbergs Sydöstra | S | 30,6 % | S | 31,4 % | 77,8 % |
| Lindesbergs Västra | S | 30,7 % | S | 28,1 % | 79,3 % |
| Ramshyttan | SD | 26,8 % | LO | 24,0 % | 81,4 % |
| Rockhammar | SD | 30,0 % | SD | 27,8 % | 82,4 % |
| Storå | SD | 33,7 % | SD | 25,5 % | 77,2 % |
| Vedevåg | SD | 30,0 % | SD | 24,5 % | 80,2 % |