Valresultat Lindesberg 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Lindesberg med 43,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 80,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lindesberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.

Se Lindesberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,0 %
Röstberättigade
17 755
Avgivna röster
14 208
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2006 i Lindesberg

Riksdagsvalet 2006 i Lindesberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 10343,8 %
MModeraterna2 51818,1 %
CCenterpartiet1 73312,4 %
KDKristdemokraterna7485,4 %
VVänsterpartiet7345,3 %
SDSverigedemokraterna7185,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6114,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4813,5 %
Övriga partier2932,1 %

Landstingsvalet 2006 i Lindesberg

Landstingsvalet 2006 i Lindesberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 98844,0 %
MModeraterna2 20716,2 %
CCenterpartiet1 96214,4 %
KDKristdemokraterna9296,8 %
VVänsterpartiet8085,9 %
SDSverigedemokraterna5764,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5594,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5404,0 %
Övriga partier320,2 %

Kommunvalet 2006 i Lindesberg

Kommunvalet 2006 i Lindesberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 48839,4 %
CCenterpartiet3 19922,9 %
MModeraterna2 22315,9 %
VVänsterpartiet8776,3 %
KDKristdemokraterna7145,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5003,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4973,6 %
SDSverigedemokraterna4123,0 %
Övriga partier280,2 %

Partiernas utveckling i Lindesberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lindesberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • SD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lindesberg per valår
Parti200620102014201820222026
S43,8 %38,6 %36,9 %31,6 %30,2 %27,8 %
M18,1 %23,5 %16,9 %15,8 %15,5 %16,5 %
C12,4 %8,0 %7,5 %8,5 %6,0 %5,2 %
KD5,4 %4,8 %3,7 %6,0 %5,4 %6,0 %
V5,3 %4,6 %4,3 %6,1 %5,1 %6,0 %
SD5,2 %9,2 %20,9 %25,0 %30,1 %24,4 %
L4,4 %5,0 %2,8 %2,8 %2,7 %4,2 %
MP3,5 %5,2 %4,7 %2,6 %3,2 %3,9 %
Övr2,1 %1,0 %2,4 %1,6 %1,8 %5,9 %
Valdeltagande80,0 %84,6 %86,8 %87,6 %84,5 %84,4 %

Valdeltagande i Lindesberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lindesberg 2006

Så skiljer sig Lindesberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 43,8 % i Lindesberg mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,6
  • C +4,5
  • SD +2,2

Svagare än i riket

  • M −8,0
  • FP −3,1
  • MP −1,7
  • KD −1,3

Valdeltagande i Lindesberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,0 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lindesberg på plats 147 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lindesberg är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Gusselby till 83,9 % i Lindesbergs Norra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lindesbergs Nordöstra (54,3 %) och sitt svagaste i Löa (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Centerpartiet i 3 av 21 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lindesberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,9 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.

  • C +10,5
  • S −4,4
  • SD −2,2
  • M −2,1
  • V +1,0
  • FP −0,8
  • KD −0,2
  • MP +0,1

Största parti i Lindesberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lindesberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lindesberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %84,4 %
2022Socialdemokraterna30,2 %84,5 %
2018Socialdemokraterna31,6 %87,6 %
2014Socialdemokraterna36,9 %86,8 %
2010Socialdemokraterna38,6 %84,6 %
2006Socialdemokraterna43,8 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Lindesberg 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Lindesberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lindesberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Fellingsbro MellerstaS45,1 %S37,9 %78,4 %
Fellingsbro SödraS47,0 %S39,6 %78,9 %
Fellingsbro VästraS30,7 %C33,3 %78,4 %
Fellingsbro ÖstraC36,7 %C51,3 %80,2 %
Frövi VästraS51,8 %S45,8 %78,9 %
Frövi ÖstraS48,4 %S42,2 %83,1 %
GuldsmedshyttanS47,0 %S48,3 %76,5 %
GusselbyS36,6 %S33,2 %72,9 %
LindeS30,4 %C30,6 %81,4 %
Lindesbergs MellerstaS40,5 %S37,1 %79,5 %
Lindesbergs NordöstraS54,3 %S51,2 %79,4 %
Lindesbergs NorraS50,8 %S46,1 %83,9 %
Lindesbergs SydöstraS46,8 %S42,6 %80,7 %
Lindesbergs VästraS41,7 %S37,5 %82,1 %
LöaC39,3 %C46,1 %80,8 %
Pilkrog-FinnåkerC28,0 %C52,9 %83,3 %
RamshyttanS36,2 %S32,7 %82,3 %
RockhammarS41,9 %C33,6 %80,6 %
StoråS49,0 %S49,4 %78,4 %
StråssaS51,0 %S49,6 %73,9 %
VedevågS44,1 %S38,0 %82,0 %

Utforska valdistrikten i Lindesberg på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2006 · Alla kommuner 2006