Valresultat Lekeberg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Lekeberg med 35,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,2 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lekeberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 5 534
- Avgivna röster
- 4 528
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 547 | 35,0 % |
| MModeraterna | 835 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 764 | 17,3 % |
| KDKristdemokraterna | 442 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 207 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 179 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 3,4 % |
| Övriga partier | 87 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 465 | 34,2 % |
| CCenterpartiet | 888 | 20,8 % |
| MModeraterna | 696 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 534 | 12,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 215 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 169 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 163 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 130 | 3,0 % |
| Övriga partier | 18 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 519 | 34,2 % |
| CCenterpartiet | 1 251 | 28,2 % |
| MModeraterna | 602 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 438 | 9,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 189 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 131 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 124 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 123 | 2,8 % |
| ÖVRövriga partier | 46 | 1,0 % |
| Övriga partier | 12 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Lekeberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lekeberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,0 % | 30,7 % | 30,0 % | 25,9 % | 25,3 % | 22,3 % |
| M | 18,9 % | 24,8 % | 16,9 % | 15,7 % | 17,2 % | 19,8 % |
| C | 17,3 % | 12,9 % | 13,4 % | 13,2 % | 9,5 % | 8,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,9 % | 6,8 % | 8,7 % | 8,1 % | 8,6 % |
| L | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,8 % | 4,7 % |
| SD | 4,7 % | 7,5 % | 18,2 % | 23,9 % | 27,5 % | 22,5 % |
| V | 4,0 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,3 % | 3,6 % | 3,5 % |
| MP | 3,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 2,7 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,1 % | 1,7 % | 1,6 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,4 % | 88,4 % | 90,8 % | 89,3 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Lekeberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lekeberg 2006
Så skiljer sig Lekeberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 17,3 % i Lekeberg mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,4
- KD +3,4
- SD +1,7
Svagare än i riket
- M −7,2
- FP −2,7
- V −1,8
- MP −1,7
Valdeltagande i Lekeberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,8 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lekeberg på plats 82 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lekeberg är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,3 % i Knista Norra Och Östra till 86,1 % i Hidinge.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Knista Västra (44,6 %) och sitt svagaste i Kräcklinge m fl (27,1 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lekeberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 28,2 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.
- C +10,9
- M −5,3
- SD −1,9
- V −1,3
- S −0,7
- FP −0,5
- MP −0,5
- KD −0,1
Största parti i Lekeberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Lekeberg under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 22,5 % | 88,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 89,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 90,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lekeberg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lekeberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hidinge | S | 36,3 % | S | 38,1 % | 86,1 % |
| Knista Norra Och Östra | S | 36,1 % | S | 36,6 % | 73,3 % |
| Knista Västra | S | 44,6 % | S | 44,5 % | 82,5 % |
| Kräcklinge m fl | S | 27,1 % | C | 36,3 % | 82,0 % |
| Kvistbro Västra | S | 33,6 % | C | 29,3 % | 83,5 % |
| Kvistbro Östra | S | 31,9 % | S | 30,5 % | 86,1 % |