Valresultat Askersund 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Askersund med 44,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,8 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Askersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,6 %
- Röstberättigade
- 9 078
- Avgivna röster
- 7 412
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 206 | 44,0 % |
| MModeraterna | 1 349 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 796 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 543 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 393 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 379 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 269 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 253 | 3,5 % |
| Övriga partier | 94 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 033 | 42,8 % |
| MModeraterna | 1 476 | 20,8 % |
| CCenterpartiet | 778 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 501 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 433 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 368 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 255 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 225 | 3,2 % |
| Övriga partier | 22 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 884 | 39,8 % |
| MModeraterna | 1 475 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 872 | 12,0 % |
| VVänsterpartiet | 578 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 576 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 395 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 231 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 214 | 3,0 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Askersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Askersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,0 % | 39,4 % | 37,9 % | 32,2 % | 32,0 % | 28,1 % |
| M | 18,5 % | 25,6 % | 17,4 % | 16,4 % | 15,6 % | 16,5 % |
| C | 10,9 % | 8,1 % | 8,5 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,1 % |
| KD | 7,5 % | 6,0 % | 4,4 % | 6,8 % | 5,6 % | 7,3 % |
| V | 5,4 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| L | 5,2 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 4,0 % |
| SD | 3,7 % | 5,8 % | 17,7 % | 23,3 % | 29,6 % | 25,1 % |
| MP | 3,5 % | 4,9 % | 4,1 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,8 % |
| Övr | 1,3 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 5,3 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 84,8 % | 86,7 % | 88,5 % | 86,5 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Askersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Askersund 2006
Så skiljer sig Askersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,0 % i Askersund mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,8
- C +3,0
- KD +0,8
- SD +0,8
Svagare än i riket
- M −7,5
- FP −2,3
- MP −1,7
- V −0,4
Valdeltagande i Askersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,6 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Askersund på plats 90 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Askersund är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,1 % i Askersund 4 till 86,9 % i Lerbäcks Sydöstra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Aspa (57,0 %) och sitt svagaste i Lerbäcks Sydöstra (31,1 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Askersund är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,8 % i kommunvalet mot 44,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- S −4,2
- V +2,6
- M +1,8
- C +1,1
- SD −0,7
- KD +0,5
- MP −0,3
- FP +0,2
Största parti i Askersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Askersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 86,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Askersund 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Askersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Askersund 1 | S | 42,4 % | S | 39,6 % | 84,3 % |
| Askersund 2 | S | 51,5 % | S | 46,2 % | 83,1 % |
| Askersund 3 | S | 37,5 % | S | 31,2 % | 83,7 % |
| Askersund 4 | S | 50,8 % | S | 49,1 % | 69,1 % |
| Aspa | S | 57,0 % | S | 49,4 % | 77,2 % |
| Hammar | S | 38,8 % | S | 33,9 % | 85,6 % |
| Lerbäcks Norra | S | 47,6 % | S | 47,3 % | 81,9 % |
| Lerbäcks Sydöstra | S | 31,1 % | S | 28,7 % | 86,9 % |
| Lerbäcks Västra | S | 38,2 % | S | 34,3 % | 81,1 % |
| Snavlunda | S | 38,3 % | S | 31,0 % | 86,3 % |
| Zinkgruvan | S | 49,1 % | S | 39,9 % | 82,1 % |
| Åmmeberg | S | 48,5 % | S | 45,8 % | 79,3 % |