Valresultat Askersund 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Askersund med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Askersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 8 938
- Avgivna röster
- 7 747
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 906 | 37,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 355 | 17,7 % |
| MModeraterna | 1 330 | 17,4 % |
| CCenterpartiet | 650 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 338 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 335 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 317 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 238 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 120 | 1,6 % |
| Övriga partier | 75 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 027 | 40,4 % |
| MModeraterna | 1 335 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 986 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 630 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 436 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 375 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 321 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 294 | 3,9 % |
| Övriga partier | 85 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 880 | 38,0 % |
| MModeraterna | 1 371 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 935 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 712 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 484 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 431 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 365 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 244 | 3,2 % |
| LBPOLBPO | 126 | 1,7 % |
| Övriga partier | 28 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Askersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Askersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,0 % | 39,4 % | 37,9 % | 32,2 % | 32,0 % | 28,1 % |
| SD | 3,7 % | 5,8 % | 17,7 % | 23,3 % | 29,6 % | 25,1 % |
| M | 18,5 % | 25,6 % | 17,4 % | 16,4 % | 15,6 % | 16,5 % |
| C | 10,9 % | 8,1 % | 8,5 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,1 % |
| V | 5,4 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| KD | 7,5 % | 6,0 % | 4,4 % | 6,8 % | 5,6 % | 7,3 % |
| MP | 3,5 % | 4,9 % | 4,1 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,8 % |
| L | 5,2 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 4,0 % |
| Övr | 1,3 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 5,3 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 84,8 % | 86,7 % | 88,5 % | 86,5 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Askersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Askersund 2014
Så skiljer sig Askersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,9 % i Askersund mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,9
- SD +4,8
- C +2,4
Svagare än i riket
- M −6,0
- MP −2,8
- FP −2,3
- FI −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Askersund, från 5,8 % till 17,7 % (+11,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,6 % till 17,4 % (−8,2).
- SD +11,9
- M −8,2
- FP −1,8
- KD −1,6
- S −1,4
- FI +1,4
- MP −0,8
- C +0,4
Valdeltagande i Askersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,7 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Askersund på plats 109 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Askersund är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Linden till 89,3 % i Mariedamm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Närlunda (44,4 %) och sitt svagaste i Mariedamm (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Askersund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,3 % i kommunvalet mot 17,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- SD −5,3
- V +2,0
- KD +1,3
- C +0,9
- M +0,7
- MP +0,7
- FP +0,1
- S +0,1
Största parti i Askersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Askersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 86,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Askersund 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Askersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hammar-Olshammar | S | 38,9 % | S | 37,0 % | 86,2 % |
| Klockarebacken | S | 30,9 % | S | 32,0 % | 87,9 % |
| Lerbäck | S | 31,7 % | S | 30,9 % | 87,5 % |
| Linden | S | 42,4 % | S | 41,5 % | 73,2 % |
| Mariedamm | S | 30,2 % | S | 29,9 % | 89,3 % |
| Närlunda | S | 44,4 % | S | 42,7 % | 86,7 % |
| Sjöängen | S | 40,1 % | S | 42,2 % | 88,2 % |
| Snavlunda | S | 34,7 % | S | 36,1 % | 87,0 % |
| Åmmeberg-Zinkgruvan | S | 39,5 % | S | 44,2 % | 82,0 % |
| Åsbro | S | 40,3 % | S | 38,4 % | 86,8 % |