Valresultat Nora 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Nora med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Nora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,9 %
Röstberättigade
8 144
Avgivna röster
6 997
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2014 i Nora

Riksdagsvalet 2014 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 73439,5 %
MModeraterna1 13216,3 %
SDSverigedemokraterna1 06815,4 %
CCenterpartiet5197,5 %
VVänsterpartiet3775,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3535,1 %
KDKristdemokraterna2683,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2443,5 %
FIFeministiskt initiativ1462,1 %
OVRövriga partier831,2 %

Landstingsvalet 2014 i Nora

Landstingsvalet 2014 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 21347,3 %
MModeraterna1 10216,2 %
SDSverigedemokraterna6519,6 %
CCenterpartiet4737,0 %
VVänsterpartiet4076,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2954,3 %
KDKristdemokraterna2854,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2423,6 %
FIFeministiskt initiativ751,1 %
Övriga partier450,7 %

Kommunvalet 2014 i Nora

Kommunvalet 2014 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 69439,4 %
MModeraterna87812,8 %
VVänsterpartiet69810,2 %
CCenterpartiet6139,0 %
SDSverigedemokraterna5468,0 %
NORNOR4767,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3024,4 %
LBPOLBPO2123,1 %
KDKristdemokraterna1972,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1922,8 %
Övriga partier330,5 %

Partiernas utveckling i Nora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nora per valår
Parti200620102014201820222026
S43,3 %40,4 %39,5 %33,7 %32,9 %29,7 %
M18,5 %24,2 %16,3 %14,7 %15,0 %16,7 %
SD4,1 %5,8 %15,4 %21,4 %25,8 %21,1 %
C9,1 %6,2 %7,5 %8,9 %6,0 %5,7 %
V5,4 %4,5 %5,4 %6,3 %4,7 %5,6 %
MP4,5 %6,1 %5,1 %3,4 %4,4 %5,7 %
KD6,2 %5,5 %3,9 %6,3 %5,6 %5,8 %
L6,6 %6,4 %3,5 %3,6 %3,7 %4,3 %
Övr2,3 %1,0 %3,3 %1,7 %1,8 %5,3 %
Valdeltagande79,9 %84,9 %85,9 %86,9 %86,1 %85,2 %

Valdeltagande i Nora 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nora 2014

Så skiljer sig Nora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,5 % i Nora mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,5
  • SD +2,6
  • C +1,4
  • OVR +0,2

Svagare än i riket

  • M −7,0
  • FP −1,9
  • MP −1,8
  • FI −1,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nora, från 5,8 % till 15,4 % (+9,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,2 % till 16,3 % (−7,8).

  • SD +9,7
  • M −7,8
  • FP −2,9
  • FI +1,9
  • KD −1,6
  • C +1,3
  • MP −1,0
  • OVR +1,0

Valdeltagande i Nora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,9 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nora på plats 146 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nora är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Karlsäng till 87,2 % i Born.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gyttorp (44,7 %) och sitt svagaste i Järnboås (19,6 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,0 % i kommunvalet mot 15,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.

  • SD −7,4
  • V +4,8
  • M −3,5
  • C +1,5
  • KD −1,0
  • FP −0,7
  • MP −0,7
  • S −0,1

Största parti i Nora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,7 %85,2 %
2022Socialdemokraterna32,9 %86,1 %
2018Socialdemokraterna33,7 %86,9 %
2014Socialdemokraterna39,5 %85,9 %
2010Socialdemokraterna40,4 %84,9 %
2006Socialdemokraterna43,3 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nora 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Nora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nora, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BornS23,1 %S22,4 %87,2 %
DalstaS40,4 %S41,8 %83,5 %
EsstorpS43,3 %S42,7 %80,5 %
GyttorpS44,7 %S44,5 %79,6 %
JärnboåsS19,6 %C22,6 %81,8 %
KarlsängS43,6 %S45,8 %75,3 %
Pershyttan-HitorpS42,7 %S42,0 %83,5 %
Ringshyttan-ÅsS42,8 %S41,8 %85,0 %
VikerS35,3 %S32,6 %83,0 %

Utforska valdistrikten i Nora på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2014 · Alla kommuner 2014