Valresultat Örebro 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örebro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 83 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 107 436
- Avgivna röster
- 93 369
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 958 | 32,4 % |
| MModeraterna | 19 388 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 694 | 11,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 731 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 5 736 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 5 282 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 955 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 4 726 | 5,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 3 070 | 3,3 % |
| Övriga partier | 889 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 944 | 37,0 % |
| MModeraterna | 17 817 | 19,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 656 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 226 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 6 434 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 932 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 5 803 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 4 331 | 4,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 531 | 1,7 % |
| Övriga partier | 1 138 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 264 | 36,0 % |
| MModeraterna | 17 066 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 961 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 427 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 6 092 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 042 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 5 525 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 5 368 | 5,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 419 | 1,5 % |
| ÖrPÖrP | 1 050 | 1,1 % |
| Övriga partier | 1 119 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Örebro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örebro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- KD
- V
- L
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,2 % | 34,1 % | 32,4 % | 31,5 % | 32,6 % | 30,5 % |
| M | 20,9 % | 26,0 % | 21,0 % | 17,9 % | 17,5 % | 17,5 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 11,6 % | 14,4 % | 17,1 % | 13,7 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 8,4 % | 4,8 % | 5,2 % | 6,1 % |
| KD | 8,1 % | 7,0 % | 6,2 % | 7,7 % | 5,6 % | 6,3 % |
| V | 5,9 % | 5,8 % | 5,7 % | 8,5 % | 7,3 % | 9,6 % |
| L | 8,7 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,7 % | 5,9 % | 4,9 % |
| C | 6,3 % | 4,8 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,0 % | 6,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 4,3 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,2 % | 86,9 % | 87,8 % | 84,1 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Örebro 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örebro 2014
Så skiljer sig Örebro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 21,0 % i Örebro mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +1,6
- MP +1,5
- S +1,4
- FI +0,2
Svagare än i riket
- M −2,3
- SD −1,3
- C −1,0
- FP −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Örebro, från 5,5 % till 11,6 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,0 % till 21,0 % (−5,0).
- SD +6,0
- M −5,0
- FI +3,0
- FP −2,2
- S −1,7
- KD −0,8
- C +0,3
- MP +0,3
Valdeltagande i Örebro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,9 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Örebro på plats 96 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örebro är indelad i 83 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,3 % i Vivalla östra till 93,0 % i Adolfsberg västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vivalla norra (61,7 %) och sitt svagaste i Adolfsberg västra (18,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 64, Moderaterna i 19 av 83 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,0 % i kommunvalet mot 32,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- S +3,6
- SD −2,9
- M −2,5
- FI −1,8
- FP +1,2
- C +0,7
- KD +0,4
- MP −0,3
Största parti i Örebro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 86,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Örebro 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 83 valdistrikten i Örebro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg västra | M | 38,2 % | M | 32,4 % | 93,0 % |
| Adolfsberg östra | M | 30,5 % | S | 31,7 % | 91,3 % |
| Almby mellersta | M | 27,6 % | S | 29,7 % | 90,7 % |
| Almby norra | M | 27,5 % | S | 26,9 % | 90,8 % |
| Almby västra | S | 29,0 % | S | 31,7 % | 84,7 % |
| Almby östra | M | 36,1 % | M | 32,7 % | 90,9 % |
| Asker | S | 27,0 % | S | 27,9 % | 89,2 % |
| Axberg | S | 27,6 % | S | 29,6 % | 87,5 % |
| Baronbackarna | S | 55,9 % | S | 54,8 % | 74,0 % |
| Birgitta | S | 25,6 % | S | 30,0 % | 89,1 % |
| Björkhaga | S | 38,0 % | S | 43,3 % | 91,7 % |
| Brickebacken norra | S | 45,5 % | S | 50,8 % | 74,9 % |
| Brickebacken södra | S | 51,9 % | S | 52,2 % | 72,8 % |
| Brickeberg | S | 25,7 % | S | 30,2 % | 85,7 % |
| Brolyckan | S | 37,9 % | S | 40,6 % | 79,3 % |
| Bromsplan | S | 26,5 % | S | 31,0 % | 83,2 % |
| Brunnsgärdet | M | 33,0 % | S | 30,3 % | 89,5 % |
| Centrum-Stortorget | M | 28,8 % | S | 29,2 % | 87,9 % |
| Eklunda | M | 28,3 % | S | 31,3 % | 89,2 % |
| Ervalla | S | 26,3 % | C | 46,1 % | 86,3 % |
| Gamla Hjärsta | S | 26,8 % | S | 32,1 % | 88,5 % |
| Glanshammar-Ödeby | S | 26,1 % | S | 29,5 % | 88,7 % |
| Gällersta | S | 26,9 % | S | 30,9 % | 91,4 % |
| Hagaby | S | 28,9 % | S | 33,3 % | 84,8 % |
| Hjortstorp | S | 33,1 % | S | 36,6 % | 83,4 % |
| Hovsta västra | S | 31,2 % | S | 36,9 % | 91,2 % |
| Hovsta östra | S | 30,7 % | S | 35,5 % | 90,4 % |
| Järntorget | M | 26,1 % | S | 29,4 % | 87,1 % |
| Karlslund | S | 36,3 % | S | 40,6 % | 89,8 % |
| Karolinska | S | 31,5 % | S | 35,2 % | 86,8 % |
| Kil | S | 26,0 % | S | 28,8 % | 88,8 % |
| Kilsmo-Brevens Bruk | S | 34,7 % | S | 35,8 % | 80,2 % |
| Kåvi-Lillån | M | 28,3 % | S | 33,2 % | 91,3 % |
| Ladugårdsängen | S | 33,7 % | S | 38,3 % | 83,4 % |
| Lillkyrka | M | 25,5 % | S | 27,7 % | 88,9 % |
| Lillån Bettorp | M | 30,6 % | S | 31,5 % | 92,5 % |
| Lundby norra | S | 39,9 % | S | 42,3 % | 80,4 % |
| Lundby södra | S | 35,1 % | S | 40,1 % | 83,6 % |
| Lännäs-Vinön | S | 28,4 % | S | 30,8 % | 90,3 % |
| Markbacken | S | 51,6 % | S | 49,6 % | 72,5 % |
| Marklyckan | S | 36,8 % | S | 40,3 % | 81,6 % |
| Mellringe | S | 30,2 % | S | 33,7 % | 78,5 % |
| Mikael | S | 27,3 % | S | 31,9 % | 85,3 % |
| Mosjö | S | 29,8 % | S | 34,0 % | 90,5 % |
| Mosjö-Täby | M | 26,1 % | S | 29,7 % | 91,9 % |
| Nasta | M | 28,4 % | S | 32,7 % | 89,7 % |
| Norrby | S | 45,4 % | S | 49,1 % | 85,2 % |
| Norrbyås | M | 24,1 % | S | 23,4 % | 90,8 % |
| Nya Hjärsta västra | S | 28,9 % | S | 32,4 % | 88,7 % |
| Nya Hjärsta östra | S | 29,9 % | S | 35,2 % | 92,1 % |
| Näbbtorget | S | 40,8 % | S | 44,9 % | 79,3 % |
| Odensbacken | S | 37,0 % | S | 38,4 % | 83,6 % |
| Oskarsparken | M | 28,1 % | S | 30,6 % | 87,2 % |
| Oxhagen | S | 56,6 % | S | 54,0 % | 72,1 % |
| Pettersberg-Ringstorp | S | 37,9 % | S | 39,9 % | 86,7 % |
| Rinkaby | S | 23,1 % | S | 26,5 % | 91,0 % |
| Rosta västra | S | 35,0 % | S | 38,2 % | 83,9 % |
| Rosta östra | S | 33,6 % | S | 37,3 % | 81,7 % |
| Rudbeck | S | 34,8 % | S | 38,4 % | 83,6 % |
| Rynninge-Grenadjärstaden | M | 28,1 % | S | 28,5 % | 91,2 % |
| Skebäck | S | 26,6 % | S | 30,6 % | 85,1 % |
| Sofia | S | 34,7 % | S | 38,6 % | 82,4 % |
| Solhaga | S | 48,9 % | S | 51,3 % | 89,2 % |
| Stora Mellösa | S | 31,4 % | S | 35,7 % | 89,4 % |
| Södermalm | S | 35,2 % | S | 36,4 % | 80,7 % |
| Sörby norra | M | 28,1 % | S | 27,8 % | 87,6 % |
| Sörby södra | M | 29,1 % | S | 29,0 % | 90,9 % |
| Sörbyängen | S | 31,5 % | S | 38,1 % | 91,5 % |
| Tegnér | S | 37,5 % | S | 39,4 % | 84,6 % |
| Trängen | S | 40,6 % | S | 43,7 % | 79,6 % |
| Tybble | S | 40,1 % | S | 42,2 % | 79,2 % |
| Tysslinge-Garphyttan | S | 43,1 % | S | 45,8 % | 89,3 % |
| Tysslinge-Latorp | S | 28,2 % | S | 30,4 % | 90,6 % |
| Varberga västra | S | 47,3 % | S | 47,4 % | 71,9 % |
| Varberga östra | S | 51,0 % | S | 49,5 % | 70,3 % |
| Vasa | S | 31,0 % | S | 34,6 % | 86,2 % |
| Viktoria | S | 29,2 % | S | 31,4 % | 85,9 % |
| Vintrosa | S | 30,2 % | S | 36,5 % | 87,8 % |
| Vivalla norra | S | 61,7 % | S | 58,8 % | 65,1 % |
| Vivalla västra | S | 55,6 % | S | 57,2 % | 64,3 % |
| Vivalla östra | S | 61,6 % | S | 59,4 % | 62,3 % |
| Västhaga | S | 50,6 % | S | 51,8 % | 81,7 % |
| Örnsro | S | 36,0 % | S | 38,5 % | 79,4 % |