Valresultat Kumla 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kumla med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,9 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kumla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Kumla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
15 637
Avgivna röster
13 708
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2014 i Kumla

Riksdagsvalet 2014 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 16538,2 %
MModeraterna2 43018,0 %
SDSverigedemokraterna2 19816,2 %
KDKristdemokraterna7835,8 %
CCenterpartiet6845,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6755,0 %
MPMiljöpartiet de gröna6725,0 %
VVänsterpartiet5784,3 %
FIFeministiskt initiativ2351,7 %
Övriga partier1090,8 %

Landstingsvalet 2014 i Kumla

Landstingsvalet 2014 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 55041,7 %
MModeraterna2 24816,9 %
SDSverigedemokraterna1 43610,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9307,0 %
KDKristdemokraterna8466,4 %
CCenterpartiet7595,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6735,1 %
VVänsterpartiet6725,1 %
Övriga partier1891,4 %

Kommunvalet 2014 i Kumla

Kommunvalet 2014 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 36739,9 %
MModeraterna2 28517,0 %
SDSverigedemokraterna1 41010,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 36510,1 %
CCenterpartiet8576,4 %
KDKristdemokraterna7255,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6975,2 %
VVänsterpartiet6945,2 %
Övriga partier650,5 %

Partiernas utveckling i Kumla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kumla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kumla per valår
Parti200620102014201820222026
S47,6 %41,1 %38,2 %32,5 %33,2 %29,4 %
M16,4 %23,4 %18,0 %16,9 %17,3 %18,4 %
SD4,3 %7,2 %16,2 %21,1 %25,6 %20,1 %
KD8,8 %6,9 %5,8 %8,0 %5,6 %6,9 %
C7,4 %5,2 %5,1 %7,1 %5,6 %5,4 %
L6,1 %6,3 %5,0 %5,0 %4,7 %5,3 %
MP2,8 %4,7 %5,0 %2,7 %2,6 %3,2 %
V4,6 %4,2 %4,3 %5,6 %4,3 %6,1 %
Övr1,8 %1,0 %2,5 %1,2 %1,2 %5,1 %
Valdeltagande83,1 %86,5 %87,7 %88,6 %86,9 %86,7 %

Valdeltagande i Kumla 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kumla 2014

Så skiljer sig Kumla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 38,2 % i Kumla mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,2
  • SD +3,4
  • KD +1,2

Svagare än i riket

  • M −5,4
  • MP −1,9
  • V −1,4
  • FI −1,4

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kumla, från 7,2 % till 16,2 % (+9,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,4 % till 18,0 % (−5,4).

  • SD +9,0
  • M −5,4
  • S −2,9
  • FI +1,5
  • FP −1,3
  • KD −1,1
  • MP +0,3
  • C −0,1

Valdeltagande i Kumla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,7 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kumla på plats 60 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kumla är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,4 % i Stadshuset till 90,8 % i Skogstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Malmen (46,6 %) och sitt svagaste i Ekeby-Kvarntorp (29,3 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kumla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.

  • SD −5,8
  • FP +5,1
  • S +1,7
  • C +1,3
  • M −1,0
  • V +0,9
  • KD −0,4
  • MP +0,2

Största parti i Kumla sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kumla i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kumla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,4 %86,7 %
2022Socialdemokraterna33,2 %86,9 %
2018Socialdemokraterna32,5 %88,6 %
2014Socialdemokraterna38,2 %87,7 %
2010Socialdemokraterna41,1 %86,5 %
2006Socialdemokraterna47,6 %83,1 %

Valresultat per valdistrikt i Kumla 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Kumla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kumla, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ekeby-KvarntorpS29,3 %S30,1 %87,8 %
FylstaS42,5 %S44,5 %81,9 %
HagaS36,5 %S38,7 %87,1 %
HällabrottetS36,6 %S38,5 %89,8 %
KumlabyS44,7 %S43,5 %82,7 %
MalmenS46,6 %S48,0 %85,4 %
SkogstorpS33,2 %S35,8 %90,8 %
StadshusetS44,1 %S47,2 %79,4 %
Åbytorp-HardemoS31,3 %S31,6 %86,3 %
ÅsenS36,5 %S37,9 %85,1 %

Utforska valdistrikten i Kumla på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2014 · Alla kommuner 2014