Valresultat Nora 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Nora med 33,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 8 051
- Avgivna röster
- 6 994
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2018 i Nora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 334 | 33,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 482 | 21,4 % |
| MModeraterna | 1 016 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 614 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 439 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 436 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 250 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 234 | 3,4 % |
| Övriga partier | 117 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Nora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 607 | 37,9 % |
| MModeraterna | 1 118 | 16,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 921 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 608 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 463 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 454 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 290 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 2,8 % |
| LPoLPo | 154 | 2,2 % |
| Övriga partier | 74 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Nora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 370 | 34,1 % |
| MModeraterna | 969 | 13,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 668 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 651 | 9,4 % |
| NORNOR | 635 | 9,1 % |
| LPoLPo | 524 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 455 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 245 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 185 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 167 | 2,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 89 | 1,3 % |
| Övriga partier | 2 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Nora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,3 % | 40,4 % | 39,5 % | 33,7 % | 32,9 % | 29,7 % |
| SD | 4,1 % | 5,8 % | 15,4 % | 21,4 % | 25,8 % | 21,1 % |
| M | 18,5 % | 24,2 % | 16,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 16,7 % |
| C | 9,1 % | 6,2 % | 7,5 % | 8,9 % | 6,0 % | 5,7 % |
| V | 5,4 % | 4,5 % | 5,4 % | 6,3 % | 4,7 % | 5,6 % |
| KD | 6,2 % | 5,5 % | 3,9 % | 6,3 % | 5,6 % | 5,8 % |
| L | 6,6 % | 6,4 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 4,3 % |
| MP | 4,5 % | 6,1 % | 5,1 % | 3,4 % | 4,4 % | 5,7 % |
| Övr | 2,3 % | 1,0 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 5,3 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,9 % | 85,9 % | 86,9 % | 86,1 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Nora 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nora 2018
Så skiljer sig Nora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 33,7 % i Nora mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,5
- SD +3,9
- C +0,3
Svagare än i riket
- M −5,2
- L −1,9
- V −1,7
- MP −1,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Nora, från 15,4 % till 21,4 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,5 % till 33,7 % (−5,8).
- SD +6,0
- S −5,8
- KD +2,4
- MP −1,7
- M −1,7
- FI −1,5
- C +1,4
- ÖVR −1,2
Valdeltagande i Nora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,9 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nora på plats 170 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nora är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,5 % i Karlsäng till 88,6 % i Born.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Esstorp (40,1 %) och sitt svagaste i Järnboås (14,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,6 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.
- SD −11,8
- KD −2,8
- MP −1,0
- L −1,0
- M −0,8
- C +0,5
- S +0,3
- V +0,2
Största parti i Nora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,3 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Nora 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Nora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Born | SD | 21,3 % | S | 23,0 % | 88,6 % |
| Dalsta | S | 35,7 % | S | 35,8 % | 83,7 % |
| Esstorp | S | 40,1 % | S | 40,1 % | 79,2 % |
| Gyttorp | S | 36,1 % | S | 33,6 % | 84,7 % |
| Järnboås | SD | 27,2 % | C | 26,8 % | 82,1 % |
| Karlsäng | S | 38,5 % | S | 41,2 % | 74,5 % |
| Pershyttan-Hitorp | S | 36,0 % | S | 35,0 % | 86,9 % |
| Ringshyttan-Ås | S | 35,2 % | S | 34,8 % | 88,2 % |
| Viker | SD | 25,5 % | S | 23,2 % | 86,2 % |