Valresultat Askersund 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Askersund med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Askersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,5 %
- Röstberättigade
- 8 916
- Avgivna röster
- 7 895
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2018 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 514 | 32,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 821 | 23,3 % |
| MModeraterna | 1 286 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 718 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 528 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 426 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 238 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 180 | 2,3 % |
| Övriga partier | 107 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 653 | 34,1 % |
| MModeraterna | 1 490 | 19,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 274 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 678 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 607 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 463 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 284 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 177 | 2,3 % |
| LPoLPo | 114 | 1,5 % |
| Övriga partier | 40 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 578 | 32,8 % |
| MModeraterna | 1 881 | 23,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 114 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 725 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 515 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 474 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 194 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 182 | 2,3 % |
| LPoLPo | 181 | 2,3 % |
| Övriga partier | 12 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Askersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Askersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,0 % | 39,4 % | 37,9 % | 32,2 % | 32,0 % | 28,1 % |
| SD | 3,7 % | 5,8 % | 17,7 % | 23,3 % | 29,6 % | 25,1 % |
| M | 18,5 % | 25,6 % | 17,4 % | 16,4 % | 15,6 % | 16,5 % |
| C | 10,9 % | 8,1 % | 8,5 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,1 % |
| KD | 7,5 % | 6,0 % | 4,4 % | 6,8 % | 5,6 % | 7,3 % |
| V | 5,4 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| L | 5,2 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 4,0 % |
| MP | 3,5 % | 4,9 % | 4,1 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,8 % |
| Övr | 1,3 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 5,3 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 84,8 % | 86,7 % | 88,5 % | 86,5 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Askersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Askersund 2018
Så skiljer sig Askersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,3 % i Askersund mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,8
- S +3,9
- C +0,6
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −3,4
- V −2,6
- L −2,4
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Askersund, från 17,7 % till 23,3 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,9 % till 32,2 % (−5,8).
- S −5,8
- SD +5,6
- KD +2,4
- MP −1,8
- FI −1,4
- V +1,0
- M −0,9
- C +0,7
Valdeltagande i Askersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,5 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Askersund på plats 81 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Askersund är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,9 % i Åmmeberg-Zinkgruvan till 89,8 % i Mariedamm-Lerbäck.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Närlunda (37,8 %) och sitt svagaste i Snavlunda (25,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Askersund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,2 % i kommunvalet mot 23,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- SD −9,1
- M +7,5
- V +1,1
- KD −0,7
- S +0,7
- L −0,6
- C +0,0
Största parti i Askersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Askersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 86,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Askersund 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Askersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hammar-Olshammar | SD | 30,1 % | M | 28,1 % | 86,9 % |
| Klockarebacken | S | 27,8 % | M | 29,6 % | 88,3 % |
| Mariedamm-Lerbäck | S | 29,0 % | S | 29,1 % | 89,8 % |
| Närlunda | S | 37,8 % | S | 38,2 % | 86,7 % |
| Sjöängen | S | 36,1 % | S | 36,5 % | 84,5 % |
| Snavlunda | S | 25,8 % | S | 26,1 % | 87,4 % |
| Åmmeberg-Zinkgruvan | S | 33,0 % | S | 37,9 % | 83,9 % |
| Åsbro | S | 33,6 % | S | 33,8 % | 88,5 % |