Valresultat Ljusnarsberg 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusnarsberg med 48,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,6 %). Valdeltagandet var 74,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusnarsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Ljusnarsberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
74,1 %
Röstberättigade
4 139
Avgivna röster
3 069
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2006 i Ljusnarsberg

Riksdagsvalet 2006 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 47348,5 %
MModeraterna43114,2 %
CCenterpartiet31510,4 %
VVänsterpartiet2698,9 %
SDSverigedemokraterna1836,0 %
KDKristdemokraterna1183,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1003,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)943,1 %
Övriga partier511,7 %

Landstingsvalet 2006 i Ljusnarsberg

Landstingsvalet 2006 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 45049,3 %
CCenterpartiet36412,4 %
MModeraterna36012,2 %
VVänsterpartiet2789,4 %
SDSverigedemokraterna1665,6 %
KDKristdemokraterna1204,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1023,5 %
MPMiljöpartiet de gröna862,9 %
Övriga partier160,5 %

Kommunvalet 2006 i Ljusnarsberg

Kommunvalet 2006 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 33843,6 %
CCenterpartiet47515,5 %
KFLKFL45314,7 %
MModeraterna32610,6 %
VVänsterpartiet2648,6 %
SDSverigedemokraterna1023,3 %
MPMiljöpartiet de gröna682,2 %
Övriga partier461,5 %

Partiernas utveckling i Ljusnarsberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusnarsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • SD
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusnarsberg per valår
Parti200620102014201820222026
S48,5 %44,4 %42,0 %33,8 %32,8 %29,6 %
M14,2 %19,4 %12,3 %11,3 %13,7 %16,8 %
C10,4 %5,5 %5,1 %6,0 %3,0 %3,2 %
V8,9 %7,9 %6,6 %7,0 %5,4 %6,0 %
SD6,0 %9,6 %23,7 %31,2 %34,9 %27,7 %
KD3,9 %3,6 %2,2 %4,2 %4,1 %4,7 %
MP3,3 %4,5 %3,3 %1,9 %1,9 %2,4 %
L3,1 %3,2 %2,3 %2,7 %1,8 %3,1 %
Övr1,7 %1,9 %2,4 %1,9 %2,3 %6,5 %
Valdeltagande74,1 %80,5 %83,7 %83,7 %81,0 %79,4 %

Valdeltagande i Ljusnarsberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusnarsberg 2006

Så skiljer sig Ljusnarsberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,5 % i Ljusnarsberg mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,3
  • SD +3,1
  • V +3,0
  • C +2,5

Svagare än i riket

  • M −11,9
  • FP −4,4
  • KD −2,7
  • MP −1,9

Valdeltagande i Ljusnarsberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 74,1 %, vilket är 6,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ljusnarsberg på plats 280 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusnarsberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,5 % i Ljusnarsberg 1 till 77,5 % i Ljusnarsberg 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusnarsberg 5 (53,6 %) och sitt svagaste i Ljusnarsberg 4 (41,9 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusnarsberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 10,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.

  • C +5,1
  • S −5,0
  • M −3,6
  • KD −3,4
  • SD −2,7
  • FP −2,4
  • MP −1,1
  • V −0,3

Största parti i Ljusnarsberg sedan 2006

Största parti har skiftat i Ljusnarsberg under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ljusnarsberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %79,4 %
2022Sverigedemokraterna34,9 %81,0 %
2018Socialdemokraterna33,8 %83,7 %
2014Socialdemokraterna42,0 %83,7 %
2010Socialdemokraterna44,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna48,5 %74,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusnarsberg 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ljusnarsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusnarsberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ljusnarsberg 1S43,1 %S35,9 %70,5 %
Ljusnarsberg 2S50,8 %S38,6 %76,7 %
Ljusnarsberg 3S49,1 %S45,1 %77,5 %
Ljusnarsberg 4S41,9 %S40,4 %72,7 %
Ljusnarsberg 5S53,6 %S50,7 %72,4 %

Utforska valdistrikten i Ljusnarsberg på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2006 · Alla kommuner 2006