Valresultat Ljusnarsberg 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusnarsberg med 44,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,2 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusnarsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Ljusnarsberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,5 %
Röstberättigade
3 997
Avgivna röster
3 219
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2010 i Ljusnarsberg

Riksdagsvalet 2010 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 40644,4 %
MModeraterna61519,4 %
SDSverigedemokraterna3059,6 %
VVänsterpartiet2517,9 %
CCenterpartiet1755,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1424,5 %
KDKristdemokraterna1133,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1023,2 %
OVRövriga partier321,0 %
Övriga partier290,9 %

Landstingsvalet 2010 i Ljusnarsberg

Landstingsvalet 2010 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 49949,0 %
MModeraterna53817,6 %
VVänsterpartiet2528,2 %
SDSverigedemokraterna2367,7 %
CCenterpartiet2157,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1224,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)983,2 %
KDKristdemokraterna953,1 %
Övriga partier30,1 %

Kommunvalet 2010 i Ljusnarsberg

Kommunvalet 2010 i Ljusnarsberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 28141,2 %
MModeraterna54117,4 %
CCenterpartiet43013,8 %
VVänsterpartiet2548,2 %
KFLKFL1956,3 %
SDSverigedemokraterna1835,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1705,5 %
Övriga partier581,9 %

Partiernas utveckling i Ljusnarsberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusnarsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusnarsberg per valår
Parti200620102014201820222026
S48,5 %44,4 %42,0 %33,8 %32,8 %29,6 %
M14,2 %19,4 %12,3 %11,3 %13,7 %16,8 %
SD6,0 %9,6 %23,7 %31,2 %34,9 %27,7 %
V8,9 %7,9 %6,6 %7,0 %5,4 %6,0 %
C10,4 %5,5 %5,1 %6,0 %3,0 %3,2 %
MP3,3 %4,5 %3,3 %1,9 %1,9 %2,4 %
KD3,9 %3,6 %2,2 %4,2 %4,1 %4,7 %
L3,1 %3,2 %2,3 %2,7 %1,8 %3,1 %
Övr1,7 %1,9 %2,4 %1,9 %2,3 %6,5 %
Valdeltagande74,1 %80,5 %83,7 %83,7 %81,0 %79,4 %

Valdeltagande i Ljusnarsberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusnarsberg 2010

Så skiljer sig Ljusnarsberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 44,4 % i Ljusnarsberg mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,7
  • SD +3,9
  • V +2,3
  • OVR +0,8

Svagare än i riket

  • M −10,7
  • FP −3,8
  • MP −2,9
  • KD −2,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ljusnarsberg, från 14,2 % till 19,4 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,4 % till 5,5 % (−4,9).

  • M +5,2
  • C −4,9
  • S −4,2
  • SD +3,6
  • MP +1,2
  • V −0,9
  • OVR +0,9
  • KD −0,3

Valdeltagande i Ljusnarsberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,5 %, vilket är 4,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ljusnarsberg på plats 268 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusnarsberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Hörken till 81,5 % i Ställdalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tingshuset, Kopparberg (49,6 %) och sitt svagaste i Bångbro (40,3 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusnarsberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 5,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.

  • C +8,3
  • SD −3,7
  • S −3,2
  • KD −3,2
  • FP −2,4
  • M −2,0
  • MP +1,0
  • V +0,2

Största parti i Ljusnarsberg sedan 2006

Största parti har skiftat i Ljusnarsberg under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ljusnarsberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %79,4 %
2022Sverigedemokraterna34,9 %81,0 %
2018Socialdemokraterna33,8 %83,7 %
2014Socialdemokraterna42,0 %83,7 %
2010Socialdemokraterna44,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna48,5 %74,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusnarsberg 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ljusnarsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusnarsberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BångbroS40,3 %S38,9 %78,4 %
HörkenS41,3 %S39,6 %72,8 %
Kyrkbacksskolan, KopparbergS44,8 %S41,9 %75,4 %
StälldalenS42,9 %S36,6 %81,5 %
Tingshuset, KopparbergS49,6 %S46,0 %72,9 %

Utforska valdistrikten i Ljusnarsberg på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2010 · Alla kommuner 2010