Valresultat Karlskoga 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskoga med 46,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,5 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskoga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 23 450
- Avgivna röster
- 19 760
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 062 | 46,3 % |
| MModeraterna | 4 547 | 23,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 058 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 037 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 036 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 937 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 910 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 612 | 3,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 230 | 1,2 % |
| Övriga partier | 138 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 242 | 48,8 % |
| MModeraterna | 4 435 | 23,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 092 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 970 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 840 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 814 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 636 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 463 | 2,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 448 | 2,4 % |
| Övriga partier | 7 | 0,0 % |
Kommunvalet 2010 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 530 | 44,5 % |
| MModeraterna | 5 055 | 26,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 176 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 019 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 824 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 741 | 3,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 716 | 3,7 % |
| CCenterpartiet | 571 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 540 | 2,8 % |
| Övriga partier | 6 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Karlskoga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskoga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,6 procentenheter).
- S
- M
- MP
- V
- L
- KD
- SD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,8 % | 46,3 % | 44,7 % | 37,5 % | 37,4 % | 32,7 % |
| M | 19,6 % | 23,2 % | 18,7 % | 18,0 % | 18,9 % | 22,0 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 4,8 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,0 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,6 % |
| L | 4,7 % | 5,3 % | 3,3 % | 4,0 % | 3,0 % | 3,4 % |
| KD | 5,3 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,8 % |
| SD | 3,0 % | 4,7 % | 14,4 % | 18,3 % | 23,7 % | 19,6 % |
| C | 4,1 % | 3,1 % | 3,4 % | 6,0 % | 4,1 % | 3,6 % |
| Övr | 4,0 % | 1,9 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,3 % | 4,5 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlskoga 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskoga 2010
Så skiljer sig Karlskoga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 46,3 % i Karlskoga mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 15,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,7
- SPI +1,0
Svagare än i riket
- M −6,8
- C −3,4
- MP −1,9
- FP −1,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Karlskoga, från 19,6 % till 23,2 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,8 % till 46,3 % (−3,5).
- M +3,6
- S −3,5
- MP +2,3
- SD +1,7
- SPI −1,2
- V −1,1
- C −1,0
- FP +0,6
Valdeltagande i Karlskoga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,3 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Karlskoga på plats 153 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskoga är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Landa till 90,4 % i Stråningstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Landa (59,4 %) och sitt svagaste i Bregården (33,8 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskoga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,4 % i kommunvalet mot 23,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- M +3,1
- SD −1,8
- S −1,8
- MP −1,1
- KD −0,9
- V +0,8
- C −0,2
- FP +0,0
Största parti i Karlskoga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskoga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskoga 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Karlskoga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggerud | S | 42,5 % | S | 39,5 % | 90,1 % |
| Bofors | S | 45,4 % | S | 45,1 % | 90,0 % |
| Bohult | S | 36,7 % | M | 36,4 % | 84,6 % |
| Bregården | S | 33,8 % | M | 36,6 % | 86,0 % |
| Bråten | S | 47,2 % | S | 43,8 % | 86,2 % |
| Granbergsdal | S | 41,4 % | S | 37,0 % | 83,2 % |
| Häsängen | S | 49,5 % | S | 46,5 % | 82,2 % |
| Immetorp | S | 39,0 % | S | 37,8 % | 82,8 % |
| Karlberg | S | 50,7 % | S | 49,2 % | 88,1 % |
| Landa | S | 59,4 % | S | 56,9 % | 70,7 % |
| Odlingen | S | 50,1 % | S | 50,0 % | 80,5 % |
| Rävåsen | S | 52,0 % | S | 50,0 % | 81,5 % |
| Sandmo | S | 52,5 % | S | 51,4 % | 75,2 % |
| Sandviken | S | 58,4 % | S | 56,6 % | 80,3 % |
| Skranta | S | 42,7 % | S | 41,9 % | 80,1 % |
| Stråningstorp | S | 45,0 % | S | 42,5 % | 90,4 % |