Valresultat Karlskoga 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskoga med 37,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,1 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskoga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 23 534
- Avgivna röster
- 19 845
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 339 | 37,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 645 | 23,7 % |
| MModeraterna | 3 712 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 986 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 796 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 772 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 593 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 513 | 2,6 % |
| Övriga partier | 248 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 028 | 31,1 % |
| MModeraterna | 5 267 | 27,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 490 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 227 | 6,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 961 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 902 | 4,7 % |
| RARÄDDA AKUTSJUKHUSEN | 843 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 649 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 500 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 389 | 2,0 % |
| Övriga partier | 126 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 243 | 37,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 323 | 32,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 415 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 118 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 648 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 610 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 572 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 498 | 2,5 % |
| Övriga partier | 117 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Karlskoga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskoga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,8 % | 46,3 % | 44,7 % | 37,5 % | 37,4 % | 32,7 % |
| SD | 3,0 % | 4,7 % | 14,4 % | 18,3 % | 23,7 % | 19,6 % |
| M | 19,6 % | 23,2 % | 18,7 % | 18,0 % | 18,9 % | 22,0 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,6 % |
| C | 4,1 % | 3,1 % | 3,4 % | 6,0 % | 4,1 % | 3,6 % |
| KD | 5,3 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,8 % |
| L | 4,7 % | 5,3 % | 3,3 % | 4,0 % | 3,0 % | 3,4 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 4,8 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,0 % |
| Övr | 4,0 % | 1,9 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,3 % | 4,5 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlskoga 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskoga 2022
Så skiljer sig Karlskoga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,4 % i Karlskoga mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,1
- SD +3,2
Svagare än i riket
- C −2,7
- MP −2,5
- V −1,7
- L −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlskoga, från 18,3 % till 23,7 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 7,2 % till 5,0 % (−2,1).
- SD +5,4
- V −2,1
- C −2,0
- L −1,0
- M +1,0
- KD −0,9
- MP −0,2
- S −0,1
Valdeltagande i Karlskoga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Karlskoga på plats 179 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskoga är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,3 % i Landa till 89,2 % i Aggerud.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Landa (44,3 %) och sitt svagaste i Granbergsdal (28,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskoga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 37,1 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,1 procentenheter.
- M +18,1
- SD −11,3
- S −5,1
- C −0,9
- V +0,7
- KD −0,6
- L −0,5
Största parti i Karlskoga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskoga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskoga 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Karlskoga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggerud | S | 35,7 % | M | 43,4 % | 89,2 % |
| Bofors | S | 40,3 % | M | 36,6 % | 87,0 % |
| Bohult | S | 40,1 % | M | 38,8 % | 77,5 % |
| Bregården | S | 36,7 % | M | 46,4 % | 81,8 % |
| Bråten | S | 42,4 % | M | 38,9 % | 86,9 % |
| Ekeby | S | 36,4 % | S | 33,1 % | 78,5 % |
| Granbergsdal | SD | 34,4 % | M | 33,6 % | 84,4 % |
| Häsängen | S | 31,5 % | M | 38,8 % | 88,9 % |
| Karlberg | S | 34,8 % | M | 40,2 % | 82,8 % |
| Karls-Åby | S | 36,5 % | M | 45,7 % | 86,1 % |
| Landa | S | 44,3 % | S | 44,2 % | 67,3 % |
| Rävåsen | S | 41,4 % | S | 36,6 % | 80,5 % |
| Sandmo | S | 40,9 % | S | 36,4 % | 79,2 % |
| Sandviken | S | 43,7 % | S | 39,4 % | 77,0 % |
| Skranta | S | 35,2 % | M | 37,5 % | 78,1 % |
| Stråningstorp | S | 40,6 % | M | 37,0 % | 85,2 % |
| Österleden | S | 34,0 % | M | 37,4 % | 82,7 % |