Valresultat Lekeberg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Lekeberg med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lekeberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 5 579
- Avgivna röster
- 4 820
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 463 | 30,7 % |
| MModeraterna | 1 179 | 24,8 % |
| CCenterpartiet | 615 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 422 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 358 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 253 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 212 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 4,4 % |
| Övriga partier | 51 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 652 | 35,8 % |
| MModeraterna | 946 | 20,5 % |
| CCenterpartiet | 626 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 444 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 301 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 235 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 187 | 4,1 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 403 | 29,9 % |
| CCenterpartiet | 878 | 18,7 % |
| MModeraterna | 814 | 17,4 % |
| FLFL | 355 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 346 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 291 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 272 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 169 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 152 | 3,2 % |
| Övriga partier | 8 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Lekeberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lekeberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- SD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,0 % | 30,7 % | 30,0 % | 25,9 % | 25,3 % | 22,3 % |
| M | 18,9 % | 24,8 % | 16,9 % | 15,7 % | 17,2 % | 19,8 % |
| C | 17,3 % | 12,9 % | 13,4 % | 13,2 % | 9,5 % | 8,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,9 % | 6,8 % | 8,7 % | 8,1 % | 8,6 % |
| SD | 4,7 % | 7,5 % | 18,2 % | 23,9 % | 27,5 % | 22,5 % |
| MP | 3,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 2,7 % | 3,4 % | 4,1 % |
| V | 4,0 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,3 % | 3,6 % | 3,5 % |
| L | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,8 % | 4,7 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,1 % | 1,7 % | 1,6 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,4 % | 88,4 % | 90,8 % | 89,3 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Lekeberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lekeberg 2010
Så skiljer sig Lekeberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,9 % i Lekeberg mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,4
- KD +3,3
- SD +1,8
- S +0,1
Svagare än i riket
- M −5,3
- FP −2,7
- MP −2,0
- V −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lekeberg, från 18,9 % till 24,8 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,3 % till 12,9 % (−4,4).
- M +5,9
- C −4,4
- S −4,2
- SD +2,8
- MP +1,9
- KD −1,1
- V +0,4
- FP −0,4
Valdeltagande i Lekeberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,4 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lekeberg på plats 54 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lekeberg är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Knista Norra Och Östra till 88,0 % i Knista Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Knista Västra (39,0 %) och sitt svagaste i Kräcklinge Mfl (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lekeberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,4 % i kommunvalet mot 24,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- M −7,4
- C +5,8
- SD −1,7
- KD −1,5
- V −1,2
- MP +0,9
- S −0,8
- FP −0,8
Största parti i Lekeberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Lekeberg under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 22,5 % | 88,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 89,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 90,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lekeberg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lekeberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hidinge | S | 29,7 % | S | 31,2 % | 86,8 % |
| Knista Norra Och Östra | S | 32,7 % | S | 33,2 % | 78,1 % |
| Knista Västra | S | 39,0 % | S | 40,0 % | 88,0 % |
| Kräcklinge Mfl | M | 26,3 % | C | 24,7 % | 84,4 % |
| Kvistbro Västra | S | 27,8 % | S | 24,3 % | 87,7 % |
| Kvistbro Östra | S | 31,4 % | S | 27,1 % | 85,5 % |