Valresultat Uppvidinge 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Uppvidinge med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppvidinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,9 %
- Röstberättigade
- 7 091
- Avgivna röster
- 5 665
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2006 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 099 | 37,9 % |
| MModeraterna | 1 129 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 885 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 335 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 316 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 186 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 146 | 2,6 % |
| Övriga partier | 84 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 158 | 39,5 % |
| CCenterpartiet | 1 214 | 22,2 % |
| MModeraterna | 941 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 372 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 318 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 172 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 164 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 116 | 2,1 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 982 | 35,6 % |
| CCenterpartiet | 1 426 | 25,6 % |
| MModeraterna | 910 | 16,4 % |
| VVänsterpartiet | 467 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 340 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 167 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 139 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 2,2 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Uppvidinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppvidinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- SD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,6 % | 33,4 % | 28,8 % | 27,6 % | 24,6 % |
| M | 20,4 % | 25,6 % | 17,7 % | 14,6 % | 16,3 % | 15,7 % |
| C | 16,0 % | 14,3 % | 13,2 % | 11,9 % | 6,5 % | 6,8 % |
| KD | 6,4 % | 5,3 % | 3,7 % | 7,3 % | 7,8 % | 9,5 % |
| V | 6,1 % | 5,0 % | 4,2 % | 5,9 % | 4,1 % | 6,5 % |
| SD | 5,7 % | 9,1 % | 20,0 % | 26,2 % | 31,7 % | 28,5 % |
| L | 3,4 % | 4,0 % | 2,7 % | 2,2 % | 2,3 % | 3,8 % |
| MP | 2,6 % | 3,7 % | 2,9 % | 1,7 % | 2,2 % | 3,0 % |
| Övr | 1,5 % | 0,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,2 % | 85,7 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Uppvidinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppvidinge 2006
Så skiljer sig Uppvidinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 16,0 % i Uppvidinge mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,1
- SD +2,8
- S +2,7
- V +0,2
Svagare än i riket
- M −5,7
- FP −4,1
- MP −2,5
- KD −0,2
Valdeltagande i Uppvidinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Uppvidinge på plats 158 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppvidinge är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Åseda S till 81,4 % i Lenhovda Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lenhovda Ö (44,2 %) och sitt svagaste i Åseda S (27,1 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppvidinge är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,6 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.
- C +9,7
- M −4,0
- SD −2,7
- V +2,3
- S −2,3
- FP −0,9
- KD −0,3
Största parti i Uppvidinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppvidinge under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,5 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppvidinge 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Uppvidinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lenhovda V | S | 39,2 % | S | 38,8 % | 80,3 % |
| Lenhovda Ö | S | 44,2 % | S | 44,9 % | 81,4 % |
| Nottebäck | S | 42,9 % | S | 42,3 % | 80,5 % |
| Åseda N | S | 35,7 % | S | 34,8 % | 78,9 % |
| Åseda S | S | 27,1 % | C | 34,3 % | 77,1 % |
| Älghult N | S | 34,4 % | C | 25,4 % | 80,6 % |
| Älghult S | S | 40,4 % | S | 34,8 % | 81,2 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006