Valresultat Alvesta 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Alvesta med 36,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alvesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,6 %
- Röstberättigade
- 14 253
- Avgivna röster
- 11 633
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2006 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 205 | 36,9 % |
| MModeraterna | 2 760 | 24,2 % |
| CCenterpartiet | 1 491 | 13,1 % |
| KDKristdemokraterna | 850 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 579 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 499 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 432 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 363 | 3,2 % |
| Övriga partier | 224 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 212 | 38,2 % |
| MModeraterna | 2 405 | 21,8 % |
| CCenterpartiet | 1 719 | 15,6 % |
| KDKristdemokraterna | 887 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 627 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 573 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 282 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 282 | 2,6 % |
| Övriga partier | 26 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 369 | 29,5 % |
| MModeraterna | 2 164 | 18,9 % |
| ALVALV | 2 158 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 1 793 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 600 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 473 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 381 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 238 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 235 | 2,1 % |
| Övriga partier | 17 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Alvesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Alvesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 31,0 % | 31,0 % | 28,6 % | 29,0 % | 26,5 % |
| M | 24,2 % | 30,3 % | 20,5 % | 17,8 % | 18,0 % | 18,9 % |
| C | 13,1 % | 11,2 % | 10,6 % | 9,1 % | 6,2 % | 6,0 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,2 % | 7,4 % | 7,3 % | 7,7 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 2,4 % | 2,8 % | 2,4 % | 4,0 % |
| V | 4,4 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,0 % | 4,1 % | 6,7 % |
| SD | 3,8 % | 7,8 % | 21,6 % | 25,1 % | 28,4 % | 24,8 % |
| MP | 3,2 % | 4,3 % | 3,5 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,8 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 83,9 % | 86,5 % | 88,3 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Alvesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Alvesta 2006
Så skiljer sig Alvesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 13,1 % i Alvesta mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,2
- S +1,7
- SD +0,8
- KD +0,8
Svagare än i riket
- FP −2,4
- MP −2,0
- M −1,9
- V −1,5
Valdeltagande i Alvesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,6 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Alvesta på plats 91 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Alvesta är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,8 % i Alvesta N till 87,9 % i Aringsås.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alvesta V (52,1 %) och sitt svagaste i Slätthög-Mistelås (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 3 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alvesta är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,5 % i kommunvalet mot 36,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- S −7,4
- M −5,3
- C +2,6
- KD −2,2
- FP −1,7
- SD −1,7
- MP −1,1
- V −0,2
Största parti i Alvesta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Alvesta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Alvesta 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Alvesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvesta N | S | 45,8 % | S | 37,1 % | 69,8 % |
| Alvesta S | S | 43,5 % | S | 36,0 % | 76,3 % |
| Alvesta V | S | 52,1 % | S | 43,4 % | 82,9 % |
| Aringsås | S | 40,5 % | ALV | 28,3 % | 87,9 % |
| Blädinge | M | 31,9 % | M | 23,4 % | 79,7 % |
| Hjortsberga | S | 27,4 % | ALV | 30,6 % | 85,6 % |
| Lekaryd-Härlöv | M | 31,9 % | M | 28,4 % | 87,1 % |
| Moheda V | S | 38,7 % | S | 32,7 % | 83,7 % |
| Moheda Ö | S | 37,8 % | S | 32,0 % | 83,7 % |
| Prästängen | S | 39,8 % | S | 29,8 % | 87,1 % |
| Skatelöv | S | 28,7 % | C | 27,5 % | 84,3 % |
| Slätthög-Mistelås | M | 27,6 % | M | 23,2 % | 85,7 % |
| Vislanda 1 | S | 40,0 % | S | 37,8 % | 76,3 % |
| Vislanda 2 | S | 30,1 % | C | 33,2 % | 80,0 % |
| Västra Torsås | S | 30,6 % | C | 34,6 % | 81,5 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006