Valresultat Alvesta 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Alvesta med 26,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,1 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alvesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Alvesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
14 839
Avgivna röster
12 539
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2026 i Alvesta

Riksdagsvalet 2026 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 28926,5 %
SDSverigedemokraterna3 08024,8 %
MModeraterna2 35118,9 %
KDKristdemokraterna9617,7 %
VVänsterpartiet8376,7 %
CCenterpartiet7416,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5014,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4703,8 %
Övriga partier1771,4 %

Regionvalet 2026 i Alvesta

Regionvalet 2026 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 47428,1 %
MModeraterna2 56520,7 %
SDSverigedemokraterna2 21517,9 %
KDKristdemokraterna1 1469,3 %
CCenterpartiet9477,7 %
VVänsterpartiet8406,8 %
VKVård i Kronoberg4954,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3392,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3032,4 %
Övriga partier530,4 %

Kommunvalet 2026 i Alvesta — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Alvesta har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Alvesta: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 51828,1 %14(±0)
MModeraterna2 61920,9 %11(+1)
SDSverigedemokraterna2 07516,6 %8(±0)
CCenterpartiet1 2009,6 %5(−1)
AAAlvesta Alternativet9978,0 %4(−2)
KDKristdemokraterna7225,8 %3(±0)
VVänsterpartiet6605,3 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna3122,5 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1941,6 %
AlvesAlvestademokraterna1691,4 %
Övriga partier500,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Alvesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Alvesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Alvesta per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %31,0 %31,0 %28,6 %29,0 %26,5 %
SD3,8 %7,8 %21,6 %25,1 %28,4 %24,8 %
M24,2 %30,3 %20,5 %17,8 %18,0 %18,9 %
KD7,5 %5,4 %4,2 %7,4 %7,3 %7,7 %
V4,4 %4,5 %4,1 %5,0 %4,1 %6,7 %
C13,1 %11,2 %10,6 %9,1 %6,2 %6,0 %
L5,1 %4,7 %2,4 %2,8 %2,4 %4,0 %
MP3,2 %4,3 %3,5 %2,6 %2,6 %3,8 %
Övr2,0 %0,8 %2,2 %1,4 %2,0 %1,4 %
Valdeltagande81,6 %83,9 %86,5 %88,3 %84,7 %84,5 %

Valdeltagande i Alvesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Alvesta 2026

Så skiljer sig Alvesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,8 % i Alvesta mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,3
  • KD +1,6

Svagare än i riket

  • MP −2,3
  • V −1,7
  • S −1,5
  • L −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Alvesta, från 4,1 % till 6,7 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,4 % till 24,8 % (−3,6).

  • SD −3,6
  • V +2,6
  • S −2,5
  • L +1,6
  • MP +1,2
  • M +1,0
  • KD +0,5
  • C −0,3

Valdeltagande i Alvesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Alvesta på plats 156 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Alvesta är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,4 % i Alvesta N till 88,6 % i Moheda Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alvesta V (42,3 %) och sitt svagaste i Hjortsberga (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alvesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,6 % i kommunvalet mot 24,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.

  • SD −8,2
  • C +3,6
  • L −2,5
  • KD −2,0
  • M +2,0
  • S +1,6
  • V −1,5
  • MP −1,3

Största parti i Alvesta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Alvesta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Alvesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,5 %84,5 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,7 %
2018Socialdemokraterna28,6 %88,3 %
2014Socialdemokraterna31,0 %86,5 %
2010Socialdemokraterna31,0 %83,9 %
2006Socialdemokraterna36,9 %81,6 %

Valresultat per valdistrikt i Alvesta 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Alvesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Alvesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alvesta NS38,6 %S41,5 %64,4 %
Alvesta S-BlädingeS32,7 %S35,6 %73,5 %
Alvesta VS42,3 %S46,0 %72,9 %
AringsåsS28,5 %S31,9 %81,6 %
HjortsbergaSD30,8 %M24,9 %86,6 %
Lekaryd-Härlöv-PrästängenM26,3 %S28,2 %85,4 %
Moheda ÖSD27,5 %M28,2 %88,6 %
SkatelövSD26,9 %M21,3 %88,3 %
Slätthög-Mistelås-Moheda VSD26,6 %M23,7 %86,2 %
VislandaSD30,3 %SD20,5 %81,7 %
Västra TorsåsSD30,6 %SD21,4 %86,5 %

Utforska valdistrikten i Alvesta på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026