Valresultat Alvesta 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Alvesta med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alvesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 14 152
- Avgivna röster
- 12 243
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2014 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 758 | 31,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 611 | 21,6 % |
| MModeraterna | 2 481 | 20,5 % |
| CCenterpartiet | 1 285 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 509 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 493 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 423 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 292 | 2,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 161 | 1,3 % |
| Övriga partier | 101 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 074 | 34,1 % |
| MModeraterna | 2 343 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 1 758 | 14,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 670 | 14,0 % |
| VVänsterpartiet | 785 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 548 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 431 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 297 | 2,5 % |
| Övriga partier | 44 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 472 | 28,8 % |
| MModeraterna | 2 378 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 1 797 | 14,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 743 | 14,4 % |
| ALVALV | 1 105 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 493 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 421 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 377 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 210 | 1,7 % |
| Övriga partier | 74 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Alvesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Alvesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 31,0 % | 31,0 % | 28,6 % | 29,0 % | 26,5 % |
| SD | 3,8 % | 7,8 % | 21,6 % | 25,1 % | 28,4 % | 24,8 % |
| M | 24,2 % | 30,3 % | 20,5 % | 17,8 % | 18,0 % | 18,9 % |
| C | 13,1 % | 11,2 % | 10,6 % | 9,1 % | 6,2 % | 6,0 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,2 % | 7,4 % | 7,3 % | 7,7 % |
| V | 4,4 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,0 % | 4,1 % | 6,7 % |
| MP | 3,2 % | 4,3 % | 3,5 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,8 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 2,4 % | 2,8 % | 2,4 % | 4,0 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 83,9 % | 86,5 % | 88,3 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Alvesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Alvesta 2014
Så skiljer sig Alvesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 21,6 % i Alvesta mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,7
- C +4,5
Svagare än i riket
- MP −3,4
- FP −3,0
- M −2,8
- FI −1,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Alvesta, från 7,8 % till 21,6 % (+13,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,3 % till 20,5 % (−9,8).
- SD +13,7
- M −9,8
- FP −2,3
- KD −1,2
- FI +1,1
- MP −0,8
- C −0,6
- V −0,4
Valdeltagande i Alvesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,5 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Alvesta på plats 113 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Alvesta är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,1 % i Alvesta N till 91,6 % i Lekaryd-Härlöv-Prästängen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alvesta V (47,1 %) och sitt svagaste i Hjortsberga (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 1 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alvesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 21,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- SD −7,1
- C +4,3
- S −2,3
- KD −1,1
- M −0,8
- V +0,0
- MP −0,0
Största parti i Alvesta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Alvesta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Alvesta 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Alvesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvesta N | S | 40,4 % | S | 40,2 % | 73,1 % |
| Alvesta S-Blädinge | S | 36,8 % | S | 34,1 % | 79,8 % |
| Alvesta V | S | 47,1 % | S | 44,1 % | 81,9 % |
| Aringsås | S | 34,8 % | S | 31,4 % | 85,5 % |
| Hjortsberga | SD | 25,2 % | ALV | 18,9 % | 90,0 % |
| Lekaryd-Härlöv-Prästängen | S | 29,4 % | M | 26,9 % | 91,6 % |
| Moheda Ö | S | 27,2 % | S | 25,5 % | 90,5 % |
| Skatelöv | S | 25,0 % | S | 24,5 % | 88,3 % |
| Slätthög-Mistelås-Moheda V | S | 25,1 % | S | 23,2 % | 88,5 % |
| Vislanda | S | 29,6 % | C | 30,2 % | 86,0 % |
| Västra Torsås | S | 25,1 % | C | 31,7 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014