Valresultat Alvesta 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Alvesta med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alvesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 14 097
- Avgivna röster
- 12 450
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2018 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 532 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 100 | 25,1 % |
| MModeraterna | 2 191 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 1 125 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 916 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 617 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 351 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 322 | 2,6 % |
| Övriga partier | 177 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 839 | 30,7 % |
| MModeraterna | 2 697 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 962 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 1 569 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 904 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 796 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 332 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 282 | 2,3 % |
| Övriga partier | 107 | 0,9 % |
Kommunvalet 2018 i Alvesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 465 | 27,5 % |
| MModeraterna | 2 498 | 19,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 827 | 14,5 % |
| CCenterpartiet | 1 689 | 13,4 % |
| ALVALV | 1 409 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 614 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 495 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 276 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 262 | 2,1 % |
| Övriga partier | 73 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Alvesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Alvesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 31,0 % | 31,0 % | 28,6 % | 29,0 % | 26,5 % |
| SD | 3,8 % | 7,8 % | 21,6 % | 25,1 % | 28,4 % | 24,8 % |
| M | 24,2 % | 30,3 % | 20,5 % | 17,8 % | 18,0 % | 18,9 % |
| C | 13,1 % | 11,2 % | 10,6 % | 9,1 % | 6,2 % | 6,0 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,2 % | 7,4 % | 7,3 % | 7,7 % |
| V | 4,4 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,0 % | 4,1 % | 6,7 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 2,4 % | 2,8 % | 2,4 % | 4,0 % |
| MP | 3,2 % | 4,3 % | 3,5 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,8 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 83,9 % | 86,5 % | 88,3 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Alvesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Alvesta 2018
Så skiljer sig Alvesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Alvesta mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- KD +1,1
- C +0,5
- S +0,4
Svagare än i riket
- V −3,0
- L −2,6
- M −2,1
- MP −1,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Alvesta, från 21,6 % till 25,1 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,5 % till 17,8 % (−2,7).
- SD +3,6
- KD +3,2
- M −2,7
- S −2,4
- C −1,5
- FI −1,1
- V +0,9
- MP −0,9
Valdeltagande i Alvesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Alvesta på plats 90 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Alvesta är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Alvesta N till 92,0 % i Lekaryd-Härlöv-Prästängen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alvesta V (49,6 %) och sitt svagaste i Hjortsberga (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Socialdemokraterna i 5 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alvesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- SD −10,6
- C +4,3
- KD −3,5
- M +2,0
- S −1,2
- V −0,1
Största parti i Alvesta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Alvesta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Alvesta 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Alvesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvesta N | S | 40,1 % | S | 43,0 % | 77,6 % |
| Alvesta S-Blädinge | S | 34,6 % | S | 33,5 % | 82,8 % |
| Alvesta V | S | 49,6 % | S | 43,7 % | 83,5 % |
| Aringsås | S | 31,3 % | M | 28,4 % | 89,0 % |
| Hjortsberga | SD | 28,3 % | M | 20,1 % | 91,7 % |
| Lekaryd-Härlöv-Prästängen | S | 25,9 % | M | 29,4 % | 92,0 % |
| Moheda Ö | SD | 26,8 % | M | 22,0 % | 91,9 % |
| Skatelöv | SD | 24,0 % | C | 22,0 % | 87,6 % |
| Slätthög-Mistelås-Moheda V | SD | 27,8 % | S | 23,1 % | 89,9 % |
| Vislanda | SD | 28,9 % | C | 25,6 % | 86,7 % |
| Västra Torsås | SD | 29,1 % | C | 27,4 % | 89,2 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018