Valresultat Alvesta 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Alvesta med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alvesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Alvesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,9 %
Röstberättigade
14 133
Avgivna röster
11 858
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2010 i Alvesta

Riksdagsvalet 2010 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 62431,0 %
MModeraterna3 54630,3 %
CCenterpartiet1 31611,2 %
SDSverigedemokraterna9167,8 %
KDKristdemokraterna6355,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5494,7 %
VVänsterpartiet5274,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5074,3 %
Övriga partier890,8 %

Landstingsvalet 2010 i Alvesta

Landstingsvalet 2010 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 95234,8 %
MModeraterna3 13027,5 %
CCenterpartiet1 35711,9 %
SDSverigedemokraterna6705,9 %
VVänsterpartiet6635,8 %
KDKristdemokraterna6265,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5324,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4253,7 %
Övriga partier140,1 %

Kommunvalet 2010 i Alvesta

Kommunvalet 2010 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 94825,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 84524,5 %
ALVALV2 17618,8 %
CCenterpartiet1 42812,3 %
SDSverigedemokraterna6205,3 %
VVänsterpartiet4654,0 %
KDKristdemokraterna3853,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3743,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3573,1 %
Övriga partier70,1 %

Partiernas utveckling i Alvesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Alvesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Alvesta per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %31,0 %31,0 %28,6 %29,0 %26,5 %
M24,2 %30,3 %20,5 %17,8 %18,0 %18,9 %
C13,1 %11,2 %10,6 %9,1 %6,2 %6,0 %
SD3,8 %7,8 %21,6 %25,1 %28,4 %24,8 %
KD7,5 %5,4 %4,2 %7,4 %7,3 %7,7 %
L5,1 %4,7 %2,4 %2,8 %2,4 %4,0 %
V4,4 %4,5 %4,1 %5,0 %4,1 %6,7 %
MP3,2 %4,3 %3,5 %2,6 %2,6 %3,8 %
Övr2,0 %0,8 %2,2 %1,4 %2,0 %1,4 %
Valdeltagande81,6 %83,9 %86,5 %88,3 %84,7 %84,5 %

Valdeltagande i Alvesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Alvesta 2010

Så skiljer sig Alvesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,2 % i Alvesta mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,7
  • SD +2,1
  • S +0,3
  • M +0,2

Svagare än i riket

  • MP −3,0
  • FP −2,4
  • V −1,1
  • KD −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Alvesta, från 24,2 % till 30,3 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,9 % till 31,0 % (−5,9).

  • M +6,1
  • S −5,9
  • SD +4,0
  • KD −2,0
  • C −1,8
  • MP +1,1
  • FP −0,4
  • V +0,1

Valdeltagande i Alvesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,9 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Alvesta på plats 168 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Alvesta är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,9 % i Alvesta N till 87,2 % i Moheda Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alvesta V (46,7 %) och sitt svagaste i Hjortsberga (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 4 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alvesta är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 24,5 % i kommunvalet mot 31,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • S −6,4
  • M −4,9
  • SD −2,5
  • KD −2,1
  • FP −1,6
  • MP −1,1
  • C +1,1
  • V −0,5

Största parti i Alvesta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Alvesta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Alvesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,5 %84,5 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,7 %
2018Socialdemokraterna28,6 %88,3 %
2014Socialdemokraterna31,0 %86,5 %
2010Socialdemokraterna31,0 %83,9 %
2006Socialdemokraterna36,9 %81,6 %

Valresultat per valdistrikt i Alvesta 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Alvesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Alvesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alvesta NS39,5 %S32,1 %71,9 %
Alvesta S-BlädingeS37,3 %S28,6 %79,3 %
Alvesta VS46,7 %S36,8 %81,2 %
AringsåsM38,0 %M33,1 %86,3 %
HjortsbergaM32,1 %ALV36,5 %86,9 %
Lekaryd-Härlöv-PrästängenM36,2 %M30,7 %85,9 %
Moheda ÖM30,4 %M26,4 %87,2 %
SkatelövM31,6 %M28,6 %85,7 %
Slätthög-Mistelås-Moheda VM29,9 %M26,8 %85,5 %
VislandaS33,3 %S30,5 %81,2 %
Västra TorsåsM27,1 %M27,4 %79,8 %

Utforska valdistrikten i Alvesta på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010