Valresultat Ljungby 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ljungby med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljungby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Ljungby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
20 989
Avgivna röster
17 597
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2010 i Ljungby

Riksdagsvalet 2010 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 31730,7 %
MModeraterna4 83327,9 %
CCenterpartiet2 22512,8 %
KDKristdemokraterna1 2377,1 %
SDSverigedemokraterna1 0586,1 %
MPMiljöpartiet de gröna8785,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8785,1 %
VVänsterpartiet7374,3 %
Övriga partier1600,9 %

Landstingsvalet 2010 i Ljungby

Landstingsvalet 2010 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 04236,0 %
MModeraterna4 02524,0 %
CCenterpartiet2 19113,1 %
VVänsterpartiet1 0346,2 %
KDKristdemokraterna1 0346,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0166,1 %
SDSverigedemokraterna7454,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6543,9 %
Övriga partier220,1 %

Kommunvalet 2010 i Ljungby

Kommunvalet 2010 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 10330,0 %
MModeraterna3 81622,4 %
CCenterpartiet2 86916,8 %
VVänsterpartiet9075,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8344,9 %
KDKristdemokraterna8124,8 %
KBKB7514,4 %
ALTERALTER7014,1 %
MPMiljöpartiet de gröna6173,6 %
SDSverigedemokraterna6053,6 %
Övriga partier190,1 %

Partiernas utveckling i Ljungby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljungby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljungby per valår
Parti200620102014201820222026
S35,9 %30,7 %33,4 %28,3 %29,0 %24,9 %
M23,2 %27,9 %20,3 %18,6 %19,4 %17,3 %
C14,0 %12,8 %10,2 %9,3 %5,6 %6,1 %
KD9,1 %7,1 %5,8 %8,5 %7,7 %11,7 %
SD3,2 %6,1 %16,4 %23,4 %28,3 %24,9 %
L5,0 %5,1 %3,1 %3,0 %2,5 %4,4 %
MP3,4 %5,1 %4,2 %2,5 %2,5 %3,2 %
V4,4 %4,3 %4,2 %4,9 %3,7 %5,7 %
Övr1,7 %0,9 %2,4 %1,4 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande80,8 %83,8 %85,2 %86,9 %84,3 %83,6 %

Valdeltagande i Ljungby 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljungby 2010

Så skiljer sig Ljungby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,8 % i Ljungby mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,3
  • KD +1,5
  • SD +0,4
  • S +0,0

Svagare än i riket

  • MP −2,3
  • M −2,2
  • FP −2,0
  • V −1,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ljungby, från 23,2 % till 27,9 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,9 % till 30,7 % (−5,2).

  • S −5,2
  • M +4,7
  • SD +2,9
  • KD −2,0
  • MP +1,6
  • C −1,2
  • V −0,2
  • FP +0,1

Valdeltagande i Ljungby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,8 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ljungby på plats 172 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljungby är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Ljungby Hammaren till 87,3 % i Ljungby Astrad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljungby Ekebacken (41,3 %) och sitt svagaste i Lidhult-Vrå-Torpa (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 5, Centerpartiet i 1 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljungby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 27,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.

  • M −5,5
  • C +4,0
  • SD −2,6
  • KD −2,4
  • MP −1,4
  • V +1,1
  • S −0,7
  • FP −0,2

Största parti i Ljungby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljungby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljungby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %83,6 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,3 %
2018Socialdemokraterna28,3 %86,9 %
2014Socialdemokraterna33,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna30,7 %83,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Ljungby 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Ljungby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljungby, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Annerstad-Angelstad-BolmsöM26,5 %C23,2 %85,4 %
Berga VS29,9 %S27,7 %78,3 %
Berga Öst-VittarydM25,9 %C25,6 %82,5 %
Hamneda-Kånna-S LjungaM26,4 %C31,0 %80,5 %
Lidhult-Vrå-TorpaC24,4 %C29,3 %77,3 %
Ljungby AnnelundM34,3 %S32,4 %84,6 %
Ljungby AstradS34,0 %S36,5 %87,3 %
Ljungby BrunnsgårdenS39,0 %S38,7 %76,8 %
Ljungby EkebackenS41,3 %S40,1 %81,8 %
Ljungby HammarenS34,1 %S32,8 %73,2 %
Ljungby HjortsbergS39,9 %S40,1 %75,6 %
Ljungby LjungsätraS32,3 %S33,5 %82,4 %
Ljungby StensbergS33,5 %S32,7 %84,1 %
Ryssby-AgunnarydM27,0 %C32,8 %87,0 %

Utforska valdistrikten i Ljungby på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010