Valresultat Ljungby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ljungby med 35,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljungby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,8 %
- Röstberättigade
- 20 745
- Avgivna röster
- 16 761
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2006 i Ljungby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 897 | 35,9 % |
| MModeraterna | 3 803 | 23,2 % |
| CCenterpartiet | 2 302 | 14,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 502 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 820 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 728 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 566 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 530 | 3,2 % |
| Övriga partier | 267 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Ljungby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 561 | 35,2 % |
| MModeraterna | 3 308 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 2 878 | 18,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 316 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 990 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 941 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 496 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 287 | 1,8 % |
| Övriga partier | 35 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Ljungby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 926 | 29,9 % |
| MModeraterna | 3 013 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 2 531 | 15,4 % |
| ALTERALTER | 1 422 | 8,6 % |
| KBKB | 1 096 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 970 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 916 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 901 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 488 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 188 | 1,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Ljungby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ljungby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,9 % | 30,7 % | 33,4 % | 28,3 % | 29,0 % | 24,9 % |
| M | 23,2 % | 27,9 % | 20,3 % | 18,6 % | 19,4 % | 17,3 % |
| C | 14,0 % | 12,8 % | 10,2 % | 9,3 % | 5,6 % | 6,1 % |
| KD | 9,1 % | 7,1 % | 5,8 % | 8,5 % | 7,7 % | 11,7 % |
| L | 5,0 % | 5,1 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,5 % | 4,4 % |
| V | 4,4 % | 4,3 % | 4,2 % | 4,9 % | 3,7 % | 5,7 % |
| MP | 3,4 % | 5,1 % | 4,2 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,2 % |
| SD | 3,2 % | 6,1 % | 16,4 % | 23,4 % | 28,3 % | 24,9 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,8 % | 85,2 % | 86,9 % | 84,3 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Ljungby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ljungby 2006
Så skiljer sig Ljungby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 14,0 % i Ljungby mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,1
- KD +2,5
- S +0,7
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −2,9
- FP −2,5
- MP −1,7
- V −1,4
Valdeltagande i Ljungby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,8 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ljungby på plats 123 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ljungby är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,0 % i Ljungby 6 till 91,6 % i Bolmsö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljungby 2 (49,1 %) och sitt svagaste i Torpa (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Centerpartiet i 6 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljungby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 35,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- S −6,0
- M −4,9
- KD −3,3
- SD −2,1
- C +1,3
- V +1,0
- FP +0,6
- MP −0,5
Största parti i Ljungby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ljungby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Ljungby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Ljungby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Agunnaryd | C | 30,1 % | C | 42,3 % | 83,1 % |
| Angelstad | S | 34,4 % | S | 27,7 % | 85,2 % |
| Annerstad | C | 27,4 % | C | 24,7 % | 79,4 % |
| Berga V | S | 33,4 % | KB | 25,3 % | 78,8 % |
| Berga Ö | S | 30,1 % | KB | 22,6 % | 82,5 % |
| Bolmsö | C | 35,0 % | C | 33,0 % | 91,6 % |
| Hamneda | S | 27,5 % | C | 32,5 % | 80,1 % |
| Kånna | S | 39,0 % | S | 32,5 % | 82,2 % |
| Lidhult | S | 27,8 % | C | 32,2 % | 80,1 % |
| Ljungby 1 | S | 43,3 % | S | 40,4 % | 73,3 % |
| Ljungby 2 | S | 49,1 % | S | 42,2 % | 71,8 % |
| Ljungby 3 | S | 42,8 % | S | 37,8 % | 87,7 % |
| Ljungby 4 | S | 41,7 % | S | 37,5 % | 81,4 % |
| Ljungby 5 | S | 45,6 % | S | 40,3 % | 83,2 % |
| Ljungby 6 | S | 36,9 % | S | 34,9 % | 71,0 % |
| Ljungby 7 | S | 39,7 % | S | 33,9 % | 86,1 % |
| Ljungby 8 | S | 38,3 % | S | 35,5 % | 81,6 % |
| Ljungby 9 | S | 34,3 % | S | 31,4 % | 79,4 % |
| Ljungby 10 | S | 38,1 % | S | 35,5 % | 81,6 % |
| Ryssby | S | 33,6 % | C | 25,8 % | 88,7 % |
| S Ljunga | C | 31,9 % | C | 36,5 % | 85,5 % |
| Torpa | C | 32,1 % | C | 25,2 % | 78,8 % |
| Vittaryd | S | 30,0 % | C | 25,2 % | 82,7 % |
| Vrå | C | 39,1 % | C | 36,0 % | 79,2 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006