Valresultat Markaryd 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Markaryd med 41,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (44,3 %). Valdeltagandet var 77,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Markaryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Markaryd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,5 %
Röstberättigade
7 252
Avgivna röster
5 623
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2006 i Markaryd

Riksdagsvalet 2006 i Markaryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 28941,6 %
MModeraterna1 08319,7 %
KDKristdemokraterna69812,7 %
CCenterpartiet57110,4 %
SDSverigedemokraterna2634,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1983,6 %
VVänsterpartiet1542,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1312,4 %
PPPiratpartiet631,1 %
Övriga partier571,0 %

Landstingsvalet 2006 i Markaryd

Landstingsvalet 2006 i Markaryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 14839,7 %
MModeraterna1 21522,5 %
KDKristdemokraterna90816,8 %
CCenterpartiet58910,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1773,3 %
VVänsterpartiet1382,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1152,1 %
SDSverigedemokraterna1041,9 %
Övriga partier110,2 %

Kommunvalet 2006 i Markaryd

Kommunvalet 2006 i Markaryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
KDKristdemokraterna2 50544,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 85932,9 %
CCenterpartiet4678,3 %
MModeraterna4618,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1112,0 %
SDSverigedemokraterna1051,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1011,8 %
Övriga partier440,8 %

Partiernas utveckling i Markaryd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Markaryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • SD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Markaryd per valår
Parti200620102014201820222026
S41,6 %33,2 %34,5 %27,0 %27,1 %23,1 %
M19,7 %27,4 %19,6 %16,5 %15,5 %16,7 %
KD12,7 %10,1 %7,4 %10,6 %9,6 %11,9 %
C10,4 %9,6 %7,5 %6,2 %4,0 %4,3 %
SD4,8 %9,2 %21,1 %31,5 %35,8 %31,0 %
L3,6 %3,5 %1,7 %1,8 %1,8 %3,8 %
V2,8 %2,8 %2,4 %3,1 %3,2 %5,9 %
MP2,4 %3,6 %3,5 %1,6 %1,5 %2,1 %
Övr2,2 %0,6 %2,3 %1,6 %1,6 %1,3 %
Valdeltagande77,5 %82,5 %83,9 %85,7 %82,0 %81,5 %

Valdeltagande i Markaryd 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Markaryd 2006

Så skiljer sig Markaryd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 19,7 % i Markaryd mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,4
  • KD +6,1
  • C +2,5
  • SD +1,8

Svagare än i riket

  • M −6,4
  • FP −3,9
  • V −3,0
  • MP −2,8

Valdeltagande i Markaryd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,5 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Markaryd på plats 234 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Markaryd är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Traryd S 1 till 81,8 % i Markaryd 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Traryd S 1 (58,9 %) och sitt svagaste i Hinneryd (15,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Centerpartiet i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Markaryd är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 44,3 % i kommunvalet mot 12,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 31,6 procentenheter.

  • KD +31,6
  • M −11,5
  • S −8,7
  • SD −2,9
  • C −2,1
  • FP −1,8

Största parti i Markaryd sedan 2006

Största parti har skiftat i Markaryd under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Markaryd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,0 %81,5 %
2022Sverigedemokraterna35,8 %82,0 %
2018Sverigedemokraterna31,5 %85,7 %
2014Socialdemokraterna34,5 %83,9 %
2010Socialdemokraterna33,2 %82,5 %
2006Socialdemokraterna41,6 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Markaryd 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Markaryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Markaryd, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HinnerydC36,9 %KD38,7 %81,1 %
Markaryd 1 VS42,5 %KD45,2 %74,8 %
Markaryd 1 ÖS41,5 %KD50,2 %78,0 %
Markaryd 2S47,9 %KD41,7 %80,9 %
Markaryd 3S32,9 %KD49,6 %81,8 %
Traryd NS41,0 %KD37,9 %80,2 %
Traryd S 1S58,9 %S47,0 %72,7 %
Traryd S 2S45,2 %KD41,2 %74,1 %

Utforska valdistrikten i Markaryd på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006