Valresultat Lessebo 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Lessebo med 48,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,4 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lessebo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,4 %
- Röstberättigade
- 6 002
- Avgivna röster
- 4 884
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2006 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 321 | 48,6 % |
| MModeraterna | 860 | 18,0 % |
| CCenterpartiet | 455 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 359 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 196 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 191 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 140 | 2,9 % |
| Övriga partier | 86 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 387 | 50,3 % |
| MModeraterna | 772 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 594 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 377 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 206 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 186 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 121 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 89 | 1,9 % |
| Övriga partier | 14 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 301 | 47,4 % |
| CCenterpartiet | 873 | 18,0 % |
| MModeraterna | 862 | 17,8 % |
| VVänsterpartiet | 403 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 142 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 97 | 2,0 % |
| KDKristdemokraterna | 58 | 1,2 % |
| Övriga partier | 8 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Lessebo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lessebo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % | 41,6 % | 41,5 % | 38,4 % | 36,4 % | 33,1 % |
| M | 18,0 % | 24,1 % | 16,3 % | 13,6 % | 15,5 % | 17,1 % |
| C | 9,5 % | 7,5 % | 6,8 % | 7,3 % | 4,7 % | 5,1 % |
| V | 7,5 % | 5,7 % | 5,8 % | 7,2 % | 6,7 % | 10,1 % |
| KD | 4,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 5,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| L | 4,0 % | 4,4 % | 2,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 3,0 % |
| MP | 3,4 % | 5,7 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,4 % |
| SD | 2,9 % | 7,6 % | 18,0 % | 22,1 % | 25,6 % | 20,7 % |
| Övr | 1,8 % | 0,4 % | 2,5 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Lessebo 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lessebo 2006
Så skiljer sig Lessebo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,6 % i Lessebo mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,4
- V +1,7
- C +1,6
Svagare än i riket
- M −8,0
- FP −3,5
- KD −2,5
- MP −1,7
Valdeltagande i Lessebo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,4 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lessebo på plats 99 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lessebo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Lessebo 2 till 85,1 % i Ekeberga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberga (58,8 %) och sitt svagaste i Ljuder (35,7 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lessebo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,0 % i kommunvalet mot 9,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- C +8,5
- KD −2,9
- S −1,2
- MP −1,2
- FP −1,1
- V +0,8
- M −0,3
Största parti i Lessebo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lessebo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Lessebo 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lessebo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberga | S | 58,8 % | S | 64,7 % | 85,1 % |
| Hovmantorp 1 | S | 43,9 % | S | 39,8 % | 81,9 % |
| Hovmantorp 2 | S | 44,5 % | S | 43,5 % | 84,8 % |
| Lessebo 1 | S | 55,9 % | S | 54,6 % | 78,1 % |
| Lessebo 2 | S | 53,9 % | S | 52,9 % | 77,9 % |
| Ljuder | S | 35,7 % | C | 36,8 % | 80,1 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006