Valresultat Lessebo 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Lessebo med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lessebo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 5 962
- Avgivna röster
- 5 079
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2022 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 822 | 36,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 283 | 25,6 % |
| MModeraterna | 774 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 336 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 296 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 233 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 124 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 81 | 1,6 % |
| Övriga partier | 58 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 962 | 38,6 % |
| MModeraterna | 975 | 19,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 849 | 16,7 % |
| VVänsterpartiet | 440 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 415 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 254 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 97 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 66 | 1,3 % |
| Övriga partier | 27 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 811 | 35,2 % |
| MModeraterna | 1 217 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 780 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 433 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 401 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 390 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 77 | 1,5 % |
| Övriga partier | 34 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Lessebo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lessebo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % | 41,6 % | 41,5 % | 38,4 % | 36,4 % | 33,1 % |
| SD | 2,9 % | 7,6 % | 18,0 % | 22,1 % | 25,6 % | 20,7 % |
| M | 18,0 % | 24,1 % | 16,3 % | 13,6 % | 15,5 % | 17,1 % |
| V | 7,5 % | 5,7 % | 5,8 % | 7,2 % | 6,7 % | 10,1 % |
| KD | 4,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 5,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| C | 9,5 % | 7,5 % | 6,8 % | 7,3 % | 4,7 % | 5,1 % |
| MP | 3,4 % | 5,7 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,4 % |
| L | 4,0 % | 4,4 % | 2,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 3,0 % |
| Övr | 1,8 % | 0,4 % | 2,5 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Lessebo 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lessebo 2022
Så skiljer sig Lessebo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 36,4 % i Lessebo mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,1
- SD +5,1
- KD +0,6
Svagare än i riket
- M −3,6
- L −3,0
- MP −2,6
- C −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Lessebo, från 22,1 % till 25,6 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,3 % till 4,7 % (−2,6).
- SD +3,5
- C −2,6
- S −2,0
- M +1,8
- L −0,9
- KD +0,5
- V −0,4
- MP −0,0
Valdeltagande i Lessebo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lessebo på plats 134 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lessebo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Lessebo S till 87,1 % i Hovmantorp V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lessebo N (43,9 %) och sitt svagaste i Ljuder (27,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lessebo är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.
- SD −10,5
- M +8,2
- C +3,8
- KD +1,9
- S −1,2
- V +0,9
Största parti i Lessebo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lessebo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Lessebo 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lessebo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberga | S | 43,1 % | S | 44,1 % | 81,7 % |
| Hovmantorp V | S | 36,4 % | S | 34,6 % | 87,1 % |
| Hovmantorp Ö | S | 35,8 % | S | 35,4 % | 85,6 % |
| Lessebo N | S | 43,9 % | S | 38,7 % | 74,3 % |
| Lessebo S | SD | 34,1 % | S | 32,5 % | 74,3 % |
| Ljuder | SD | 34,0 % | KD | 23,3 % | 82,0 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022