Valresultat Tingsryd 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Tingsryd med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tingsryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Tingsryd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
9 188
Avgivna röster
7 819
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2022 i Tingsryd

Riksdagsvalet 2022 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 53932,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 11327,3 %
MModeraterna1 19615,4 %
KDKristdemokraterna6488,4 %
CCenterpartiet4956,4 %
VVänsterpartiet3033,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1872,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1602,1 %
Övriga partier1041,3 %

Regionvalet 2022 i Tingsryd

Regionvalet 2022 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 34830,5 %
SDSverigedemokraterna1 85024,0 %
MModeraterna1 26616,5 %
KDKristdemokraterna78810,2 %
CCenterpartiet6588,6 %
VVänsterpartiet4275,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2062,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1091,4 %
Övriga partier420,5 %

Kommunvalet 2022 i Tingsryd

Kommunvalet 2022 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 35130,1 %
SDSverigedemokraterna1 95425,1 %
MModeraterna1 37617,6 %
CCenterpartiet99312,7 %
KDKristdemokraterna6147,9 %
VVänsterpartiet3524,5 %
Övriga partier1602,1 %

Partiernas utveckling i Tingsryd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tingsryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tingsryd per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,9 %7,3 %20,4 %27,1 %32,8 %27,5 %
S33,8 %29,4 %31,2 %27,3 %27,3 %25,1 %
M26,1 %30,4 %20,3 %15,6 %15,4 %19,0 %
KD7,6 %5,8 %4,4 %8,4 %8,4 %8,8 %
C15,9 %15,3 %13,1 %11,6 %6,4 %6,6 %
V4,0 %3,5 %3,6 %4,8 %3,9 %4,9 %
MP3,0 %3,8 %2,8 %2,0 %2,4 %2,8 %
L4,1 %4,0 %2,2 %1,8 %2,1 %3,9 %
Övr1,6 %0,5 %1,9 %1,3 %1,3 %1,4 %
Valdeltagande79,7 %82,6 %84,9 %86,6 %85,1 %84,8 %

Valdeltagande i Tingsryd 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tingsryd 2022

Så skiljer sig Tingsryd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,8 % i Tingsryd mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +12,2
  • KD +3,0

Svagare än i riket

  • M −3,7
  • S −3,0
  • V −2,8
  • MP −2,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Tingsryd, från 27,1 % till 32,8 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,6 % till 6,4 % (−5,3).

  • SD +5,7
  • C −5,3
  • V −0,9
  • MP +0,4
  • L +0,3
  • M −0,2
  • S −0,0
  • KD +0,0

Valdeltagande i Tingsryd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tingsryd på plats 142 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tingsryd är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Tingsryd 1 till 83,6 % i Väckelsång.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Almundsryd (40,2 %) och sitt svagaste i Tingsryd 1 (27,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tingsryd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i kommunvalet mot 32,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • SD −7,7
  • C +6,3
  • S +2,9
  • M +2,2
  • V +0,6
  • KD −0,5

Största parti i Tingsryd sedan 2006

Största parti har skiftat i Tingsryd under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tingsryd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,5 %84,8 %
2022Sverigedemokraterna32,8 %85,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,6 %
2014Socialdemokraterna31,2 %84,9 %
2010Moderaterna30,4 %82,6 %
2006Socialdemokraterna33,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Tingsryd 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tingsryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tingsryd, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmundsrydSD40,2 %SD38,1 %79,0 %
S SandsjöSD38,0 %S29,7 %79,9 %
Tingsryd 1S32,7 %S39,3 %77,2 %
Tingsryd 2S31,6 %S34,5 %78,7 %
UrshultSD28,3 %S33,0 %82,0 %
VäckelsångSD30,6 %S35,5 %83,6 %
Älmeboda-LinnerydSD33,8 %SD26,7 %82,4 %

Utforska valdistrikten i Tingsryd på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022