Valresultat Älmhult 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Älmhult med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,1 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älmhult ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 12 132
- Avgivna röster
- 10 353
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2022 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 265 | 31,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 510 | 24,5 % |
| MModeraterna | 1 986 | 19,4 % |
| KDKristdemokraterna | 711 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 674 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 301 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 272 | 2,7 % |
| Övriga partier | 128 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 507 | 33,9 % |
| MModeraterna | 2 171 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 537 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 1 146 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 796 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 578 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 330 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 228 | 2,2 % |
| Övriga partier | 53 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 678 | 35,1 % |
| MModeraterna | 2 293 | 21,9 % |
| CCenterpartiet | 1 610 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 413 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 505 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 494 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 226 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 196 | 1,9 % |
| Övriga partier | 66 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Älmhult 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älmhult i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,5 % | 33,5 % | 29,6 % | 31,9 % | 28,1 % |
| SD | 4,7 % | 7,3 % | 15,0 % | 21,3 % | 24,5 % | 20,7 % |
| M | 23,9 % | 29,9 % | 22,5 % | 18,7 % | 19,4 % | 21,2 % |
| KD | 7,9 % | 5,9 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,9 % | 7,4 % |
| C | 12,8 % | 11,0 % | 10,0 % | 11,1 % | 6,6 % | 7,5 % |
| V | 3,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % | 3,9 % | 5,8 % |
| MP | 3,5 % | 5,5 % | 5,2 % | 3,0 % | 2,9 % | 4,2 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,7 % | 3,7 % |
| Övr | 1,1 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,7 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Älmhult 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älmhult 2022
Så skiljer sig Älmhult från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,5 % i Älmhult mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,0
- KD +1,6
- S +1,5
- M +0,3
Svagare än i riket
- V −2,8
- MP −2,1
- L −2,0
- C −0,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Älmhult, från 21,3 % till 24,5 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,1 % till 6,6 % (−4,6).
- C −4,6
- SD +3,2
- S +2,3
- V −0,9
- L −0,7
- M +0,7
- KD −0,1
- MP −0,0
Valdeltagande i Älmhult
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Älmhult på plats 128 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älmhult är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,7 % i Haganäs till 89,4 % i Norregård.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haganäs (43,3 %) och sitt svagaste i Häradsbäck-Bråthult (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älmhult är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,5 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.
- SD −11,0
- C +8,8
- S +3,2
- M +2,5
- KD −2,2
- V +0,9
Största parti i Älmhult sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älmhult i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älmhult 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Älmhult. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 37,1 % | S | 38,5 % | 77,1 % |
| Diö-Stenbrohult | SD | 28,3 % | S | 34,1 % | 77,8 % |
| Froafälle | S | 36,0 % | S | 39,1 % | 78,4 % |
| Gemön-Möckeln | S | 37,4 % | S | 40,2 % | 82,3 % |
| Göteryd | SD | 35,9 % | S | 26,9 % | 85,9 % |
| Haganäs | S | 43,3 % | S | 46,6 % | 68,7 % |
| Häradsbäck-Bråthult | SD | 30,3 % | M | 24,0 % | 86,3 % |
| Klöxhult | S | 35,1 % | S | 35,5 % | 86,4 % |
| Norregård | S | 32,0 % | S | 35,8 % | 89,4 % |
| Virestad-Eneryda | S | 31,5 % | S | 33,2 % | 84,1 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022