Valresultat Uppvidinge 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Uppvidinge med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppvidinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Uppvidinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
6 679
Avgivna röster
5 668
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2022 i Uppvidinge

Riksdagsvalet 2022 i Uppvidinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 77231,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54027,6 %
MModeraterna91316,3 %
KDKristdemokraterna4347,8 %
CCenterpartiet3656,5 %
VVänsterpartiet2314,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1272,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1212,2 %
Övriga partier831,5 %

Regionvalet 2022 i Uppvidinge

Regionvalet 2022 i Uppvidinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 64629,2 %
SDSverigedemokraterna1 44025,6 %
MModeraterna91516,2 %
CCenterpartiet4958,8 %
KDKristdemokraterna4878,6 %
VVänsterpartiet3816,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1883,3 %
MPMiljöpartiet de gröna681,2 %
Övriga partier160,3 %

Kommunvalet 2022 i Uppvidinge

Kommunvalet 2022 i Uppvidinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 46225,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 43124,9 %
MModeraterna94016,3 %
CCenterpartiet68211,9 %
VVänsterpartiet4227,3 %
KDKristdemokraterna3826,6 %
LOLandsbygdspartiet Oberoende3315,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)611,1 %
Övriga partier420,7 %

Partiernas utveckling i Uppvidinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Uppvidinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Uppvidinge per valår
Parti200620102014201820222026
SD5,7 %9,1 %20,0 %26,2 %31,7 %28,5 %
S37,9 %32,6 %33,4 %28,8 %27,6 %24,6 %
M20,4 %25,6 %17,7 %14,6 %16,3 %15,7 %
KD6,4 %5,3 %3,7 %7,3 %7,8 %9,5 %
C16,0 %14,3 %13,2 %11,9 %6,5 %6,8 %
V6,1 %5,0 %4,2 %5,9 %4,1 %6,5 %
L3,4 %4,0 %2,7 %2,2 %2,3 %3,8 %
MP2,6 %3,7 %2,9 %1,7 %2,2 %3,0 %
Övr1,5 %0,4 %2,2 %1,3 %1,5 %1,6 %
Valdeltagande79,9 %83,2 %85,7 %86,8 %84,9 %84,3 %

Valdeltagande i Uppvidinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Uppvidinge 2022

Så skiljer sig Uppvidinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 31,7 % i Uppvidinge mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +11,2
  • KD +2,4

Svagare än i riket

  • MP −2,9
  • M −2,8
  • S −2,8
  • V −2,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Uppvidinge, från 26,2 % till 31,7 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,9 % till 6,5 % (−5,3).

  • SD +5,5
  • C −5,3
  • V −1,7
  • M +1,7
  • S −1,3
  • MP +0,5
  • KD +0,4
  • L +0,1

Valdeltagande i Uppvidinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Uppvidinge på plats 155 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Uppvidinge är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,4 % i Älghult till 85,4 % i Nottebäck.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nottebäck (34,7 %) och sitt svagaste i Åseda N (28,8 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppvidinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,4 % i kommunvalet mot 31,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.

  • SD −6,3
  • C +5,3
  • V +3,2
  • S −2,7
  • KD −1,1
  • M −0,0

Största parti i Uppvidinge sedan 2006

Största parti har skiftat i Uppvidinge under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Uppvidinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,5 %84,3 %
2022Sverigedemokraterna31,7 %84,9 %
2018Socialdemokraterna28,8 %86,8 %
2014Socialdemokraterna33,4 %85,7 %
2010Socialdemokraterna32,6 %83,2 %
2006Socialdemokraterna37,9 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Uppvidinge 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Uppvidinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Uppvidinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
LenhovdaSD31,7 %SD26,0 %80,5 %
NottebäckSD34,7 %SD33,0 %85,4 %
Åseda NSD28,8 %S30,2 %80,5 %
Åseda SSD30,5 %S26,3 %80,3 %
ÄlghultSD34,2 %SD25,5 %68,4 %

Utforska valdistrikten i Uppvidinge på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022