Valresultat Växjö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Växjö med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Växjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 56 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 70 824
- Avgivna röster
- 61 224
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2022 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 715 | 32,5 % |
| MModeraterna | 12 987 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 827 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 3 807 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 655 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 534 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 755 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 425 | 4,0 % |
| Övriga partier | 903 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 327 | 35,4 % |
| MModeraterna | 13 895 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 636 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 653 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 4 286 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 3 302 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 296 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 588 | 2,6 % |
| Övriga partier | 286 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 148 | 34,9 % |
| MModeraterna | 16 541 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 727 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 962 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 3 410 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 167 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 193 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 905 | 3,1 % |
| Övriga partier | 542 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Växjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Växjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−2,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 28,8 % | 31,3 % | 30,0 % | 32,5 % | 29,1 % |
| M | 26,6 % | 31,6 % | 24,0 % | 21,4 % | 21,4 % | 21,7 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,2 % | 15,4 % | 17,9 % | 15,6 % |
| C | 8,7 % | 7,5 % | 7,6 % | 9,1 % | 6,3 % | 6,3 % |
| V | 5,4 % | 5,2 % | 5,2 % | 7,2 % | 6,0 % | 9,0 % |
| KD | 7,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,6 % |
| MP | 5,4 % | 7,7 % | 7,2 % | 4,2 % | 4,5 % | 5,6 % |
| L | 7,2 % | 7,1 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,7 % | 87,9 % | 89,3 % | 86,4 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Växjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Växjö 2022
Så skiljer sig Växjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 17,9 % i Växjö mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 2,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,3
- S +2,2
- KD +0,5
Svagare än i riket
- SD −2,7
- V −0,7
- L −0,6
- MP −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Växjö, från 30,0 % till 32,5 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,1 % till 6,3 % (−2,9).
- C −2,9
- S +2,5
- SD +2,5
- KD −1,4
- V −1,2
- L −0,4
- MP +0,4
- M +0,1
Valdeltagande i Växjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,4 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Växjö på plats 82 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Växjö är indelad i 56 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,4 % i Dalbo centrum till 93,1 % i Värends Nöbbele.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Araby (50,7 %) och sitt svagaste i Berg (21,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 43, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 5 av 56 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Växjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 17,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- SD −6,8
- M +5,9
- S +2,4
- V +2,2
- MP −1,4
- C −0,7
- KD −0,6
- L −0,4
Största parti i Växjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Växjö under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Växjö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 56 valdistrikten i Växjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Araby | S | 50,7 % | S | 58,1 % | 60,4 % |
| Arenastaden | S | 36,9 % | S | 41,1 % | 77,4 % |
| Berg | SD | 21,6 % | M | 24,2 % | 89,0 % |
| Bergunda | S | 27,6 % | M | 35,3 % | 89,1 % |
| Braås | S | 34,9 % | S | 36,3 % | 82,5 % |
| Bäckaslöv | S | 29,0 % | S | 32,9 % | 83,7 % |
| Centrum | M | 27,5 % | M | 34,9 % | 82,9 % |
| Dalbo centrum | S | 49,5 % | S | 54,7 % | 58,4 % |
| Dädesjö | S | 24,7 % | S | 26,2 % | 91,1 % |
| Fagrabäck | S | 34,7 % | S | 35,9 % | 82,3 % |
| Furuby | S | 25,8 % | S | 28,1 % | 88,7 % |
| Furutå | S | 35,8 % | S | 37,3 % | 89,4 % |
| Gamla Hovshaga | S | 34,1 % | S | 36,3 % | 91,2 % |
| Gemla | S | 30,5 % | S | 30,9 % | 90,8 % |
| Hov | S | 38,6 % | S | 39,9 % | 88,6 % |
| Hovshaga Centrum | S | 38,1 % | S | 41,4 % | 79,7 % |
| Högstorp - Hollstorp | S | 30,9 % | S | 34,4 % | 91,6 % |
| Ingelstad | S | 33,5 % | S | 35,8 % | 89,9 % |
| Kampen-Sigfrid | S | 32,1 % | S | 33,9 % | 86,7 % |
| Kronoberg | M | 31,8 % | M | 42,1 % | 92,1 % |
| Kungsmad | S | 26,1 % | M | 32,2 % | 84,2 % |
| Kvarnhagen | S | 30,2 % | S | 35,0 % | 79,3 % |
| Lammhult | SD | 32,3 % | M | 27,3 % | 82,7 % |
| Lasarettet | M | 29,1 % | M | 37,4 % | 89,0 % |
| Liedbergsgatan | S | 40,3 % | S | 42,0 % | 67,9 % |
| Ljungfälle/Teleborg östra | S | 38,7 % | S | 43,3 % | 79,4 % |
| Norr | S | 33,5 % | S | 34,9 % | 89,2 % |
| Norrelid | S | 35,1 % | S | 38,2 % | 84,1 % |
| Nya Hovshaga | S | 38,8 % | S | 40,7 % | 87,5 % |
| Nydala | S | 48,0 % | S | 52,1 % | 61,0 % |
| Pilbäcken | S | 44,4 % | S | 47,9 % | 68,3 % |
| Ringsberg | S | 35,3 % | S | 37,0 % | 82,4 % |
| Rottne norra | S | 30,4 % | S | 33,0 % | 88,9 % |
| Rottne södra | SD | 29,6 % | S | 30,0 % | 85,1 % |
| Sandsbro västra | S | 33,7 % | S | 36,4 % | 89,1 % |
| Sandsbro östra | S | 30,3 % | S | 32,2 % | 92,7 % |
| Stallvägen | M | 27,7 % | M | 30,5 % | 82,8 % |
| Söder | S | 33,1 % | M | 34,0 % | 92,4 % |
| Teknikum | S | 44,1 % | S | 47,1 % | 81,6 % |
| Teleborg centrum | S | 43,7 % | S | 43,8 % | 72,2 % |
| Teleborg södra | S | 36,1 % | S | 36,2 % | 89,2 % |
| Torparängen | S | 42,4 % | S | 44,7 % | 83,7 % |
| Tävelsås - Uråsa | S | 26,4 % | S | 27,6 % | 90,2 % |
| Ulriksberg | M | 30,9 % | M | 38,0 % | 87,1 % |
| Universitetet norra | S | 29,8 % | M | 36,2 % | 86,2 % |
| Universitetet södra | M | 27,3 % | M | 32,2 % | 79,5 % |
| Vederslöv | SD | 29,4 % | S | 26,1 % | 90,1 % |
| Vikaholm | S | 34,3 % | S | 38,4 % | 85,8 % |
| Värends Nöbbele | SD | 28,0 % | S | 28,5 % | 93,1 % |
| Väster | S | 28,6 % | M | 34,0 % | 86,8 % |
| Åby | S | 25,2 % | M | 28,8 % | 92,3 % |
| Åryd | S | 27,6 % | S | 28,3 % | 90,4 % |
| Öjaby norra | M | 26,2 % | M | 37,0 % | 92,6 % |
| Öjaby södra - Räppe | M | 28,4 % | M | 38,3 % | 91,0 % |
| Öster | S | 30,2 % | S | 31,7 % | 85,6 % |
| Östra Lugnet | S | 31,1 % | M | 38,3 % | 89,9 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022