Valresultat Växjö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Växjö med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,2 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Växjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 59 906
- Avgivna röster
- 49 746
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2006 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 696 | 34,1 % |
| MModeraterna | 13 022 | 26,6 % |
| CCenterpartiet | 4 262 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 796 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 503 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 663 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 629 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 364 | 2,8 % |
| Övriga partier | 968 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 320 | 34,0 % |
| MModeraterna | 12 152 | 25,3 % |
| CCenterpartiet | 4 511 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 4 138 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 958 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 699 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 200 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 951 | 2,0 % |
| Övriga partier | 121 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 293 | 33,2 % |
| MModeraterna | 12 905 | 26,3 % |
| CCenterpartiet | 4 911 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 193 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 422 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 257 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 401 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 278 | 2,6 % |
| Övriga partier | 437 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Växjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Växjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 28,8 % | 31,3 % | 30,0 % | 32,5 % | 29,1 % |
| M | 26,6 % | 31,6 % | 24,0 % | 21,4 % | 21,4 % | 21,7 % |
| C | 8,7 % | 7,5 % | 7,6 % | 9,1 % | 6,3 % | 6,3 % |
| KD | 7,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,6 % |
| L | 7,2 % | 7,1 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,8 % |
| V | 5,4 % | 5,2 % | 5,2 % | 7,2 % | 6,0 % | 9,0 % |
| MP | 5,4 % | 7,7 % | 7,2 % | 4,2 % | 4,5 % | 5,6 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,2 % | 15,4 % | 17,9 % | 15,6 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,7 % | 87,9 % | 89,3 % | 86,4 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Växjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Växjö 2006
Så skiljer sig Växjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 7,8 % i Växjö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 1,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +1,1
- C +0,8
- M +0,6
- MP +0,2
Svagare än i riket
- S −1,1
- V −0,4
- FP −0,3
- SD −0,2
Valdeltagande i Växjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,0 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Växjö på plats 53 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Växjö är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,9 % i Nydala till 92,0 % i Gamla Hovshaga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalbo (55,4 %) och sitt svagaste i Berg-Tolg (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Moderaterna i 12, Centerpartiet i 2 av 44 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Växjö är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 8,5 % i kommunvalet mot 5,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- V +3,1
- C +1,3
- S −1,0
- KD −0,8
- FP −0,5
- MP −0,5
- M −0,3
Största parti i Växjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Växjö under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Växjö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Växjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Araby | S | 49,8 % | S | 46,8 % | 73,2 % |
| Berg-Tolg | C | 27,1 % | C | 28,3 % | 85,8 % |
| Bergunda | S | 32,5 % | S | 32,4 % | 86,4 % |
| Bondegård | M | 36,2 % | M | 36,0 % | 84,4 % |
| Braås-Drev-Hornaryd | S | 44,9 % | S | 41,1 % | 82,2 % |
| Bäckaslöv | M | 36,3 % | M | 36,7 % | 84,6 % |
| Centrum | M | 39,3 % | M | 39,5 % | 81,9 % |
| Dalbo | S | 55,4 % | S | 56,1 % | 70,7 % |
| Dädesjö | C | 27,5 % | C | 33,9 % | 81,8 % |
| Fagrabäck | S | 35,2 % | S | 34,9 % | 82,5 % |
| Furuby | M | 29,5 % | S | 25,9 % | 84,1 % |
| Furutå | S | 33,6 % | S | 32,3 % | 87,3 % |
| Gamla Hovshaga | M | 37,5 % | M | 37,2 % | 92,0 % |
| Gemla | S | 32,7 % | S | 30,8 % | 85,0 % |
| Högstorp | M | 38,2 % | M | 39,8 % | 88,8 % |
| Ingelstad | S | 35,9 % | S | 34,8 % | 81,2 % |
| Kungsmad | S | 35,6 % | S | 33,4 % | 81,7 % |
| Kvarnhagen | S | 31,0 % | S | 30,0 % | 85,2 % |
| Lammhult-Asa | S | 30,9 % | S | 28,3 % | 80,1 % |
| Liedbergsgatan | S | 42,7 % | S | 42,0 % | 71,2 % |
| Lugnet | S | 37,5 % | S | 35,8 % | 81,9 % |
| Norr | S | 37,3 % | S | 35,9 % | 88,4 % |
| Norrelid | S | 42,9 % | S | 40,9 % | 79,8 % |
| Nya Hovshaga | S | 38,9 % | S | 37,9 % | 85,0 % |
| Nydala | S | 53,4 % | S | 53,8 % | 62,9 % |
| Nöbbele | S | 30,8 % | S | 32,6 % | 85,9 % |
| Pilbäcken | S | 42,0 % | S | 40,9 % | 82,4 % |
| Ringsberg | S | 32,0 % | S | 31,8 % | 81,1 % |
| Rottne | S | 36,9 % | S | 33,6 % | 84,1 % |
| Sandsbro V | S | 38,7 % | S | 37,9 % | 88,1 % |
| Sandsbro Ö | M | 30,8 % | M | 29,4 % | 88,5 % |
| Strandbjörket | M | 33,4 % | M | 34,4 % | 87,1 % |
| Teleborg C | S | 33,6 % | S | 32,8 % | 77,8 % |
| Teleborg S | S | 36,8 % | S | 36,7 % | 90,2 % |
| Teleborg V | S | 42,1 % | S | 41,4 % | 86,6 % |
| Teleborg Ö | S | 40,2 % | S | 38,8 % | 84,5 % |
| Tävelsås-Jät | S | 26,3 % | C | 25,9 % | 85,1 % |
| Universitetet | M | 30,3 % | M | 28,4 % | 81,0 % |
| Vederslöv-Kalvsvik | S | 24,2 % | C | 27,1 % | 82,8 % |
| Väster | M | 38,0 % | M | 38,0 % | 85,1 % |
| Åby | M | 28,0 % | M | 27,9 % | 81,1 % |
| Åryd | S | 33,6 % | S | 30,8 % | 86,2 % |
| Öjaby-Ör | M | 35,9 % | M | 37,1 % | 88,5 % |
| Öster | S | 31,0 % | M | 32,2 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006